Alkoholová prohibice v Česku: Černý trh se o chlast postará!

Přestože je zákaz prodeje tvrdého alkoholu pro většinu Čechů šokem, prohibici už Česko ve své historii zažilo několikrát. Naposledy to bylo v průběhu komunálních voleb v roce 1994 v Praze. Pálenka se nesměla prodávat ani v době velkých státnických pohřbů!
Během voleb v roce 1994 se alkohol nesměl prodávat v obchodech, stáncích ani ve stravovacích zařízeních. Celostátně platila prohibice naposledy ještě v Československu v roce 1992 v době parlamentních voleb. Zákaz prodeje alkoholu se nevztahoval na desetistupňová a slabší piva. Za socialismu se nesměl tvrdý alkohol prodávat při pohřbech sovětských pohlavárů Brežněva, Andropova a Černěnka. Pamětníci si vzpomínají na to, že regály s alkoholem v obchodech byly tehdy přikryty bílými plachtami.
Prohibice v Československu
Prohibice v Československu platila i ve dnech kolem termínu výplat v hornických oblastech, jako bylo Kladensko, Ostravsko a Příbramsko. Prodávat se smělo pouze desetistupňové pivo. Nejznámější zákaz prodeje alkoholu platil v USA mezi lety 1919 a 1933. Argumentem pro jeho zavedení bylo, že alkohol vede ke zločinnosti a ničí rodinný život. Prohibice tehdy vedla k obrovskému rozmachu černého trhu a pohádkovým výdělkům pro šéfy organizovaného zločinu, jako byl gangster Al Capone. Experiment se nezdařil. Podle statistik totiž spotřeba alkoholu v USA v dobách prohibice naopak vzrostla.
alkohol sa nesmel predávať dokonca ani počas verejných schôdzí KSČ v dedinských krčmách na zapadákovoch.Krčma sa musela zatvoriť a personál povinne musel na schôdzu.Rovnako aj predajne Jednoty...prípadne, keď v AKCII Z bolo málo dobrovoľných brigádnikov, predseda MNV vydl zákaz čapovania až do skončenia brigády