Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

„Rusko očekává od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) jasnější a objektivnější hodnocení situace v Kurské jaderné elektrárně.“ Uvedlo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Zařízení v úterý navštívil šéf MAAE Rafael Grossi, aby vyhodnotil rizika související s vpádem ukrajinských jednotek do západoruské Kurské oblasti.
„Moskva chce, aby se MAAE vyjadřovala jasněji k otázkám jaderné bezpečnosti,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Popřela ale, že by od agentury očekávala proruskou linii. „Chceme objektivnější a jasnější vyjádření postoje... Nikoliv ve prospěch naší země, ale ve prospěch faktů,“ dodala mluvčí, podle které je cílem takového požadavku zabránit jaderné katastrofě, „ke které nás všechny žene kyjevský režim“.
Kyjev uvádí, že cílem operace v Kurské oblasti je odvést ruské vojáky z napjatých míst ukrajinské fronty a ochránit civilisty a civilní objekty v ukrajinských pohraničních oblastech. K obviněním Moskvy ohledně jaderného zařízení, od kterého jsou ukrajinští vojáci vzdálení několik desítek kilometrů, se Ukrajina nevyjadřuje.

Ukrajinská 28. mechanizovaná brigáda na sociálních sítích zveřejnila video z dříve oznámeného sestřelu ruského proudového letounu Su-25. K sestřelu mělo dojít poblíž Kramatorska v Doněcké oblasti.

Podle ukrajinského generálního štábu včera proběhlo 184 střetů. Nejnapjatější situace stále panuje v Pokrovském sektoru. Nepřítel je aktivní také u Kupjansku a Toretsku. „Podle aktualizovaných informací ruský agresor včera podnikl čtyři útoky 12 raketami a 86 náletů na pozice ukrajinských jednotek a lokalit, přičemž vysadil 110 bezpilotních letounů,“ uvedl štáb.
V Bělorusku nebyly zjištěny žádné známky formování ruských útočných skupin směřujících k překročení hranic na západní Ukrajinu. „Na hranicích s Černihivskou a Sumskou oblastí nepřítel udržuje vojenskou přítomnost, provádí minometné a dělostřelecké ostřelování osad z území Ruské federace,“ uvádí se v denní zprávě.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.