EU zastavila Česku dotace, projekty bude zatím hradit stát. Ale co dál?

10. 4. 2018
18:57

Evropská komise pozastavila Česku kvůli vysokému počtu pochybení dotační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost o objemu 114 miliard korun. Podle firemních sdružení se to dotkne tisíců podniků. Dotované projekty ale budou pokračovat, dočasně je bude Česko hradit z národních zdrojů. Program je stěžejním pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Firmy požádaly o podporu z programu pro 13 000 projektů, z toho 4500 žádostí již splnilo podmínky a má přislíbeno celkem 45 miliard korun.

Dotační program spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pozastavila Evropská komise, která je orgánem EU, po provedení auditu. Prověrka totiž na konci loňského roku odhalila u dotovaných projektů čtrnáctiprocentní chybovost, uvedly úterní Lidové noviny. Podle auditu byl problém hlavně v nastavení pravidel pro podpořené projekty, které si dokážou samy vydělat. Podnikatelé měli v těchto případech očekávaný čistý zisk odečíst od požadovaných peněz, což se ale v řadě případů nestalo.

Podpora z programu je cílena hlavně na malé a střední podniky, kterých by se tak podle Hospodářské komory ČR problémy dotkly nejvíce. „Pokud by nejistota trvala delší dobu, neobešlo by se to bez makroekonomických dopadů,“ varoval mluvčí komory Miroslav Diro.

„Komunikujeme s desítkami vyděšených firem“

„V tuto chvíli komunikujeme s desítkami vyděšených firem a vytváříme jim informační podporu. Jde o jedno z největších selhání čerpání strukturálních fondů,“ řekl ČTK prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. „Firmy se nacházejí v nejistotě, jestli budou moci čerpat dotace, nebo ne,“ doplnila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Pozastavení programu ale podle MPO nebude mít na žadatele o dotace a dotované projekty žádný dopad. „Program totiž běží dál, ale po dobu projednávání bude hrazen z národních zdrojů,“ řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Podle Asociace malých a středních podniků je klíčové, jak rychle bude možné proplácet již schválené projekty ze státního rozpočtu, jestli se proplatí všechny a jak rychle komise obnoví čerpání peněz. „Pokud to bude trvat měsíce, vážně to ohrozí chod řady malých a středních firem,“ uvedl prezident asociace.

Můžou za to ministři z ČSSD? „My jsme si to hlídali“

Chyby podle současného ministra vznikly v letech 2015 až 2017, kdy MPO řídili ministři z ČSSD. „Budu iniciovat kroky k vyšetření a potrestání osob, které jsou za tyto komplikace zodpovědné,“ oznámil Hüner. Bývalý náměstek na MPO odpovědný za evropské fondy, Tomáš Novotný, kterého přivedl někdejší ministr Jan Mládek (ČSSD), ale chyby popírá. „Měli jsme rok předtím kontrolu Evropské komise, a ta dopadla pod dvě procenta chybovosti. Problémy se určitě nepřehlížely,“ řekl Lidovým novinám.

V programovém období 2014 až 2020 může Česko čerpat z evropských fondů celkem asi 600 miliard korun. Ke konci letošního roku Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky. V programovém období 2007 až 2013 mohlo Česko čerpat zhruba 700 miliard, z toho asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

Video „Vůbec nebojujeme o peníze.“ Úředník z Bruselu radí, jak zlepšit čerpání dotací EU - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
maarcy ( 10. dubna 2018 21:10 )

Co dál? Jak dál? Stačilo by přestat krást a hned by se našly peníze na potřebné projekty. Ty debilní dotace slouží tak akorát na cyklostezky, lyžařské vleky, akvaparky a podobné zhovadilosti. No a hlavně tam, kde není kanalizace, vodovod, nejezdí tam autobus apod.

zdenek43 ( 10. dubna 2018 20:20 )

hlavne , ze to??? jsou mega- o d b o r n i c i , kteri ve volbach 2013 //KABELKOVEHO PREVRATU-2013,puce// prave soudruzi-StBaci z ANO2011 v y k r i k o v a l i -- oblbovali ,,, ze CESKO neumi cerpat DOTACE . . . . Česko patří v čerpání dotací mezi méně dobré země, řekl eurokomisař Hahn 12. února 2014 - Česko je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007-2013 nejhorší v rámci celé EU, řekla tento týden J o u r o v á v Praze zopakovala, že jen za loňský rok je v Česku ohroženo čerpání deseti miliard korun; v rámci celé EU se přitom nedočerpalo 16 miliard korun...... Mgr. et Mgr. Věra J o u r o v á - Od ledna 2014 zastávala v Sobotkově vládě deset měsíců post ministryně pro místní rozvoj. Dříve na tomto resortu působila v roli náměstkyně....od listopadu 2014 komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově evropské komisi. a dalsiiiiiiiiiii o d b o r n i c e ...... Ing. Karla Š l e c h t o v á - 2015 - CESKO může nedočerpáním dotací přijít až o 85 miliard, tvrdí Šlechtová.... Česku hrozí, že letos nevyčerpá z evropských fondů mnohem více než v předchozích, již tak kritických, letech. Varovala před tím v úterý ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Propad může být násobně vyšší než v posledních letech. ANOOOOOO SOUDRUZI-StBaci z ANO2011 jsou skutecne TI spravni . . . a na dotace uplne velci odbornici.........

brezovakroman ( 10. dubna 2018 20:11 )

Tak budeme bez dotací, dřív také dotace nebyly a šlo to , jenže dnes je hodně firem rozmazlených

tomik007 ( 10. dubna 2018 19:14 )

To BOCIANIE HNIAZDO prislo chujovsky draho

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa