Zapomeňte na 1234: „Bezpečné heslo nesmí být použito jinde,“ říká expert. Sám jich má 600

Pokud pro přístup do různých uživatelských účtů používáte stejné heslo, je prakticky jedno, jak je komplikované. Bezpečné totiž rozhodně není. Pokud mají být hesla účinná, musíme podle bezpečnostního experta Michala Špačka hovořit o jejich souboru. On sám jich má prý šest set.
Hesla typu 12345 nejsou výjimkou a není se co divit, že nejsou zrovna bezpečná. Mnohdy jsou ale uživatelé přesvědčení, že je jejich heslo takřka neprolomitelné, ale opak je pravdou: „Často za to můžou staré rady odborníků, které říkají, že bezpečné heslo musí mít minimálně osm písmen, jedno velké, nějakou číslici... Je ale velmi běžné, že velké písmeno dávají uživatelé na začátek, číslice zase na konec. Takže přestože heslo splňuje spoustu různých podmínek, je často odhadnutelné,“ komentuje Špaček.
Zdůrazňuje, že jedno bezpečné heslo neexistuje. Je třeba se o nich bavit jako o celku: „Bezpečné heslo je takové, které není použito nikde jinde. Můžu si vymyslet strašně složité dlouhé heslo, ale jakmile ho použiji na více místech, už je to špatně.“ Jejich rozmanitost je podle Špačka dokonce podstatnější, než jejich složitost. „Já mám zhruba šest set hesel, ale ne každé smozřejmě pravidelně používám,“ dodává.
Nejlepsi heslo ma demon WC Barrandov Jaromir Soukup - heslojaromirasoukupa