Babiš chce mít u peněz z EU volnou ruku. Proč před tím Niedermayer varuje?

Autor: Zuzana Štíchová - 
5. 5. 2018
05:15

Dejte nám méně, ale větší svobodu při čerpání. To chce v rámci jednání o rozpočtu EU pro další období prosadit premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zdánlivě výhodná myšlenka může mít ale podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09 a STAN) háček. Už teď podle něj dotace vlivem vlády tečou velkým firmám, které je nepotřebují. Vláda a premiér by navíc mohli peníze libovolně směrovat dle vlastního uvážení. To je podle bývalého viceguvernéra centrální banky proti zájmům Česka. Narazil i na Agrofert, tedy bývalý Babišův holding aktuálně zakotvený ve svěřenském fondu.

Česko by mělo mít podle premiéra v demisi Andreje Babiše hlavní slovo v rozhodování, na co peníze z Bruselu využije. Priority by podle něj neměly přicházet ze strany Evropské komise. „Nechceme, aby nám Brusel říkal, na co máme použít kohezní fondy, ale abychom to byli my, kteří to řekneme. My nejlépe víme, kam potřebujeme peníze,” uvedl kriticky po jednání Evropské rady v únoru český ministerský předseda.

Jde ale o dvousečnou zbraň. Na jednu stranu se každému vybaví nesmyslné dotace na 72 laviček u trojice paneláků v Mladé Boleslavi, nebo případ smíchovských betonových květináčů, pro které se nenašlo využití. Na straně druhé ale varuje někdejší viceguvernér ČNB a europoslanec Luděk Niedermayer před možným zneužíváním ukrytým pod myšlenkou, kterou Babiš vyřkl. 

„Tady vidím opravdu velký problém, protože to, o čem mluví pan premiér, je i v souvislosti s praxí, která se teď projevuje, proti zájmu naší ekonomiky. Ukázalo se, jakým způsobem naše vláda rozjela čerpání těch dotací velkými firmami. Mluvíme o desítkách a stovkách milionů. A nejen velkými formami z holdingu pana premiéra, ale různými firmami,“ varuje před možným přesměrováním dotací do vybraných sektorů.

„To jde proti smyslu kohezní politiky (politika soudržnosti - pozn. red.) a smyslu poskytování těch dotací. Ty by určitě neměly být směřované na to, aby velké firmy posilovaly svoji pozici na trhu. Naopak ta pravidla by měla být velmi dobře a transparentně nastavována, aby plnila nějaké cíle z hlediska celé ČR. Ne aby respektovala zájmy jen některých skupin,“ obává se ekonom.

Video Günther Oettinger: Půlku peněz po brexitu uspoříme, o půlku budeme muset více kasírovat od členských států. Jinak přijdou škrty v dotacích - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Česko má problémy peníze z Bruselu vyčerpat

Babiš by rád více zasahoval do čerpání eurodotací možná i proto, že Česko má problémy stávající fondy vyčerpat. Debata se rozběhla poté, co Evropská komise představila plány rozpočtu na léta 2021 až 2027, tedy po odchodu Velké Británie. Krátit by se měly jak fondy na zemědělství, tak na kohezi, tedy srovnávání rozdílů mezi novými a starými státy. Z těch čerpá hodně i Česko.

Máme problém, že na co nám určili peníze, tak nečerpáme 11 miliard z různých programů. Přitom to chceme čerpat na zdravotnictví a školy, kde máme převis. Tak si musíme vyžádat souhlas. To chceme v budoucnu, aby nám peníze přidělili podle našeho přání a našich představ,“ popsal Babiš. Jednat by se o tom mohlo během května v Bulharsku na Evropské radě.

Peníze na rozvoj venkova pro Agrofert i další velkopodnikatele

Niedermayer v souvislosti se svými obavami v rozhovoru pro Blesk Zprávy připomněl osud dotací, které měly sloužit na rozvoj venkova. „Je kapitola, která se jmenuje dotace na rozvoj venkova, kde by člověk čekal, že venkov a obce získávají nějaké peníze na svůj rozvoj. Největším příjemcem této dotace byl Agrofert, Hamé a Madeta. To je úplně špatně,“ zmínil informace, se kterými přišly Hospodářské noviny.

Milionové podniky posbírali podle deníku hned pětinu celkového rozpočtu venkovského fondu v Česku. Jen do Agrofertu, respektive třech firem z holdingu, šlo celkem 220 milionů korun. Vodňanská drůbež z nich invouje linku na porcování a balení masa, mlékárna Olma výrobu přírodních pařených sýrů a 70 milionů spolkly i Kostelecké uzeniny.

75 milionů dostala z dotací také největší tuzemská mlékárna Madeta (obrat 5,5 mld. korun), konzervárny Hamé (obrat 4 mld. korun) dokonce vyinkasovaly na dotacích určených pro menší a střední podniky 108 milionů korun. 

Video „Vůbec nebojujeme o peníze.“ Úředník z Bruselu radí, jak zlepšit čerpání dotací EU - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 7. května 2018 15:36 )

To by byli nastaveny PTACZI HNIZDA od Ase az do Bardejova soudruzi

anna1234 ( 5. května 2018 14:10 )

.. to je blábol nemáš argumenty, co?

marmat ( 5. května 2018 12:17 )

Vás zde paní trollová/Kalouskovo -Fialová zařadili už jiní...neztrácím tudíž čas. Nemáte to rozhodně lehké!!!

anna1234 ( 5. května 2018 11:07 )

.. a chceš tím říct co? Že je Babiš důvěryhodný a že se mu dá věřit? Tak si dovolím citovat zřejmě tvého dalšího oblíbence prezidenta Zemana. I když to tu bylo už psáno několikrát, osvěžím ti, co před pár roky sám o Babišovi řekl Citace: Zeman na tiskové konferenci uvedl, že člověk, který působí v politice, má-li být dlouhodobě úspěšný, nesmí krást, nesmí podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody. Následně se opřel do Babiše. „Byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu. Konstatuji, že pan Babiš tuto uzavřenou dohodu nedodržel,“ prohlásil Zeman s tím, že je to podle něj přímý důkaz Babišovy nedůvěryhodnosti. Konec citace. A taky by bylo dobré zalistovat si v historii Babiše, jak začal podnikat, jak pokračoval v podnikání atd. možná by ti k jeho důvěryhodnosti mohli lecos říct jeho bývalí obchodní partneři

marmat ( 5. května 2018 10:54 )

Pane NIEDERMAYER ...svolí aktuální a generální minelou z dílny Kalouska jste udělal jeden dobrý skutek....rozvířil jste diskuzi mezi NE/trolly, a zájem o politiku a Vaši roli v ní!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa