Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Z ukrajinského zajetí se dnes do Ruska vrátilo 150 ruských vojáků. Stejný počet válečných zajatců předalo také Rusko Ukrajině, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oproti tomu informoval o 189 navrácených Ukrajincích.
Ruští zajatci se podle ruského ministerstva obrany nyní nacházejí v Bělorusku. Čeká je přesun do Ruska, kde se o ně postarají lékaři. Výměnu celkem 300 zajatců zprostředkovaly podobně jako v předchozích případech Spojené arabské emiráty (SAE).

Během útočné ruské války na Ukrajině zahynul bývalý ruský fotbalový reprezentant Alexej Bugajev, jenž do armády narukoval na podzim z vězení. Úmrtí třiačtyřicetiletého někdejšího obránce potvrdil médiím jeho otec. „Bohužel je zpráva o Alexejově úmrtí pravdivá,“ uvedl v neděli Ivan Bugajev pro web Sports.ru.
Bugajev hrál profesionálně v prvním desetiletí tohoto století, oblékal dresy Lokomotivu Moskva či Krasnodaru. Za národní tým odehrál sedm zápasů včetně dvou na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku.
V roce 2023 byl bývalý fotbalista zatčen za obchod s drogami a letos v září odsouzen na devět a půl roku do vězení. Po odsouzení využil možnosti nastoupit do armády, což je v Rusku v době invaze na Ukrajinu častá praxe.

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou a rozpočtovou pomoc, tentokrát za 5,9 miliardy dolarů (více než 142 miliard Kč). Nejprve končící prezident Joe Biden dnes oznámil další bezpečnostní pomoc za téměř 2,5 miliardy dolarů, následně ministryně financí Janet Yellenová informovala o poskytnutí pomoci v objemu 3,4 miliardy dolarů.
Ministryně financí Yellenová později oznámila, že Spojené státy poskytnou Ukrajině přímou rozpočtovou podporu za 3,4 miliardy dolarů. Nejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že od února 2022 tak Spojené státy celkem poskytly Ukrajině rozpočtovou pomoc za více než 30 miliard dolarů. Peníze jsou určeny k udržení úřadů v chodu a na platy učitelů a dalších státních zaměstnanců.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.