Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Zataženo 8°C

Komentátor Pečinka o volbách: Babiš je jako Mečiar? ANO předvídá v budoucnu izolaci

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
30. ledna 2023
15:29
Autor: Markéta Volfová - 
30. ledna 2023
14:08

V pořadu Blesku Epicentrum dnes k výsledkům voleb pohovořil politický komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Zevrubně rozebral i budoucnost neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše a potažmo i hnutí ANO, jehož je předsedou. Velké změny v rámci strany údajně očekávat nelze, může však dojít k odchodu některých z neloajálních členů. Byť výsledek voleb může přinést konec éry Andreje Babiše, jen tak z politiky nejspíš nezmizí. Došlo nakonec i k načrtnutí analogie Babišova osudu s jedním z bývalých slovenských premiérů.

Pozice Andreje Babiše v rámci hnutí ANO se podle názoru Pečinky z důvodu základů, na kterých je strana postavena, příliš nezmění. „V normální straně, když prohrajete třetí celostátní volby po sobě, by strana svolala mimořádný sjezd a mluvila by o vyvození odpovědnosti, o tom, jestli není potřeba změnit část vedení, aby tam byla nová naděje. Jenže jeho strana je založená na vůdcovském principu, on ji založil a financoval, on je její celá politická abeceda,“ míní expert.

I kdyby Babiš snad chtěl z vedení strany odejít dobrovolně, neměl by to nejspíše lehké. Hnutí jako takové totiž vyloženě stojí na osobě jeho předsedy. „Strana s těmito stanovami neměla vůbec vzniknout, tam některé paragrafy stanov jsou na můj vkus příliš diktátorské. Nevím, kdy se z takové strany odchází. Když se asi něco stane s osobou předsedy,“ odhadoval ve studiu Blesku.

Od schůze předsednictva hnutí ANO 8. února, které se bude zabývat i tím, zda si Babiš ponechá mandát poslance, prý Pečinka závratné změny neočekává. Může ale dojít k vylučování členů, kteří otevřeně nepodpořili předsedu hnutí v prezidentské volbě. Otázkou je zejména osud ostravského primátora Tomáše Macury a moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka. Ti se nechali před volbami slyšet, že Babišovi svůj hlas nakonec nedají.

ANO stojí i padá s Babišem. Vondrák svou vzpouru nejspíš nepřežije

„Jde o to, jestli skončí dobrovolně nebo nedobrovolně, jestli se na ostravském magistrátu rozpadne jejich klub. Pan Macura má na ostravském magistrátu silnější podporu než pan Vondrák na krajském zastupitelstvu. Myslím, že pan Macura to přežije a bude nadále třeba v jiném tričku primátorem Ostravy, kdežto pan Vondrák to asi politicky nepřežije,“ předvídá Pečinka.

Výrazné štěpení na odlišné politické proudy ve hnutí ANO po prezidentských volbách údajně nehrozí, jakékoliv zárodky vzpurných proudů totiž byly dle Pečinky v rámci strany vždy v zárodku potlačovány. „Větší vliv to na hnutí ANO mít nebude. Podívejme se, co se stalo, když hejtman moravskoslezského kraje a primátor Ostravy dají jasný signál, že nebudou volit Andreje Babiše, a přesto Babiš poměrně silně zvítězí v tom městě a regionu. To ukazuje, že jejich vliv není zase tak velký, a že ta strana stojí a padá s Andrejem Babišem,“ myslí si politický komentátor.

Babiš jako Mečiar?

Premiér Petr Fiala (ODS) se nedávno nechal slyšet, že výhra Petra Pavla je „koncem éry Andreje Babiše.“ Prezident Miloš Zeman však varoval před příliš brzkým odepisováním předsedy hnutí ANO. Na obou tvrzeních je údajně dle slov Pečinky něco pravdy.

„Je to začátek konce éry Andreje Babiše a současně Andrej Babiš tu může být velmi dlouho. Víme to na příkladu podobně laděného politika, jakým byl na Slovensku Vladimír Mečiar, který ještě dvoje volby vyhrál, přestože se nedostal pak do vlády,“ srovnal expert Babiše s výrazným slovenským politikem.  

Že by se Babiš v budoucnu dostal do vlády, prý skutečně příliš nehrozí. „Myslím, že je reálná varianta, že ty příští sněmovní volby Andrej Babiš vyhraje, ale už se nedostane do té vlády, protože ostatní s ním do té vlády nebudou chtít jít a bude v izolaci,“ je přesvědčen Pečinka.

Stále není zcela jisté, jak přesně Babiš zareaguje na další sněmovní volby v roce 2025. Situaci však bude mít složitou, jelikož vlivem své radikalizace se proti němu spojí i strany, které původně neměly programový průnik.

„Zareaguje například tím, že by už do té příští vlády nechtěl jít, že by tam vyslal jen svoje ministry a tím prolomil tu budoucí izolaci. Evidentně zdominoval celou opozici. Tím, že se někdo sám vžene do izolace a extremizuje sebe i ty voliče, tak tu politickou soutěž umrtvuje, protože pak se proti němu dávají dohromady strany, které by jinak zvláště nebratřily,“ popsal komentátor expremiérovu složitou situaci.

Babišovi výrazně ublížila negativní kampaň ve smyslu strašení válkou. Na tento aspekt expremiérova předvolebního vystupování se budou podle Pečinky totiž všechny politické strany odkazovat ještě poměrně dlouho. „Andrej Babiš využil a zneužil tento oprávněný strach z války. Posunul hranice možného a myslitelného, a tohle už nejde vzít zpět. Tímhle překročil Rubikon a po tomhle už ho nejde brát vážně,“ míní.

 

9876543 ( 30. ledna 2023 21:06 )

Ale vždyť má pravdu,kam se PP žene?? Kdyby vyhrál Babiš, a takhle se unáhleně choval,..to by zas na něho bylo nadávek.A tady? vše prochází....

9876543 ( 30. ledna 2023 21:03 )

Proč si furt Pečínka vaří na Babišovi kariéru, to opravdu nemá o čem jiném psát..co tak proklepnout minulost PP?

Pollo ( 30. ledna 2023 18:17 )

Není nad to, i když hloupě, pokecat sám se sebou, což?

1pravda1 ( 30. ledna 2023 17:56 )

PÁVEK JEŠTĚ NENÍ VE FUNKCI A UŽ ŠTVE ČÍNU... kde jsou ti jeho poradci? Zatím je prezidentem Zeman a pávek nemá právo dělat zahraniční politiku

1pravda1 ( 30. ledna 2023 17:54 )

ANTIBABIŠ PEČINKA.... JAKÉ BY TO ASI BYLO, KDYBY BYLO MĚSÍC ZAKÁZÁNO DĚLAT ANTIBABIŠE

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa