Expert pro Blesk o dostavbě Dukovan: Dodržení rozpočtu i termínu bude malý zázrak

Video se připravuje ...
Autor: Tomáš Belica, amb - 
18. července 2024
14:55

Je rozhodnuto, další dva bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), oznámila včera vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Rozhodovala se mezi nimi a mezi francouzskou firmou EDF, kterou přijel do Česka na jaře osobně podpořit tamní prezident Emmanuel Macron. Jihokorejci prý zvítězili ve všech aspektech. Výběr v Epicentru zhodnotil výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. 

Výherci podle něj nakonec nejsou překvapením. „Měli jedinou možnost, jak zvítězit, to znamená opravdu dát nižší cenu. Všechny ostatní trumfy vlastně hrály pro Francouze, jejich politický vliv, váha v Evropě... I to, že mají zkušenosti s výstavbou v Evropě, byť negativní, ale lepší je špatná zkušenost než žádná zkušenost,“ uvedl Gavor. Francouzi naopak nedokázali nabídku stlačit navzdory ostatním parametrům, které jim hrály do karet.

Korejci přitom nikde na světě nepostavili takový blok, jaký bude v Dukovanech – trochu jinou zakázku měli ve Spojených arabských emirátech. Museli tak přijít i s dobrou nabídkou závazků ohledně penalizace, pokud něco nestihnou. Smlouva se bude ještě ladit prostřednictvím ČEZ.

„Je dobré se inspirovat Finskem, kde docházelo k obrovským zpožděním právě v případě výstavby bloků, které stavěli Francouzi, ale měli to skvěle smluvně podchycené a Francouzi platili vysoké pokuty,“ řekl Gavor.

Přesto ve výběru Korejců vidí riziko. „Opravdu hodně potřebovali tu referenční zakázku pro Evropu, kde nic nemají. Vypadalo to ze začátku ještě v minulém roce slibně, že budou stavět i v Polsku, ale ta výstavba tam prakticky zamrzla,“ připomněl. Tím, že v Dukovanech budou „operovat“ poprvé, projekt podle něj může čelit některým výzvám. 

Pokud se cena dodrží, bude to malý zázrak

Cena za jeden blok ze dvou by měla činit 200 miliard korun. Podle Gavora to ale rozhodně nelze garantovat a potvrzují to i zkušenosti z Evropy, které označil za špatné.

„Na území Evropy se nikdy nikde nepodařilo v té novodobé historii udělat něco včas a podle rozpočtu, takže když se nám to podaří zrovna v České republice, tak to budu považovat za malý zázrak,“ uvedl a zmínil případ z Finska, kde se rozpočet překročil až trojnásobně.

Posuny viděl i u korejského projektu v SAE, problém to ale byl podle něj spíš kvůli problémům na arabské straně. „Ta evropská byrokracie, to je trošku něco jiného než vlastně ty procesy, které probíhají v arabském světě nebo na asijském světě, kde to je přece jenom daleko více direktivnější. Myslím si, že se Korejská strana bude muset jako vlastně teprve trochu naučit proniknout tou evropskou jadernou byrokracií,“ uvedl. Mezi českou a jihokorejskou stranou teď očekává složitá jednání ohledně smlouvy.

Video  Epicentrum - Jiří Gavor  - Tomáš Belica
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 18. července 2024 15:21 )

O nic nejde, zvedneme přímé a nepřímé daně, uděláme balíček, zavedeme poplatky za vzduch a všechno na co to půjde. Však ony to české ovce zaplatí. Stačí neplatit Ukrajině 400 miliard ročně a půjde to.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa