Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Ovoce zřejmě nese partnerství mezi Jižní Koreou a Polskem. To včera oznámili prezidenti obou zemí Andrzej Duda a Jun Sok-jol v reakci na sbližování Severní Koreje s Ruskem. „Dohoda o výrobě jihokorejských tanků K2 Black Panther v Polsku by mohla být podepsána v následujících týdnech,“ prohlásil dnes Duda na návštěvě Pusanu. V tomto jihokorejském městě sídlí továrna na výrobu tanků.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nasvědčují zpravodajské informace tomu, že již v průběhu neděle nebo pondělí dojde k nasazení severokorejských jednotek na straně Ruska. „Jedná se o jasnou eskalaci ze strany Ruska, která je významně v rozporu se všemi dezinformacemi, které se v těchto dnech v Kazani hojně šíří,“ řekl v souvislosti s proběhlým summitem zemí BRICS v tatarské metropoli.
Tuto eskalaci by měl odsoudit i celý svobodný svět. Krok totiž podle něj odhaluje, že skutečným zájmem Moskvy je pokračování války. „Zapojení Severní Koreje do bojů by nemělo být přijato s lhostejností nebo nejistými komentáři, ale s hmatatelným tlakem na Moskvu i Pchjongjang, aby dodržovaly Chartu OSN a nesly za tuto eskalaci odpovědnost,“ uvedl Zelenskyj.

Náčelník ukrajinského generální štábu Olexandr Syrskyj popřel tvrzení šéfa Kremlu Vladimira Putina o odříznutí ukrajinských vojsk v ruské Kurské oblasti. „Prohlášení vůdce agresorské země na summitu BRICS o obklíčení ukrajinských vojsk v Kurské oblasti není pravdivé,“ napsal na Telegramu. Jsou to naopak Rusové, kdo podle něj utrpěl v poslední době značné ztráty.
„Zejména od 8. srpna do současnosti utrpěly ruské jednotky na tomto úseku fronty značné ztráty. Nepřítel přišel o 17 819 osob. Z toho bylo 6662 osob zajato, 10 446 osob zraněno a 711 osob zajato,“ uvedl Syrskyj. Rusové podle něj přišli i o 45 tanků a 256 obrněných vozidel.
„Děkuji ukrajinským vojákům za jejich nezlomnost, vytrvalost a opravdovou odvahu, kterou prokazujete našemu věčnému zákeřnému nepříteli ve všech oblastech a směrech fronty,“ uzavřel generál svou reakci.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.