Z Fukušimy stoupá dým, byla evakuována
Z jaderné elektrárny Fukušima 1 začal v pondělí znovu stoupat dým. Objevil se nad nejrizikovějším, třetím blokem. Stoupá z jímky vyhořelého paliva. Všichni zaměstnanci byli evakuováni.
Japonský premiér Naoto Kan přitom v pondělí prohlásil, že se situace v elektrárně postupně zlepšuje.
Kouř v pondělí stoupal z jímky vyhořelého paliva třetího bloku elektrárny. Reaktor dělal inženýrům vrásky už o víkendu, kdy v jednu chvíli kvůli rostoucímu tlaku zvažovali nucené upuštění radioaktivní páry.
"V 15:55 (7:55 SEČ) jsme z elektrárny dostali hlášení, že ze střechy reaktoru 3 uniká šedý dým. Nařídili jsme evakuaci pracovníků, kteří se nacházeli v blízkosti," citovala agentura AFP zdroj ze společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje. V elektrárně navíc stále stoupá tlak a přehřívá se. Právě třetí reaktor přestavuje největší hrozbu, protože jeho palivové články obsahující obzvlášť nebezpečnou směs oxidů plutonia a uranu.
Třetí reaktor byl také nejvíce poškozen zemětřesením a tsunami. Střecha jeho budovy byla zcela zničena mohutnou explozí z minulého týdne. Příčinou bylo nahromadění vodíku během snah o snížení tlaku v reaktoru.
Technici se dosud reaktory pokoušeli chladit provizorně vodou shazovanou z vrtulníků a ostřikováním z vodních děl. Postupně však také k jednotlivým blokům přiváděli elektřinu, aby mohli spustit standardní chladící systémy.
Přes 8600 potvrzených obětí
Přírodní katastrofa si vyžádala tisíce obětí. Oficiálně jich zatím bylo potvrzeno přes 8600. jejich počty ale každým dnem stoupají. Další desetitisíce jsou stále pohřešovány. Zničeny byly desetitisíce domů. Statisíce lidí tak zůstávají stále bez přístřeší, nebo jsou umístěny v provizorních přístřešcích. Situaci komplikuje také velice chladné počasí a sníh.
WHO: Radioaktivita v potravinách je nebezpečnější, než se předpokládalo
Japonská vláda o víkendu navíc oznámila, že v potravinách a vodě v okolí jaderné elektrárny byla objevena radioaktivita. Světová zdravotnická organizace uvedla, že radioaktivní prvky odhalené v některých japonských potravinách představují větší problém, než se zprvu zdálo. Radioaktivita byla naměřena v mléce, zelenině i ve vodě. Radioaktivní prvky byly už v pátek a o víkendu objeveny v pitné vodě v Tokiu, ale také v dešťové vodě a prachu.
Japonské ministerstvo zdravotnictví v pondělí ráno doporučilo obyvatelům šestitisícové vesnice Iitate, která je od elektrárny Fukušima vzdálena asi 30 kilometrů, aby nepili vodu z kohoutku. Je v ní totiž oproti normálu třikrát zvýšená hladina radioaktivního jódu, uvedl podle agentury AP mluvčí ministerstva Takajuki Macuda.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.