Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Ruské jednotky utrpěly při svém podzimním tažení na Ukrajině asi 53 obětí na kilometr čtvereční, uvedl Institut pro studium války (ISW). Během září, října a listopadu 2024 ruské síly obsadily přibližně 2 356 km2 území za cenu ztráty přibližně 125 800 osob, uvádí zpráva.
Britské ministerstvo obrany s odvoláním na ukrajinský generální štáb uvedlo, že během listopadu 2024 dosáhly ruské denní ztráty rekordní výše, v průměru 1 523 obětí denně. Jen 28. listopadu Rusko údajně ztratilo více než 2 000 vojáků za 24 hodin.

Americká nezisková organizace Ukrajinský kongresový výbor (UCCA) podnikla kroky k zablokování vynesení téměř 22 500 satelitů Starlink technologické společnosti SpaceX na nízkou oběžnou dráhu, uvedla 5. prosince CNBC. Skupina jako důvod uvedla obavy z „kontaktů generálního ředitele SpaceX Elona Muska s Ruskem a údajného využívání systému Starlink ruskými silami na Ukrajině“.
Musk, miliardář a blízký spojenec zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, v minulosti učinil kontroverzní prohlášení o válce na Ukrajině a údajně vedl tajné hovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dalšími představiteli Kremlu.

Krymský most byl dnes ráno uzavřen kvůli obavám z útoku ukrajinských bezpilotních letounů. Podle proukrajinského telegramového kanálu Crimean Wind byly ve městě Kerč poblíž loděnice slyšet výbuchy a v oblasti Kerčském průlivu byly údajně aktivovány systémy protivzdušné obrany.
„Automobilová doprava na Krymském mostě byla dočasně pozastavena,“ uvedl Telegramový účet určený k monitoringu provozu mostu.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.