Drahé potraviny? Šéf Zemědělského svazu ukázal na marže řetězců a chce snížení DPH

Martin Pýcha o zdražování potravin  (Autor: blesk.cz)
Autor: Markéta Volfová - 
1. července 2020
06:20

Svaz obchodu a cestovního ruchu požaduje snížení DPH na potraviny. Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se ale tento krok nezdá. Předpokládá, že by sníženou daň v konečném důsledku spolkly marže jednotlivých obchodníků. Její obavu sdílí i předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. Přesto je přesvědčený, že daň by daň měla klesnout, jak uvedl v úterý v pořadu Epicentrum na Blesk Zprávách.

„DPH je u nás vysoká, vyšší než ve všech okolních zemích. A to je špatně. Rozumím tomu, co říká paní ministryně. Je zkrátka na řetězcích, aby veřejně deklarovaly své marže,“ stojí Pýcha jednoznačně za návrhem sazbu DPH u potravin snížit. Obzvlášť v posledních týdnech došlo k výraznému zdražování řady potravin - především ovoce a zeleniny. A právě to, jestli jde o důsledek koronakrize, nebo zvyšování marží u obchodníků, je zásadní otázkou.

Video „Ať obchody odhalí své marže.“ Šéf Zemědělského svazu je pro snížení DPH na potraviny - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Koronakrize, problém s dovozem a sklízením úrody byl jednoznačně prvotní impuls. Druhým aspektem je otázka sucha a potom je tu také oslabení kurzu koruny,“ hodnotí šéf Zemědělského svazu příčiny zdražování. Obchodní politika řetězců podle něj ale také udělala své. „Je typické, že když dojde ke zdražení některé komodity z různých důvodů, přirazí obchodníci nějakou svoji marži a chtějí se na tom přiživit,“ zmínil.

Zemědělský svaz dlouhodobě volá po větší potravinové soběstačnosti Česka a podle Pýchy právě pandemie ukázala na to, že je nezbytná.

„Suroviny, které naši zemědělci produkují, jsou kvalitní - naprosto srovnatelné s nejvyšší evropskou valitou a je po nich poptávka v zahraničí. Každý zodpovědný stát musí řešit to, aby zajistil obyvatelům základní komodity zabývá se potravinovou soběstačností,“ uvedl. V tomto ohledu oceňuje kontroverzní návrh poslankyně Margity Balaštíkové (ANO) na zavedení povinného podílu českých potravin v našich obchodech.

MarDis ( 1. července 2020 11:05 )

V první řadě by řetězcům neměl nikdo kecat do toho, jakou si dají marži. Je to přeci jenom na nás, jestli si od nich to zboží a za takovou cenu koupíme nebo ne! Ale chápu, že změnit nebo ovládnout chování masy lidí je problém, a proto se opět volí nejjednodušší cesta a tou je zakleknutí na řetězce. Tohle je prostě z dlouhodobého hlediska úplně špatně. Pak tady v tom státě má něco pořádně fungovat

ketller ( 1. července 2020 09:25 )

drahé potraviny zavinili kuřbuřti EU zrudy zrádcu,udavači tím se zabývavají!! to jim jde ale bojovet za náš stát,občany to ne!!lundra Šroj­drová,­Jouro­vá,Pe­xa,Za­dechov­ský a jejich banda starostu,ODS TOP zaprodají i své rodiny jen aby oni měli v tlamě at jim mráz roztrhne prde.e k uchu!!

Bystrozraky1 ( 1. července 2020 08:08 )

Bystrozraky1 ( 1. července 2020 08:07 )

De bile,až bude zastropovací zákon,tak se může snížit DPH,jinak by jsme stejně lejno poznaly.

santikxauz ( 1. července 2020 07:53 )

Žijeme v českém kapitalismu,sníží se DPH,ale výsledné ceny zůstanou stejné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud