Starosta díky migrantům oživil vylidněné město. Teď Itala viní z fingování svateb

14. 10. 2018
09:55

Jihoitalské město Riace bylo vzorem toho, jak je možné běžence integrovat do evropské kultury. Starosta Domenico Lucona (60) se díky svému přístupu k migraci zařadil do žebříčku největších světových lídrů. Jenže nyní přišlo vážné obvinění: oslavovaný starosta prý pomáhal nelegálním migrantům, zařizoval fingované svatby a navíc přidělil zakázku na svoz odpadu bez soutěže. I když tvrdí, že je všechno jinak, skončil Lucona v domácím vězení. A ministerstvo vnitra nařídilo všechny programy spojené s migrací ve městě zastavit.

Přesuny běženců do jiných center mají začít příští týden. Ministerstvo si dále vyžádalo rozpis všech výdajů města. Lucano - který migranty přijímal od roku 2004, a podařilo se mu tak vylidněné kalábrijské městečko oživit - byl na počátku měsíce umístěn do domácího vězení pro podezření, že vědomě napomáhal nelegální migraci.

Starosta je podezřelý, že osnoval fingované sňatky mezi místními muži a migrantkami, které pak mohly zůstat v Itálii. Lucano dále podle prokuratury přidělil zakázky na odvoz odpadu bez veřejné soutěže. Dvě společnosti, kterým zakázky připadly, byly místními družstvy, jež byla založená proto, aby „lidé z Riace a migranti měli práci“, napsal list La Repubblica.

Město plnilo titulky světových médií

Středověké městečko Riace se za Lucanova starostování často objevovalo v titulcích médií po celém světě. Film zde natočil i německý režisér Wim Wenders. Městem prošly tisíce migrantů a nyní jich zde podle listu The Guardian žije 500. Utváří jednu třetinu místních obyvatel.

Časopis Fortune v roce 2016 zařadil Lucana mezi 50 nejvýznačnějších světových lídrů. Proti jeho zadržení ostře vystoupil mimo jiné spisovatel Roberto Saviano.

Běženci mohli ve vylidněném městě získat bydlení i průpravu při výkonu zaměstnání. Městečko doufalo, že tak oživí svou skomírající ekonomiku. Díky nově příchozím také nebyla zavřena místní škola. Právě úspěch programu přivedl Lucana až na stránky časopisu Fortune.

Starosta: Chtějí nás zničit

„Jak jen někoho může napadnout, že zničí ‚model Riace‘, který bezpočet lidí, politiků, intelektuálů a umělců označilo za výjimečnou zkušenost,“ konstatoval Lucano a dodal: „Chtějí nás zničit.“

Tvrdou protiimigrační politiku prosazuje v rámci vládní koalice protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy zejména šéf druhé ze jmenovaných stran, nynější ministr vnitra Matteo Salvini.

„Obvinění z podvodného přidělení svozu odpadu je směšné. Mimmo (Lucanova přezdívka) je starostou v oblasti obchodu s drogami a krve, a přesto to takhle vypadá, že největším problémem Kalábrie je imigrace. Opravdu tomu věříte?“ pokládá řečnickou otázku Saviano.

„Nesrovnalosti (v účetnictví obce) jsou formálního rázu a není jich příliš. Navíc nijak nesouvisí s kvalitou celého programu. Jeho uzavření je nepřiměřené rozhodnutí,“ myslí si Gianfranco Schiavone ze sdružení Asgi, které se imigrací zabývá z právního hlediska.

Video Premiér Andrej Babiš bude v Itálii a na Maltě jednat o migraci. - abl
360p

1080p 720p 360p
Další videa