Expert na Blízký východ o Asadovi: Jak se dostal k moci a luxusnímu majetku?

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá - 
11. prosince 2024
05:00

Rod Asadů ovládal Sýrii dlouhých 53 let. Rodinný podnik teď po 14 letech občanské války v zemi padl a poslední vládce Bašár Asad uprchl ze země. Jak se vlastně k moci dostal? Jak získal tento diktátor luxusní majetek a kdo je jeho spojencem v azylu? Nejen na to odpovídal v Epicentru Báry Holé ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničních věcí Petr Hladík.

Sýrie nese oficiální název Syrská arabská republika a právě  tam došlo k dynastickému předání moci. Hafis Asad, který se ujal vlády v Sýrii už v roce 1971, po té co zemřel, předal moc do rukou svého syna Bašára Asada. Tomu tak ale vůbec nemuselo být. Na pomyslný trůn měl usednout někdo jiný.

Byl až druhorozený syn, měl to být původně prvorozený Basil, ten ale zemřel během autonehody,“ zmínil v úvodu Petr Hladík zajímavost ze života rodu sadů, s tím, že Bašár Asad do té doby studoval oční lékařství v Londýně, kde si spokojeně ordinoval.

Tady je Krakonošovo

Autoritář Bašár Asad po pádu svého režimu zemi opustil a podle všeho nyní pobývá v Rusku obklopen luxusem. Během svého diktátorského života se obklopil ohromným bohatstvím.

To jsou autoritáři, ty režimy jsou totalitní, diktátorské, to znamená, ti lidé se k té zemi někdy po generace chovají jako ke svému majetku. Prostě tady všude je Krakonošovo. A proto nemají problém nakládat, ať už s bohatstvím té země jako se svým vlastním majetkem, a protože to jsou zároveň lidé poučení historií, tak se samozřejmě připravují i na tzv. plán B. Takže ví, že když budou muset utíkat, tak ví, jaký nákladový prostor letadla, co si s sebou mohou vzít,“ uvedl Hladík a podotkl, že tito lidé se na plán B připravují dokonale. Hlavní roli v těchto plánech hraje především spojenectví.

Spojenectví budoval

„Ale například v případě Bašára Asada, Rusko nebylo tím automatickým spojencem od začátků, to znamená od toho roku 2000, kdy převzal moc. Tam došlo k zlomu až někdy kolem roku 2005 poté, co byl zavražděn tehdejší již bývalý libanonský premiér Rafík Harírí, tak Francie a mezinárodní společenství podezřívalo právě syrský režim, že stál za touto vraždou a Syřané se museli fyzicky stáhnout z Libanonu. Do té doby tam byla syrská armáda. A pokud se nepletu, až někdy právě v tom roce 2005 Bašár Asad poprvé se vydal na oficiální návštěvu do Moskvy a od té doby začal to spojenectví budovat,“ uzavřel expert na Blízký východ v Blesku.

Dusan Stulik ( 11. prosince 2024 18:30 )

Velice uzitecny rozhovor. Gratuluji!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa