Babiš: Strach z migrantů bude hlavní téma eurovoleb. Přitáhne voliče

Autor: ČTK, Mii - 
1. 8. 2018
17:25

Evropské problémy s migrací budou hlavní příčinou obav voličů při volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku a přitáhnou do hlasovacích místností tichou většinu protiimigračních voličů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ve středu řekl v rozhovoru s agenturou Reuters.

Podle Babiše jsou problémy schengenské skupiny EU naléhavější než ty, které se týkají eurozóny. „Všichni mluví o eurozóně, což je opravdu legrační. Měli bychom mluvit o Schengenu,“ řekl Babiš.

Tento problém rovněž postihne výkonný orgán EU - Evropskou komisi - dodal Babiš, podle nějž je podivné, že chce tolik lidí diskutovat o reformách eurozóny, namísto aby řešili Schengen, který pokrývá většinu EU.

Babiš podporuje princip volného pohybu lidí, ale chce silnou hranici kolem Evropy. V rozhovoru uvedl, že schengenský prostor bez vnitřních kontrol hranic by se měl rozšířit na všechny země EU na kontinentě včetně Chorvatska, Bulharska a Rumunska.

Premiér: Česko pomáhá jinak

EU usiluje o zavedení společné migrační politiky od roku 2015, kdy do EU vstoupil více než milion běženců, převážně z Blízkého východu a Afriky; to značně zatěžuje země na okraji Schengenu, jako je Řecko a Itálie.

Česká republika a další země střední Evropy, jako Maďarsko, Polsko a Slovensko, se dlouhodobě stavěly proti Bruselem navrhovanému systému kvót na přerozdělování žadatelů o azyl. Tato myšlenka byla oficiálně smetena ze stolu na červnovém summitu EU, kde ji nahradila dohoda o dělbě uprchlíků na základě dobrovolnosti.

Babiš zopakoval, že jeho země nepřijme žádné migranty; Češi podle něj pomáhají lidskými zdroji a financemi včetně 80 milionů eur vynaložených od roku 2015 na podporu migračních středisek mimo EU.

Komunisté vládu neovlivní, slibuje Babiš

Reuters připomíná, že Babiš v červenci získal důvěru v hlasování Parlamentu pro svou menšinovou vládu složenou ze svého hnutí ANO a sociální demokracie s podporou komunistické strany, která v roce 1989 přišla o vládu v zemi.

Kritiku kvůli tomu, že znovu komunisty nechal mluvit do vlády, Babiš odmítá. V rozhovoru řekl, že česká média tuto záležitost nafoukla svými „falešnými zprávami“.

Podle něj s ním tuto záležitost neřešil žádný ze zahraničních partnerů a dodal, že proruští komunisté stavící se proti NATO jeho vládu neovlivní, protože „se nebojí předčasných voleb“ v případě, že by komunisté stáhli svou podporu vládě.

Babiš vede jednu z nejvíce euroskeptických zemí EU, která zatím neplánuje vstup do eurozóny. V rozhovoru řekl, že myšlenky na prohloubení integrace eurozóny, jako je například společný rozpočet, blok zemí EU ještě více rozpoltí. EU se přitom potřebuje reformovat a připravit na odchod Británie.

Video Dienstbier se opřel do Babiše: U migrantů víc mluví, než maká. Jak vidí exministr problémy ve Středozemí? - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 2. srpna 2018 01:22 )

ANO - nejkrutejsi bojovnici s uprchliky jsou uprchlici

0mur ( 1. srpna 2018 19:31 )

Jak teď padlo ve zprávách. Před 3-4 měsíci mlel o kvótách a dnes by stál najednou na hranicích se samopalem sám Babiš.

egyptanka ( 1. srpna 2018 19:11 )

Pane Babiši máte pravdu. Tak to bude.

tomik007 ( 1. srpna 2018 18:14 )

Chameleon krizenej s kudlankou

amaea ( 1. srpna 2018 17:53 )

Kontrolní otázka: kdy půjde Bureš do tepláků ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa