Alkoholová prohibice v Česku: Černý trh se o chlast postará!

Když se řekne prohibice, představí si každý Ameriku a mafiánské filmy. Teď je realitou i u nás!
Když se řekne prohibice, představí si každý Ameriku a mafiánské filmy. Teď je realitou i u nás!  (Autor: profimedia.cz)
Autor: Richard Veselý - 
14. září 2012
22:02

Přestože je zákaz prodeje tvrdého alkoholu pro většinu Čechů šokem, prohibici už Česko ve své historii zažilo několikrát. Naposledy to bylo v průběhu komunálních voleb v roce 1994 v Praze. Pálenka se nesměla prodávat ani v době velkých státnických pohřbů!

Během voleb v roce 1994 se alkohol nesměl prodávat v obchodech, stáncích ani ve stravovacích zařízeních. Celostátně platila prohibice naposledy ještě v Československu v roce 1992 v době parlamentních voleb. Zákaz prodeje alkoholu se nevztahoval na desetistupňová a slabší piva. Za socialismu se nesměl tvrdý alkohol prodávat při pohřbech sovětských pohlavárů Brežněva, Andropova a Černěnka. Pamětníci si vzpomínají na to, že regály s alkoholem v obchodech byly tehdy přikryty bílými plachtami.

Prohibice v Československu

Prohibice v Československu platila i ve dnech kolem termínu výplat v hornických oblastech, jako bylo Kladensko, Ostravsko a Příbramsko. Prodávat se smělo pouze desetistupňové pivo. Nejznámější zákaz prodeje alkoholu platil v USA mezi lety 1919 a 1933. Argumentem pro jeho zavedení bylo, že alkohol vede ke zločinnosti a ničí rodinný život. Prohibice tehdy vedla k obrovskému rozmachu černého trhu a pohádkovým výdělkům pro šéfy organizovaného zločinu, jako byl gangster Al Capone. Experiment se nezdařil. Podle statistik totiž spotřeba alkoholu v USA v dobách prohibice naopak vzrostla.

w.mojko ( 15. září 2012 12:11 )

alkohol sa nesmel predávať dokonca ani počas verejných schôdzí KSČ v dedinských krčmách na zapadákovoch.Krčma sa musela zatvoriť a personál povinne musel na schôdzu.Rovnako aj predajne Jednoty...prípadne, keď v AKCII Z bolo málo dobrovoľných brigádnikov, predseda MNV vydl zákaz čapovania až do skončenia brigády

vesnicankavemeste ( 15. září 2012 11:57 )

genosse nautilus. Okopiroval jsi to hezky,ale rict o Nemecku,kde vladla NSDAP,ze bylo socialisticke,tak to mas ve sve hlavicce popleteny. Ale jsem rada,ze jsi si vyslovil svuj nazor.

kukuku ( 15. září 2012 11:56 )

Já pamatuju postupné zdražování 25 -> 33 -> 50 Kčs. Napřed byly za 1 zelenou stokorunu půllitry rumu 4 ks, pak 3 a za Husáka "jenom" 2.

sibuna ( 15. září 2012 10:52 )

CHyba,púlitr byl za 35Kč...

nautilus ( 15. září 2012 10:25 )

Soudruzi: Již francouzský osvícenský filozov Voltaire (1694-1778 v Paříži)se vyjádřil takto: "Nesouhlasím s ani jediným slovem, který jste vyslovil, jsem však připraven zemřít za vaše právo je vyslovit". Ve 21. století by opět komunisté rádi zavedli cenzúru na svobodu slova. Je mi jasné, že se komunistům nelíbí postoj lidí, kteří upozorňují na zvěrstva, která se komunisté dopustili na lidstvu. Dovolím si tedy znovu zopakovat, že komunistická idedologie přivedla světu nejkrvavejší katastrofu v historii lidstva. Dodnes existují dementi, kteří tuto zničující ideologii obhajují. Soudruzi, je třeba si osvojit historii. Například čtěte knihy Richie Browna (Vzestup a pád komunismu)či Slava Katamidze (Věrní soudruzi, Nelítostní kati)Marcelo Flores (Komunismus), v neposlední řadě pak 13 knih od Viktora Suvorova, což je pseudonym pro bývalého rozvědčíka NKVD či KGB, jehož popis tzv. Velké vlastencké války přinesl zcela originální pohled na příčiny, průběh a vinu za 2. SV. Mimochodem, již Marx zmíňoval světové války, Lenin na ně spoléhal jako prostředek realizace světové sacialistické revoluce a vytvoření tzv. Světové Sovětské socialistické republiky (zakotveno v memorandu při založení Sovětského svazu v roce 1921). Tehdější dva socialistické státy, tj. Německo a SSSR chystali plány na ovládnutí světa. Hitler a Stalin je realizovali.

Zobrazit celou diskusi