Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Rakovina děložního čípku zabije ročně v ČR 400 žen: „Nemusí existovat,“ říká lékař Sláma

Autor: Markéta Volfová - 
7. října 2020
06:15

V Česku bude zhruba od konce roku bezplatný screeningový test HPV DNA pro ženy v nejrizikovějším věku. V současnosti u nás na rakovinu děložního čípku zemře okolo čtyř set žen ročně. Podle onkogynekologa Jiřího Slámy by zavedení testu do běžného gynekologického vyšetření mohlo snížit počet úmrtí i více než o polovinu. V prevenci nám může jít příkladem Austrálie.

„Tento test by měl být pro lékaře rutinní záležitostí. Bude nedílnou součástí gynekologické prohlídky u žen ve věku pětatřiceti a pětačtyřiceti let. A většina z nich ani neznamená, že jí test byl odebrán,“ popisuje Sláma, jak bude testování probíhat v praxi. Do této chvíle metodu lékaři využívali pouze v případech, kdy se u ženy již zjistili určité abnormity v rámci cytologie: „Test zatím fungoval jako třídič rizika, a poté jako ukazatel uzdravení,“ vysvětluje.

Stadia rakoviny děložního čípku .Stadia rakoviny děložního čípku . | archiv Blesku

HPV DNA screening doplní tedy klasické cytologické stěry, které mají podle onkogynekologa své limity: „Bohužel jednotlivý cytologický stěr má falešnou negativitu. Pozitivita HPV testu nám dokáže tu informaci o riziku říct často s mnohaletým předstihem, než se vůbec nějaké změny mohou vytvářet.“ Konkrétní věk pětatřicet a pětačtyřicet let má také své opodstatnění: „Pokud se žena infekce do svých pětatřiceti nezbavila díky vlastní obranyschopnosti, je u nich pravděpodobné riziko. V české populace je to okolo sedmi procent žen. Pětačtyřicet let z toho důvodu, že v tomto věku si velká část populace najde nového partna a objevuje se riziko nové nákazy,“ objasňuje Sláma.

Prevence u nás podle něj pokulhává především u žen po padesátce. Všeobecně je ale v Česku problém, že se málo lidí nechává očkovat proti HPV viru. Což se týká i mužů. Přitom právě při dostatečné prevenci lze podle slov lékaře rakovinu děložního čípku úplně odstranit, což už se téměř podařilo v Austrálii.

Video „Rakovina děložního čípku nemusí existovat. Bezplatný test na HPV ženy ani nepostřehnou,“ říká Sláma - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud