Prymula přiznal chaos při covidových opatřeních. Očkování? Teď není nutné
Přesně před pěti lety jsme povinně všichni nasadili roušky a respirátory. Bez ochrany dýchacích cest jsme z domu neudělali ani krok. Covid-19 tehdy nabíral na síle a nikdo netušil, co se bude dít dál. Byla všechna opatření nutná? Vedly kroky vlády Andreje Babiše správným směrem? Epidemiolog a jeden z pěti covidových ministrů zdravotnictví Roman Prymula v Epicentru přiznal chaos při zavádění určitých opatření.
„Ta největší chyba asi byla v tom, že ta opatření probíhala někdy chaoticky, ale ono když si představíme, že ta hrozba přichází, že je úplně nová a že nevíte, jaké procento populace bude usmrceno nebo nebude, což ta první čísla byla poměrně vysoká, říkala něco o smrtnosti 2–3 %, to znamená, když si představíme, že 2–3 lidé ze sta by zemřeli, tak to pak opravdu evokovalo potom snahu zamezit tomu, aby to šíření bylo takové,“ vysvětlil Prymula popsal situaci kdy si sám začal uvědomovat, že covid-19 nebude jen tak běžné onemocnění.
„Ta první děsivá zpráva přišla, když vlastně ta Číňanka vycestovala do Německa, měla tam nějaký kontakt s místními lidmi a v podstatě všechny nakazila. To znamená, to byl pro mne signál, že opravdu je tady něco špatně, že je to něco velkého a že to potenciálně hrozí světovou pandemií. A definitivní informace, které potvrdily, že se něco podobného bude dít, byly ty první zprávy z Itálie,“ vzpomíná Prymula, na dny kdy začaly nejen jemu bezesné noci.
V té době to asi o moc lépe nešlo
Prymula také přiznal i to, co bylo vládě Andreje Babiše, během covidu často vytýkáno. A to jakým způsobem komunikovala. Některá nařízení se rodila v noci, a v platnost přicházela už od brzkého rána.
„Ono je složité ta opatření přijímat v denní čas, když přicházejí další a další poznatky, kdy bylo potřeba to nějakým způsobem projednávat, řešit to technicky s jednotlivými rezorty, takže to si myslím, že je lehké říkat ex post, ale ono v té době to asi o moc lépe nešlo. Samozřejmě ta sekvence mohla být nějakým způsobem logičtější, ale to, že ta opatření musela takto vznikat, tak to asi je zřejmé,“ dodal Prymula.
Časem si zvykneme na jakékoliv nebezpečí
Od vypuknutí pandemie uplynulo pět let a dnes je toto onemocnění běžnou součástí našich životů. Lidé už se nechodí příliš testovat. Strach z Covidu jako by vymizel.
„Myslím, že s časem si zvykneme na jakékoliv nebezpečí a už jenom tento faktor vede k tomu, že se začínáme míň bát, to byla problematika třeba HIV AIDS, kdy ti lidé postupně se toho onemocnění přestávali bát, což bylo i na škodu. Ale v současné době, když se na ten covid podíváme z hlediska odborného, tak ten zlom přichází z mutací omikronu, to znamená v momentu, kdy covid zmutoval do podoby omikronu a teď veškeré další mutace už jsou omikronové, tak vidíme, že ten klinický průběh je výrazně mírnější, než byl u té varianty Delta,“ vysvětlil epidemiolog.
Očkování teď není namístě
Podle Prymuly klesl i zájem o očkování a je opravdu minimální. Sám by vakcinaci proti covidu doporučil až v době před příchodem nějaké další větší vlny. A to z toho důvodu, že účinnost vakcíny dramaticky klesá. Podle Prymuly je snaha vymyslet nějakou vakcínu, která by byla dlouhodobější, což se zatím ale nedaří.
„V tuto chvíli nemá asi smysl se nechat nějak v plošné míře očkovat, protože teď jsme v klidové době a než přijde ta vlna, tak samozřejmě ta účinnost toho očkování klesá, mohlo by se nám stát, že vlastně do tří měsíců ta vlna nepřijde a pak by to očkování de facto přišlo vniveč, to znamená, teď to asi na místě úplně není," uzavřel Roman Prymula.
Prymula co po nocích chlastal, když tu byla smrtelná pandemie. První by zalezl do krytu a 5 let nevylezl. Nepotřebuji další důkaz, že to od začátku věděli, jak to je.