Režisér dokumentu o Čaputové v Blesku: Podmínkou bylo, že ho musí schválit. Co ze snímku vyhodila?
Časosběrný obraz pětiletého funkčního období Zuzany Čaputové není podle synopse oslavným portrétem, ale výpovědí o významu funkce hlavy státu a stavu společnosti. Režisér Marek Šulík zachytil Zuzanu Čaputovou v momentech, které běžný smrtelník neměl nikdy šanci vidět. Přes 350 hodin natočeného materiálu, měsíce intenzivní práce ve střižně. Časosběrný dokument o Zuzaně Čaputové Prezidentka míří do kin.
„Díky té příležitosti, kterou nám umožnila natočit, je na tom filmu nejcennější vlastně ta lidskost, která se tam mohla ukázat díky té blízkosti, a nemyslím jenom lidskost jako hodnotu, jako humanismus, ale lidskost i v tom smyslu, že ty politiky známe hlavně z těch tiskových konferencí, z té mizérie a z nějakých těch slavnostních akcí a z oficiálních prohlášení, ale oni vlastně žijí ještě neformální život. A to je, myslím, velmi cenné, že najednou vidíte, jak je to, nechci říct obyčejné, ale v jistém smyslu obyčejné jako práce. Život každého člověka je obyčejný, lidský a stejně tak i práce prezidenta, i když to tak navenek nevyznívá, vypadá velmi podobně, ale za tím je nějaká snaha, nějaká touha, nějaká motivace, takže to všechno si myslím, že toho se člověk může nějak dotknout při sledování toho filmu,“ poodkryl to, co diváci ve filmu uvidí, jeho autor Marek Šulík.
Během celých pěti let, kdy trvala spolupráce mezi režisérem a prezidentkou Slovenska, byla jasně nastavená pravidla. Zuzana Čaputová přesně věděla, kdy je čas vypnout kamery, zhasnout světla.
Kam až kameru pustila?
„Byla dohoda, že v situaci, že když bude mít pocit, že ji tam ta kamera obtěžuje nebo cokoliv, tak budu muset odejít. A vždycky byla velmi laskavá, vždycky mi během schůzky řekla, že si povídají a pak potřebují ještě něco probrat, například utajovaná fakta. Nebo neměla ráda, když se hodnotili lidé. A poslední věc byla rodina, kterou nechtěla zbytečně zatahovat a traumatizovat,“ popsal režisér.
S filmem není spokojená
Rozhodující slovo měla Zuzana Čaputová i v tom, jak bude vypadat finální verze snímku. Jednou z dohod bylo, že film bude autorizovat. „Já tedy hned na úvod musím říct takovou věc, že ona není moc spokojená s tím filmem,“ šokoval režisér snímku v pořadu Epicentru a vzápětí vysvětlil proč.
Chtěla víc
„Důvod, proč není s tím filmem spokojená, je ten, že její smysl pro prezidentství je mnohem barvitější. Je pozitivnější. Ta pozitivní setkání s lidmi, ten program, který se snažila prosazovat, že to nebyla jen prázdná slova, ale že to byly i nějaké aktivity, skutečné aktivity, které dělala. A z toho ve filmu není nic. Protože se zaměřuje na základní boj politických stran,“ vysvětluje Marek Šulík.
Dále podotkl, že prezidentka si přála, aby snímek toho obsazoval ještě mnohem víc. Byla si vědoma toho, že se stane jistým obrazem jejího prezidentování.
„Ona chtěla, aby součástí tohoto obrazu byly i další aktivity. Zabývala se ekologií a ochranou přírody, týranými ženami, lidmi na okraji společnosti, chudobou. A v tom filmu nic není. Snažili jsme se jí nějak přesvědčit, že ten film vypráví svůj vlastní příběh. V podstatě neexistuje žádný objektivní pohled na cokoli, pokud to berete tímto způsobem. Všichni jsme lidé, kteří mají subjektivní vnímání. Ale zároveň jsme dělali i střihy, které jsme také potřebovali udělat, a pak jsme také přemýšleli o tom, že jsme samozřejmě nějakým způsobem empatičtí vůči ní, protože je to film o ní a vznikl kvůli ní. Ale musím říct, že ty věci co vypadly, to není nic zvláštního, co kdybych vám to teď pustil, byli byste v šoku, že to ve filmu není a úplně to mění příběh celého filmu.,“ vysvětli Šulík, s tím, že jsou i scény, které z filmu sama Zuzana Čaputová nechala vystřihnout.
Časosběrný dokument má premiéru dnes na 28. ročníku Festivalu dokumentárních filmů JI-hlava. Samotné premiéry se ale Zuzana Čaputová nezúčastní.
Tocit filmo téhle neschopné o spíš všehoschopné sorošovo aktvistce může jen naprostej dement.