Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Nedostatek míst ve školách: Fatální selhání státu. Co dělat, když se vaše dítě do školy nevejde?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
10. května 2023
05:00

Ve školství se nám rozmohl takový nešvar, máme mnoho dětí a málo místa. Zajišťování míst ve školách, zejména v mateřských a základních, je sice primárně kompetencí obcí a měst. Ty mají ale svázané ruce nedostatečně nastaveným systémem, který mimo jiné umožňuje stále novou výstavbu bez zajištění škol pro nově přistěhované děti. O „fatálním selhání veřejné správy na všech úrovních“ hovořil v úterním Epicentru radní Středočeského kraje pro oblast vzdělání a sportu, Milan Vácha (STAN). Podle náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Martiny Běťákové je důležité si uvědomit, že se nejedná jen o problém silných ročníků, ale zejména migrační příčiny, což znamená, že po dvou nebo třech letech rozhodně nezmizí.

Tisíce rodičů v České republice řeší situaci, kdy se jejich dítě už „nevejde“ do smysluplně lokalizované školy a někteří školáci tak budou muset dojíždět i desítky kilometrů již od první třídy. „Ta povinnost je skutečně u zřizovatele, to znamená, že těmto rodičům škola prostě musí odmítnout, pokud místo nemá,“ vysvětluje náměstkyně Baťáková. Školy velmi často v situacích, kdy k nim spádově připadá více dětí, než je jejich kapacita, zavádí výběr losováním. Ten je podle náměstkyně nejvíce spravedlivý, ale umí si představit i nastavení jiných kritérií, ač tam pak může nastat problém nalézt na nich společnou shodu. 

Rodiči nezbyde nic jiného, než jít na radnici a říct, mé dítě tady má trvalý pobyt ve spádové škole, nezbylo na něj místo, prosím o určení školy, kde může povinnou školní docházku plnit a vlastně úkolem radnice v tu chvíli je kontaktovat ředitele svých ostatních škol, které zřizuje, byť ta škola už není spádová a ptát se, jestli je někde volné místo a pokud ne, tak dál obvolávat, hledat,“ popsala běžnou praxi krajských úřadů. „Zatímco v Praze někdy musí dojet tramvají pár zastávek, a chápu, že to je logistická komplikace, tak ale v regionech to může být i 20 nebo 30 km a ta dopravní dostupnost je tam mnohem horší a situace mnohem komplikovanější než v samotné Praze,“ upozornila Běťáková.

1300 dětí bez školky

Radní z hnutí STAN Milan Vácha souhlasí. „No, prostě tak to je. A co se týká té zápisové turistiky, tak prosím, nezlobme se na rodiče, že chtějí, aby to dítě měli někde, kde žijí, plus minus někde okolo, tak v podstatě je to racionální uvažování a oni nemohou za to, že ten stát nebo ta veřejná správa na všech úrovních takhle fatálně selhala,“ chápe nepříjemnou situaci mnohých rodin a zároveň poukázal na další problém, kterému čelí ve svém kraji: „Oni prostě chtějí jenom své děti v základních, ale i mateřských školách a mimochodem my máme ve Středočeském kraji zhruba 1300 dětí, které mají právní nárok na umístění do mateřské školy a ve své spádové oblasti tu mateřinku prostě nezískají.“

Nevraživost a soudy

Podle radního Váchy často losování o místa ve škole vede k velké nevraživosti: „Pokud bydlíte tři generace v nějaké vesnici a potom se vám tam 14 dní před zápisem někdo nahlásí a on je vylosován a vy ne, tak si dovedete představit, pod jakým tlakem ty místní starostové jsou.“ 

Zkušenosti s tím, že by se na nádraží objevovaly děti, které nemohou dojíždět podle jeho slov nemají, utíkají pravděpodobně do soukromého školství nebo do škol, kde dočasně nějaká kapacita je, ale myslím si, že jenom otázkou času, než nám to narazí do zdi a než se začnou rodiče soudit, a to bude první okamžik, stejně jako v Německu, kdy soud může pomoct akceleraci a pochopení státu, že by měl plnit tuto svoji funkci,“ předvídá radní Středočeského kraje pro oblast vzdělání a sportu, Milan Vácha.

AHel ( 10. května 2023 12:53 )

Všichni, kdo žehrají teď, mají možná do teď na okně žlutomodrou barvu, takže nemůžete mít všechno...

lollo ( 10. května 2023 10:50 )

Tak vzhledem k tomu, ze dnes ma odklad kazde druhe dite, tak mezi "dospelaky" bude i tak

trintin ( 10. května 2023 10:46 )

Co dělat, když se vaše dítě do školy nevejde?? Vláda vám ho umístí do konsolidačního balíčku?

viho ( 10. května 2023 10:13 )

Za totality před rokem 1989 se lidé ale tolik nestěhovali za prací. Po dokončení školy byl člověk umístěn do nějakého podniku a tam strávil třeba i celý život. Změnit zaměstnání z vlastní vůle nebylo snadné, stejně tak sehnat bydlení jinde. Takže bylo jednoduché plánovat kapacity. Navíc školy měly naprosto stejný program výuky. Takže když už se někdo přestěhoval, děti prostě šly do libovolné jiné školy, kde byla výuka +-1 týden stejná. Se změnou režimu už měl někdo dávno vymyslet nějaký centralizovaný systém plánování kapacit škol, který by reflektoval mobilitu lidí, migraci, atd. Něco takového nemůže řešit každá jednotlivá škola samostatně. Ale vzhledem k tomu, že průměrná životnost ministra školství je kratší než jeden rok, tak se takovými hlubšími úvahami asi nikdo nezabýval...

krapotkin ( 10. května 2023 09:51 )

Na vině je ODS, když v 90. letech rozkradla školky a školy a také učitelé, kteří by měli ve třídách málo dětí (nejlépe asi 10). Pamatuji doby, kdy měla matka (plat 600 Kčs) 53 dětí a topilo se v kamnech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa