Návrhářka Matragi z ostřelovaného Libanonu: Takový strach jsem nezažila! Letenky do Prahy sehnala zázrakem
Izraelsko-íránský konflikt už několik dní opět nabírá na intenzitě. Izraelská armáda z pondělí na úterý vstoupila na libanonské území s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci Hizballáh. V noci na dnešek Izrael oznámil nové údery v okolí Bejrútu. Jak se žije v zemi zavlečené do válečného konfliktu? Jsou Češi, kteří tam uvízli, v bezpečí? Mají šanci se dostat domů? Nejen o tom v dnešním Epicentru Báry Holé promluvila módní návrhářka a designérka Blanka Matragi.
Pro Blanku Matragi je Bejrút druhým domovem. Dnes se tam necítí bezpečně. V Epicentru popsala situaci v zemi i to, že za posledních čtyřicet let, co tam žije, takový strach nezažila.
„Je to čím dál krutější. Ozývá se dunění bombardovaných oblastí tady v Bejrútu. My to slyšíme. Bydlíme v relativně opravdu bezpečné oblasti v centru Bejrútu a lidé mají strach, je tu čím dál větší panika,“ uvedla Blanka Matragi v úvodu rozhovoru s tím, že situace v zemi je velmi napjatá a nikdo neví, kam se bude posouvat, kam může eskalovat.
Lidé opouštějí nebezpečné oblasti a střed Bejrútu se plní těmi, kteří nemají kam jít a před útoky se schovat. V ulicích jsou uprchlíci, auta stojí ve třech řadách. Lidé hledají místa, kam jít. Podle Matragi ve městě panuje obrovská solidarita. Azyl poskytly školy i kostely.
Bunkry neexistují
„My bydlíme blízko americké univerzity, kde vlastně nehrozí nějaké nebezpečí a zatím není důvod odcházet někam do sklepů nebo do jiných krytů. A my sami jsme tady v byznysu, kde já jsem poprvé po 40 letech, teď před 10 dny, zavřela ateliér a prostory jsem poskytla našim známým, kteří odcházeli z nebezpečných oblastí,“ uvedla módní návrhářka.
Konečně domů
Matragi do Libanonu odletěla před dvěma týdny a vůbec netušila, jak se její návrat do České republiky zkomplikuje. Ještě včera neměla tušení, kdy se domů dostane.
„Bylo absolutně nemožné sehnat letenky, ale my jsme úplně zázrakem sehnali včera v noci tři letenky na dnešní večer přes Larnaku,“ dodala Matragi a podotkla, že možnost dostat se domů repatriačním letem podcenili.
„My jsme zaváhali a už včera jsme si to uvědomili při rozhovoru s velvyslanectvím, kde nám sami doporučovali, ať se snažíme normální dopravní linkou dostat z města. Zatím se neevakuuje v nejbližším okolí, ale libanonská ambasáda je velmi vstřícná. Jsme ve spojení. I dneska dopoledne jsem mluvila s panem velvyslancem, který mi potvrdil, že se určitě postarají o české občany,“ uzavřela Matragi s tím, že dostali nabídku i odcestovat lodí přes Kypr.
A tuto možnost využívají i lidé z dalších zemí. Agentura DPA dnes napsala, že v posledních dnech na Kypr denně připlouvají luxusní lodě i s diplomaty a pracovníky ambasád z Libanonu. Letecké evakuace oznámily dnes mimo jiné Čína, Británie či Španělsko, jehož vládu podle deníku El País kontaktovaly i další země EU či Latinské Ameriky, aby odvezla i jejich občany.
Lhářka, odporná bytost 😭