Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Větrné elektrárny u severního pobřeží Německa budou nově vybavené radarovým zařízením pro lepší dohled nad drony a loděmi na moři, uvedl dnes německý námořní úřad. Německo tak posiluje námořní bezpečnost.
Mluvčí německé námořní agentury (BSH) potvrdil zprávu deníku Bild, že větrné elektrárny na pobřeží Severního a Baltského moře byly požádány o instalaci radaru. Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila obavy o bezpečnost v evropských vodách v důsledku útoků na infrastrukturu nebo ropných tankerů, které jsou součástí takzvané ruské „stínové flotily“. Německo v úterý zabavilo tanker Eventi, jehož posádka nad lodí ztratila v lednu kontrolu při plavbě v Baltském moři. Evropská unie se domnívá, že tanker je součástí „stínové flotily“, kterou Rusko využívá k obcházení ropných sankcí.
Nové radarové systémy na větrných elektrárnách by mohly rozpoznat lodě nebo bezpilotní letouny, které mají vypnuté navigační a lodní údaje. „Data se používají především k zabezpečení dopravních tras,“ řekl deníku Bild úředník námořního úřadu Nico Nolte a dodal, že data putují také do centra námořní bezpečnosti v přístavu Cuxhaven. To je úřad odpovědný za bezpečnost a ochranu německého pobřeží. V tomto centru sídlí mimo jiné spolková policie, námořnictvo a Ústřední velitelství pro námořní mimořádné události, a mohlo by tak okamžitě reagovat na útoky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojenskou nemocnici v Dnipru. Zapózoval raněným vojákům na selfie, ale především udělil řády „Za odvahu“ III. třídy bojovníkům, kteří utrpěli těžká zranění při plnění bojových úkolů, mimo jiné v Doněcké oblasti.
„Hlava státu si prohlédla jednotku intenzivní péče, anesteziologické a polytraumatologické oddělení. Seznámila se s provozem nemocnice během totální války, s jejím moderním zdravotnickým vybavením a s obnovou po ruských úderech,“ uvedl Zelenského úřad.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v důsledku ukrajinských dronových útoků byly přerušeny dodávky elektřiny pro více než 1500 domácností v Kurské oblasti.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že skutečnost, že prezident Putin souhlasil s neútočením na energetické cíle, je důkazem, že to myslí s mírovým procesem vážně - což Kyjev a někteří jeho evropští spojenci rozporují. Podle Peskova bude Moskva s USA nadále spolupracovat navzdory tomu, co označil za každodenní ukrajinské údery na ruskou energetickou infrastrukturu, uvedla agentura Reuters.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.