Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Vážení diváci, děkujeme za sledování online zpravodajství k dění na Ukrajině. Pokračovat bude zase od rána, pro teď přejeme dobrou noc.

„Zprávu o dnešní operaci přednesl šéf Služby bezpečnosti Ukrajiny Vasyl Maljuk. Naprosto skvělý výsledek. Výsledek, kterého dosáhla výhradně Ukrajina,“ tweetuje prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jeden rok, šest měsíců a devět dní od začátku plánování po efektivní provedení. Naše nejdéle trvající operace. Naši lidé, kteří se podíleli na přípravě operace, byli včas staženi z ruského území,“ líčí Operaci Pavučina, kdy skryté kamikaze drony startovaly z kontejnerů na ruské letecké základny.
„Poděkoval jsem generálu Maljukovi za tento úspěch Ukrajiny. Nařídil jsem Bezpečnostní službě Ukrajiny, aby informovala veřejnost o podrobnostech a výsledcích operace, které mohou být zveřejněny. Samozřejmě, že v tuto chvíli nelze prozradit vše, ale jedná se o ukrajinské akce, které nepochybně vejdou do dějin. Ukrajina se brání, a to právem – děláme vše pro to, aby Rusko cítilo potřebu tuto válku ukončit. Rusko tuto válku začalo, Rusko ji musí ukončit. Sláva Ukrajině!“

Letošní první červen se zapsal do historie neuvěřitelných operací tajných služeb. Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) rok a půl plánovala Operaci Pavučina, kdy do Ruska propašovala na 150 dronů, aby zaútočily na základny strategického letectva. Tvrdí, že zničila přes 40 velkých bombardérů a dalších drahých strojů za skoro 150 miliard Kč. Celý článek čtěte ZDE.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.