Letadla v Evropě nabrala dvojnásobné zpoždění. Cestou na dovolenou si počkáte

Autor: ČTK, nkov - 
19. 7. 2018
08:25

Doba zpoždění v evropské letecké přepravě se v prvním pololetí více než zdvojnásobila, a to zejména kvůli nedostatku kapacit a personálu, nepříznivému počasí a stávkám. Vyplývá to podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) z údajů evropské agentury pro řízení letového provozu Eurocontrol.

„V Evropě je nyní letní sezona. Cestující se chtějí dostat na svou dovolenou včas. A příliš mnoho z nich zažije zklamání kvůli zpožděním v letecké přepravě,“ uvedl šéf IATA Alexandre de Juniac. „Zpoždění jsou ve srovnání s loňským rokem dvojnásobná. Pro letošek neexistuje žádné rychlé řešení,“ dodal. Upozornil nicméně, že pokud vlády a poskytovatelé letových navigačních služeb uskuteční potřebné investice, může se situace v příštím roce zlepšit.

IATA ve své zprávě poskytovatele letových navigačních služeb podrobila kritice kvůli nedostatečným investicím do personálu i do technologií. „Bohužel klíčoví poskytovatelé letových navigačních služeb v Evropě neuskutečňují potřebné investice do svých aktivit. Namísto toho preferují vytváření mimořádných zisků,“ uvedla.

Údaje Eurocontrolu ukázaly, že doba zpoždění v evropské letecké přepravě v letošním prvním pololetí činila 47 tisíc minut denně. To je o 133 procent více než ve stejném období loňského roku.

Video Richard Klíma o řízení letového provozu v Jenči u Prahy. - Daniel Vitouš
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa