Odejděte, vyzval Izrael libanonské civilisty. Po útocích na Hizballáh je údajně 356 mrtvých
Při dnešních izraelských vzdušných úderech na jihu a na východě Libanonu zemřelo 356 lidí, včetně 24 dětí, a 1246 osob utrpělo zranění, uvedlo podle agentur v aktuální bilanci obětí libanonské ministerstvo zdravotnictví. V předchozí zprávě úřad uváděl oběti jen na jihu země a hovořil o 274 mrtvých a tisícovce zraněných.
Nejmenovaný libanonský představitel agentuře Reuters řekl, že počet obětí dnešních izraelských úderů je na území Libanonu nejvyšší za jediný den od konce krvavé občanské války z let 1975 až 1990.
Mluvčí izraelské armády ráno oznámil, že Izrael pokračuje v ostřelování cílů v jižním Libanonu, odkud Íránem podporovaný Hizballáh odpaluje na židovský stát rakety. Zároveň vyzval civilisty, aby opustili budovy, kde Hizballáh skladuje zbraně. Odpoledne izraelská armáda uvedla, že po asi třech stovkách úderů v jižním Libanonu rozšíří své nálety na sklady zbraní Hizballáhu v údolí Bikáa u východolibanonské hranice, a vyzvala civilisty, aby se okamžitě evakuovali z míst v blízkosti těchto objektů. Později upřesnila, že na jihu i na východě země zasáhla přibližně 800 cílů spojených s Hizballáhem.
„Mezi zasaženými cíli byly budovy, kde Hizballáh ukrýval rakety, střely, odpalovací zařízení, bezpilotní letouny a další teroristickou infrastrukturu,“ uvedla armáda v zatím posledním prohlášení.
Mluvčí armády Daniel Hagari ráno lidem žijícím v domech, kde Hizballáh podle něj chystal rakety k odpalům směrem přes jižní hranici, vzkázal, aby se od těchto míst v zájmu vlastní bezpečnosti okamžitě vzdálili. Obyvatelé jižního Libanonu podle Reuters dnes ráno obdrželi telefonát z libanonského čísla, který je varoval, aby si udržovali vzdálenost nejméně jednoho kilometru od jakékoliv pozice Hizballáhu. Libanonské ministerstvo školství dnes uvedlo, že na jihu, na východě a v okolí Bejrútu, kde dochází k úderům, budou dnes a v úterý uzavřeny školy. Podle libanonského ministerstva vnitra bude řada z těchto škol nyní sloužit jako dočasné útočiště pro lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů.
Jih Libanonu dnes podle agentury AP opustily tisíce lidí a na hlavní dálnici z jiholibanonského přístavního města Sajdá (Sidon) se vytvořila ve směru na Bejrút dopravní zácpa. Podle AP se jedná o největší vnitřní exodus v Libanonu od války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.
„Provádíme útoky hlouběji v Libanonu, budeme v těchto akcích pokračovat, dokud nedosáhneme našeho cíle vrátit obyvatele severu do jejich domovů,“ uvedl dnes izraelský ministr obrany Joav Galant. Zopakoval přitom záměr Izraele umožnit návrat občanů do severního pohraničí, odkud byli kvůli přeshraničnímu ostřelování evakuováni. „V těchto dnech bude muset izraelská veřejnost zachovat klid,“ dodal ministr.
Na sociálních sítích kolují videa velkých explozí v jižním Libanonu, kde Izrael provádí nálety proti Hizballáhu. Mluvčí izraelské armády Hagari na otázku novinářů, zda Izrael podnikne v Libanonu pozemní operaci, podle BBC odpověděl, že Izrael „udělá vše, co je třeba“, aby zajistil návrat evakuovaných obyvatel severní části Izraele do jejich domovů.
Podle armády se úderů zúčastnily desítky stíhaček ze všech letek izraelského letectva.
Galant uvedl, že o situaci hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. „Poskytl jsem mu zhodnocení hrozeb Hizballáhu a informoval jsem ho o operacích izraelské armády, jejichž cílem je snížit schopnost Hizballáhu útočit na izraelské civilisty,“ uvedl Galant na síti X. „Zároveň jsme hovořili o situaci v širším regionu a o hrozbách ze strany Íránu a jeho prostředníků,“ dodal.
Oboustranná intenzivní palba v posledních dnech následuje po sérii výbuchů pagerů a vysílaček z minulého týdne, které v Libanonu zabily na čtyři desítky lidí, včetně dvou dětí, a několik tisíc osob zranily. Většina mrtvých i zraněných byli zřejmě členové Hizballáhu. Hnutí i libanonská vláda akci připsaly Izraeli, který se k věci nevyjádřil. Jeho premiér Benjamin Netanjahu ale v neděli prohlásil, že Izrael v předchozích dnech zasadil Hizballáhu sérii ran, které si podle něj hnutí nedovedlo ani představit.
Exploze komunikačních zařízení dál vyostřily dlouholetý konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem, který eskaloval loni v říjnu po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. Hizballáh je spojencem Hamásu a Íránu. Od té doby se izraelská armáda a Hizballáh denně ostřelují přes izraelsko-libanonskou hranici, což si až do dnešního dne vyžádalo životy nejméně 26 civilistů a 22 vojáků na izraelské straně a více než pěti set členů Hizballáhu a desítek civilistů na libanonské straně.
A Nasraláh je kaput, gratuluji Izraeli, takhle se na šmejdy musí. Ukrajina by se mohla od Izraelců učit jak likvidovat nejvyšší představitele teroristických států, bravo 👍