Landovský o válce: Moskva otevřeně lže, jsou to zvěrstva! V Česku jsme v bezpečí
Na ukrajinská města dopadají další ruské bomby a počty obětí, a to včetně dětských, narůstají každým dnem. V noci z neděle na pondělí Rusové útočili na Kyjev i město Sumy. Jejich bomby zasáhly obchodní centrum a chemičku, kde zapříčinily obří únik čpavku. Ukrajinská tajná služba dostala informaci o tom, že do Charkova míří ruské jednotky s cílem obsadit ho a zmasakrovat obyvatelstvo. Ukrajinský prezident Zelenskyj volá mimo jiné po bezletové zóně nad Ukrajinou. Proč ji NATO nezavede? Je opatrná reakce Aliance na místě a jak nás spojenci v případě zhoršení bezpečnostní situace ochrání? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentrum český velvyslancem při NATO Jakub Landovský.
„Moskva otevřeně lže. Všichni víme, jak válka vypadá. Je to absolutní zvěrstvo a porušení všech pravidel a porušení mezinárodních smluv. Všechny meze jsou překročeny,“ řekl na úvod velvyslanec Landovský.
Podle něj bychom nyní měli myslet na dvě věci. A tedy jak pomoci Ukrajincům a jak našim občanům zajistit bezpečí. Zatím se ale Češi nemusí obávat. „Jednoznačně jsme v bezpečí. A to proto, že funguje NATO zajišťující vojenské bezpečí a ekonomické bezpečí nám zajišťuje EU,“ zdůraznil velvyslanec.
Bezletová zóna otevřeným vstupem do války
Západ podle části veřejnosti ale stále nedělá dost, respektive NATO. Jak ale připomíná velvyslanec, aliance je obranného charakteru. A i zavedení bezletové zóny, po které volá Ukrajina, by mohlo vyvolat nechtěnou reakci. „Kdo si vezme na bedra vynucování zóny, tak nebude jen ničit ruské stíhačky, ale i ruskou protivzdušnou obranu (…) Ti co po ní volají, by si měli uvědomit, že tak volají i po přímém zapojení do konfliktu, což bude nahrávat Putinovi,“ podotknul.

Agentura Reuters hlásí, že se jí podařilo ověřit jedno z videí z Kurské oblasti, které se šíří na sociálních sítích. Je na něm vidět zhruba 15 vyhořelých nákladních aut ruské armády podél silnice. Útok na kolonu se odehrál o čtvrteční noci u vsi Okťabrskokoje, která leží asi stovku kilometrů od Kurska, píše server Defence24, podle kterého lze předpokládat, že zabito či zraněno bylo přinejmenším několik desítek vojáků.

Server The Moscow Times, nedávno zakázaný ruskými úřady, dnes napsal, že ukrajinský vpád do Kurské oblasti, který pokračuje čtvrtým dnem, šokoval ruskou armádu a Kreml. Anonymní zdroje z vládního aparátu podle portálu tvrdí, že Putin „ztrácí nervy“ a že ukrajinská operace je vnímána jako „silná facka prezidentovi“. Neschopnost zahnat nepřítele zpět do hranice podle něj svědčí, že „takto si nepočíná země, jistá si svým vítězstvím“.
Zatímco náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov ve středu hovořil o tom, že Ukrajinci nasadili do útoku tisícovku mužů, z nichž skoro třetinu Rusové mezitím vyřadili z bojů, The Moscow Times poukázaly na reportáž časopisu Forbes, podle které v Kurské oblasti nyní operují tři ukrajinské brigády, každá s více než 2000 vojáky: 22. a 88. mechanizovaná brigáda a 80. výsadková brigáda. A ty jsou podporovány dělostřelectvem, drony a protileteckou obranou.

Ukrajinský vpád do ruské Kurské oblasti může Moskvu přimět k přesunu vojáků z jiných sektorů, uvedl Janek Kesselmann, zástupce velitele estonské vojenské rozvědky.
Na dotaz, kde jsou tedy naše hranice – pomyslná červená linie – Landovský uvedl, že se nyní hovoří o hranici v podobě využití chemických zbraní. „To je posunutí konfliktu na jinou úroveň a Rusko by za to enormně zaplatilo,“ dodal.
Konflikt je podle velvyslance jak vystřižený z 18. nebo 19. století. Zdůraznil také, že Rusko je jasným agresorem. A proč by se Češi neměli bát utrhnout i ze svého pohodlí? A byla Fialova cesta do Kyjeva chybou? To se dozvíte již nyní v záznamu rozhovoru.
B-moll je název stupnice. V souvislosti s Čajkovským jde o jeho nádherný klavírní koncert, což nemá souvislost s těmi Střevíčky.