Jak ušetřit na začátku školního roku? Ekonom Kovanda zmínil Polsko i šicí stroj

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá - 
9. srpna 2024
05:00

Začátek školního roku se nezadržitelně blíží – den, kdy děti znovu usednou do lavic, je tu za pár týdnů a rodiče už teď by měli začít podle ekonoma Lukáše Kovandy s pořizováním školní výbavy. Ta se letos opět vyhoupne na několik tisíc korun a každý by měl raději počítat s rezervou.

Jak se říká, štěstí přeje připraveným a nikdo nechce nic shánět na poslední chvíli. Ekonom Lukáš Kovanda v Epicentru Blesk Zpráv dokonce prozradil, jak na předškolních nákupech ušetřit.

„Každého to 1. září čeká, takže nikoho nemine. Pro lidi, kteří jsou z příhraničí severní Moravy, tak tam se nabízí možnost jet na nákupy do Polska, kde tyto věci jsou stále levnější, i když ta výhodnost není taková jako třeba v loňském roce, anebo hledat různé slevové akce na internetových portálech, v internetových obchodech,“ uvedl Kovanda s tím, že ale v tomto případě je nutné jednat s předstihem, neboť dodací lhůty by se v tomto období, stejně jako během Vánoc, mohly protáhnout.

Počkat na slevy?

Další možností, jak by se podle Kovandy dalo ušetřit, je počkat na první zářijové dny, kdy obchodníci vyrazí se slevami.

Kdo tedy bude mít tu kuráž na to z nějakého důvodu počkat, posečkat 14 dnů, tři týdny po tom 1. září, tak pak zase se může dočkat nějakých slev, protože ti prodejci třeba neprodají aktovky a půjdou s nimi dolů,“ prozradil ekonom, s tím, že ale vše má své úskalí.

Je samozřejmě otázka, jak ten prvňáček vyřeší ty tři týdny, asi žádný prvňáček jako nemůže chodit tři týdny bez aktovky, takže pokud má třeba rodič nějakou starou aktovku rozdrbanou třeba po sobě nebo po předchozím potomkovi starším, tak možná je dobré vlastně kalkulovat s tím, že přijdou ty slevy a v tom mezičase vlastně připravit pro toho prvňáčka nějakou odrbanou aktovku, nějaký zašlý penál, přesvědčit ho, že je dobrý. Teď budeš trpět tři týdny, budou se ti možná děti smát, ale pak dostaneš krásnou fungl novou aktovku, kterou koupíme v krásné slevě,“ popsal situaci Lukáš Kovanda.

Polsko stále táhne

Podle Kovandy se stále ještě, tedy jak komu, ale vyplatí nákupy v Polsku. I když už to podle něj není taková mánie jako třeba loni, pořád je to v kurzu a například na aktovce se dá ušetřit nějaká ta stovka.

Polsko, co se týče nákupů třeba právě aktovek, penálů a samozřejmě řady druhů potravin, to víme všichni, tak je stále atraktivní, ale týká se to i nábytku, oblečení, právě třeba i oblečení pro prvňáčky, takže třeba cvičební úbory určitě lze sehnat levněji v Polsku, ale ta rodina si musí jaksi spočítat, jestli se jí to vyplatí, kdo je z jižních Čech, tak když započítá cenu benzinu, tak už to asi tak výhodné nebude,“ upozornil Kovanda s tím, že na aktovce v Polsku můžete ušetřit i desítky procent.

Což můžou být vlastně stokoruny, které tam člověk ušetří, já nevím, 200, 300, 400 Kč může ušetřit na té aktovce, stejně tak na penálu tam nebudou stovky, protože penál sám stojí, já nevím, 300, 400 Kč, ale můžu ušetřit třeba stokorunu, 80 korun na penálu,“ dodal ekonom.

Závěrem Kovanda radí neřídit se vším, co je dáno. I když seznamy doporučených školních pomůcek jsou praktické a přínosné.

„Pokud školy vyžadují věci typu pytlíčků na přezůvky nebo tak, tak se ptát – je to nutné nakupovat? Zejména tedy rodiny, které mají hlouběji do kapsy. Zase úplně bych nebral doporučení těch škol jako Písmo svaté. Zkrátka je možné se od něj odchýlit a každý by měl mít v tomto svoji hlavu,“ uzavřel Kovanda.

krapotkin ( 9. srpna 2024 07:54 )

Jediná možná úspora je nakonout konečně vládu zlodějů do zádele.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa