Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Ruský dronový útok zabil nedaleko ukrajinského frontového města Vovčansk dva dobrovolné zdravotníky. Útok se odehrál u vesnice Bilyj Koloďaz v Charkovské oblasti. Zasažené vozidlo patřilo ukrajinskému zdravotnickému praporu takzvaných Špitálníků, který poskytuje první pomoc a evakuuje raněné ukrajinské vojáky z frontových linií.
„Dva zdravotníci - muž a žena, kteří se ve vozidle nacházeli - zemřeli. Výbuch ruského dronu zasáhl také civilní automobil jedoucí stejným směrem. V autě byli tři lidé, všichni byli zraněni,“ uvedl náčelník vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov..

Ministerstvo obrany ČR uvedlo, že odmítá, že by byla česká muniční iniciativa nehospodárná a netransparentní a munice pořizovaná pro Ukrajinu předražená.

Ruská policie v Moskvě zadržela Američana. Viní jej z použití násilí proti představiteli státní moci, informovala dnes agentura Interfax.
„Občan USA byl v nočních hodinách 12. srpna 2024 předveden na policejní oddělení hlavního města v souvislosti se spácháním výtržnosti. Obviněný odmítl předložit doklady totožnosti, načež použil násilí proti strážci zákona,“ uvedl ruský vyšetřovací výbor.
Na základě této skutečnosti bylo podle něj zahájeno trestní stíhání Američana pro podezření z násilí vůči představiteli orgánů veřejné moci. Podle ruského trestního zákoníku za tento čin hrozí až pět let vězení.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.