Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno, sněžení 2°C

Eurokomisařka Jourová pro Blesk: Chceme novinářovo propuštění. Ve hře jsou další sankce

Autor: vol, dp - 
26. května 2021
05:00

Bezpečnost občanů Evropské unie je na prvním místě. To v Epicentru Blesku řekla eurokomisařka Věra Jourová (56, za ANO) v rámci kauzy běloruského únosu letadla společnosti Ryanair. A co plánuje Brusel za další restrikce proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka (66)?

„Ochrana lidí, kteří letí v letadle, musí být stejná, ať už to jsou čeští občané, nebo občané jakéhokoliv státu. Všichni totiž mají právo, aby jejich cestování bylo zabezpečeno,“ řekla Blesku Jourová, a proto EU podle ní zakázala přelety nad Běloruskem, aby se situace s únosem neopakovala. Není to ale jediný trest pro Minsk. „Máme k dispozici také ekonomické i diplomatické sankce. Rozšířit chceme i sankční seznam lidí, kteří za tímto pirátským letectvím přímo stojí, či ho organizovali,“ oznámila nejvýše postavená Česka v Bruselu a dodala, že se to může týkat i firem podnikajících s režimem.

Chceme propuštění

Lídři EU včetně Jourové požadují po prezidentu Lukašenovi propuštění zadrženého novináře Prataseviče. „Pro mě je to profesionální novinář a dělá svou práci dobře,“ prohlásila s tím, že myslí na jeho rodinu i jeho přítelkyni Sofii Sapegaovou, která byla také zadržena. Moc ale nevěří zveřejněnému videu. „Já se přikláním k názoru jeho otce, že k tomu byl donucen. Navíc bylo vidět, že je pod tlakem a byli na něm vidět i stopy nějakých úderů,“ řekla eurokomisařka. Odmítla zároveň, aby byl někdo v 21. století mučen, či ve vězení zbit.

Ve vězení 35 tisíc lidí

Věra Jourová je přesvědčena, že tato kauza nijak nevyšumí, k tomu má pomoci i tým vyšetřovatelů. „Měla by být pro tyto případy ustavena odborná komise, která bude sestavena z expertů z různých zemí,“ řekla eurokomisařka s tím, že běloruskému vyšetřování nevěří. Také připomněla, že Lukašenko jde po všech svých odpůrcích. „Běloruské věznice jsou plné lidí, kteří vyjádřili nevůli režimu. Hovoří se o 35 tisících lidech, a to je obrovská represe,“ dodala.

Eurokomisařka zmínila také problematiku zhoršování podmínek pro práci novinářů: „Vidíme to všude a bohužel i v Evropě. Novináři, kteří nejsou po chuti různým režimům a vládám, jsou dnes napadáni osobně, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Loni to bylo v EU skoro 900 případů pouze fyzických útoků. A to mluvím o demokratických zemích.“ 

 

vvalsidal ( 27. května 2021 10:03 )

Občané chtějí aby jste zas zmkla Vy ! Za prachy koryto ,si chrochtejte hlavně sama za sebe upíšete si i ďáblu když jde o koryto.

1912 ( 26. května 2021 14:49 )

My chceme ODVOLAT vás Jourová jste zlo v EU !!!

Matos7 ( 26. května 2021 10:28 )

Měly by zavřít i provokatérku Jourovou

Tara-Tara ( 26. května 2021 10:18 )

Lukašenko se asi strachy nejméně podělal, když se Jourová vyjádřila a pohrozila......ta ženská není normální snad v ničem, co vypustí z huby

user ( 26. května 2021 10:15 )

Jste blbej, jak to Vaše jméno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa