Šéf testování v Česku vzkazuje: Musíme překonat sobectví. A vysvětlil svou rezignaci
Vládní loď, která se snaží navigovat rozbouřené vody koronavirové epidemie, opouští na konci roku další odborník. Proč se rozhodl z pozice národního koordinátora testování odejít, co pro něj bylo tou poslední kapkou, ale také proč je, podle něj, právě teď naprosto zásadní překonat lidské sobectví a zodpovědně se nechat testovat a očkovat? Nejen o tom byla řeč ve čtvrtečním Epicentru s odborníkem na výzkum léčiv a molekulární onkologii, Mariánem Hajdúchem.
„V zásadě jsem s ministerstvem spolupracoval dobře relativně dlouhou dobu. Osm měsíců v podstatě jsme se snažili tu epidemii potlačovat, ale v určitých věcech jsme prostě nedospěli ke stejnému názoru a byly to zejména věci, které se týkaly preventivního testování,“ prozradil Marián Hajdúch hned v úvodu čtvrtečního Epicentra.
„My jsme toto testování do populace navrhovali opakovaně a opakovaně jsme se snažili, aby se testovalo mnohem víc a to se bohužel nepodařilo a takovou tou poslední kapkou z mého pohledu, bylo zavedení některých testů do indikací, ke kterým nejsou určeny, pro které nebyly vyvíjené a dokonce se mezinárodními autoritami nedoporučovali,“ popsal situaci, při které jeho pohár trpělivosti přetekl a rozhodl se vrátit ke svému původnímu a hlavnímu oboru, kterým je výzkum rakoviny.
Nebezpečné testování
Hajdúch už dlouhodobě kritizuje použití antigenních testů ve zdravotních a sociálních službách. „Tyto testy, zde můžou být dokonce potenciálně nebezpečné pro pacienty. To je věc, se kterou se neumím smířit, a proto jsem se rozhodl odejít.“
Sám zdůraznil, že antigenní testy všeobecně rozhodně nezavrhuje a naopak je považuje za velmi dobré. Problém je však v tom, koho a jak jimi chceme testovat. „V určitých zařízeních, kde ty lidi musíte izolovat hromadně, to znamená, nemůžeme izolovat každého zvlášť, vy potřebujete mít maximální přesnost těch testů a…pokud to nedodržíte, tak můžete způsobit poškození pacientů,“ popsal, v čem je pro něj hlavní minela indikace antigenních testů v domovech důchodců, seniorů a jiných zařízeních s dlouhodobou zdravotní a sociální péčí.
Falešně pozitivní
Pro názornost uvedl i konkrétní příklad: „Pokud byste například v domově důchodců…provedli třeba 100 000 testů a ty testy mají třeba jednoprocentní chybovost a to víme, že mají. A budete mít jedno procento falešně pozitivních osob. V normálním životě se nic neděje, dojte k situaci, kdy ten člověk zůstane deset dní doma a pak se vrací normálně do pracovního procesu. Problém je v těchto zařízeních, kdy toho člověka, který je v podstatě falešně pozitivní, že ho mohou zaizolovat s člověkem, který tu nemoc má a ten se může onemocněním nakazit a případně může umřít."
Hajdúch uvedl, že to byla právě tato problematika, vůči, které se poměrně ostře vyhrazoval a věří, že to povede k tomu, že se testy budou používat jenom tam, k čemu jsou primárně určené.
Lidské sobectví
Pro Mariána Hajdúcha je preventivní testování naprosto klíčové. Apeluje na občany, aby se zapojili jak do testování, tak i očkování. „V žádné zemi se nepodařilo ochránit rizikové skupiny obyvatelstva, to znamená, že jediná cesta, jak z toho ven je snižovat virovou nálož v populaci, aby těch nakažených bylo, co nejméně. A jedinou efektivní cestou, pokud nechceme žít v lockdownu celé měsíce, je aby se lidé odpovědně dostavili k testování v případě, že mají příznaky té nemoci, aby skutečně zodpovědně nahlásili své kontakty a aby šli do izolace nebo karantény, pokud to epidemiolog vyhodnotí, že jsou rizikovým kontaktem,“ apeloval na své spoluobčany.
„Je to nesmírně důležité, aby to naši občané brali vážně. To že se nic nemůže stát jim, oni si to jen myslí, my ještě nevíme, jaké mohou být dlouhodobé následky z tohoto onemocnění. Ale zejména svým chováním můžou způsobit nemoc nebo smrt někomu, kdo by se v případě odpovědného chování této nemoci mohl vyhnout,“ vyzval k občanské zodpovědnosti a zdůraznil jasný a jednoduchý fakt: „My v té společnosti nežijeme sami, žijeme v okolí dalších lidí a je potřeba, abychom si uvědomili i odpovědnost za jiné a nejenom za sebe. Pokud někdo se nenahlásí a neuvádí ty kontakty, je to svým způsobem projev lidského sobectví.“
Varování před kolapsem
„Situace není dobrá a zhoršuje se,“ upozornil na to, že se momentálně nacházíme na přelomu příchodu třetí vlny a poukázal také na možné dopady na zdravotnický systém: „Situace, že bychom měli současně masivně testovat, současně mít velké počty obyvatel na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích a současně masivně očkovat celou Českou republiku, to prostě nutně povede ke kolapsu systému.“
Na problémy ve zdravotnictví poukazuje i středeční otevřený dopis prezidenta České lékařské komory, Milana Kubka, adresovaný vládním autoritám. Vyzývá v něm k okamžitému přijetí účinných protiepidemických opatření, která zabrání nekontrolovanému nárůstu počtu nemocných. Varuje, že přetížené zdravotnictví nemůže takto fungovat další měsíce. Zmiňuje také nárůst nakažených zdravotníků: „Nemoc se prokázala u 39 000 z nás, přičemž 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků zemřelo a počty nakažených zdravotníků v těchto dnech znovu rostou.” V tomto ohledu se spolu oba odborníci shodnou, Hajdúch však také zmínil tíži ekonomických dopadů těchto restriktivních opatření.
Takže i on říká, ze se ty rizikové nepodařilo ochránit. A jak je asi tak mělo ochránit zavření škola firem a malých obchodu? Když mezitím ti křechcí jezdili po vyletech a dovolených.