Heslo „123456“ láme rekordy, frčí i „heslo“. Jak silně se chráníte vy?

Lidé stále neumí volit silná hesla  (Autor: Profimedia)
Autor: tva - 
28. dubna 2019
12:50

Nejnovější průzkum britského Národního centra pro kybernetickou bezpečnost přinesl nepřekvapivé zjištění. Na seznamu nejpopulárnějších a tedy i nejnebezpečnějších internetových hesel se objevují číselné řady, jména i nadávky. Pouhá třetina uživatelů si pak vytváří pro každý svůj účet odlišné, unikátní heslo. Desetina lidí pak dokonce používá stejné heslo pro všechny své internetové účty.

Nejčastějším heslem z hudebního prostředí je přitom kombinace „blink182“, což je název americké pop-punkové kapely. Nejoblíbenějším fiktivním charakterem je v kolonce pro heslo původně komiksový hrdina „superman“.

Absolutním vítězem je však již tradičně číselná kombinace „123456“. Jako heslo ji používá 23,2 milionů účtů. Údaj „123456789“ pak užívá 7,7 milionů uživatelů. Kombinace po sobě jdoucích písmen na klávesnici „qwerty“ a slovo „password“ (anglicky „heslo“ - pozn. red.) pak „chrání“ přes 3 miliony účtů.

Nejčastějšími jmény objevujícími se v heslech jsou pak podle průzkumu Ashley, Michael, Daniel, Jessica a Charlie.

10 nejčastějších internetových hesel:

  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 111111
  6. 12345678
  7. abc123
  8. 1234567
  9. password1
  10. 12345

Z desátého místa pak byla vytlačena anglická věta znamenající „miluji tě“, tedy „iloveyou“. „Opice“ a „drak“ – tedy „monkey“ a „dragon“ se překvapivě umístily ve druhé desítce nejčastějších hesel. Častým zástupcem mezi nejpoužívanějšími hesly byly i anglické výrazy označující nadávky nebo vulgarismy.

Na seznamu nejpopulárnějších – a tedy i nejnebezpečnějších – internetových hesel se objevují číselné řady, jména i nadávky.Na seznamu nejpopulárnějších – a tedy i nejnebezpečnějších – internetových hesel se objevují číselné řady, jména i nadávky. | Profimedia.cz

Desetina lidí má na všechno heslo stejné

Jiný průzkum společnosti Kaspersky Lab uvádí, že pouhá třetina internetových uživatelů vytváří pro každý svůj účet unikátní heslo. Alarmující je pak počet uživatelů, kteří pro všechny účty používají stejné heslo – jde o každého desátého.

Britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost doporučuje používat v heslech „náhodné, ale zapamatovatelné údaje“, díky kterým uživatel minimalizuje riziko prolomení přístupu do jejich účtu.

Nikdo by rozhodně neměl používat snadno uhodnutelná hesla pro vstup do svého účtu. Vyloučeny jak jsou křestní jména, názvy oblíbených sportovních klubů nebo hudebních skupin,“ uvedl Ian Levy z britského kybernetického úřadu a dodal: „Doporučuji používat tři náhodná, ale zapamatovatelná slova. Buďte kreativní, ale ujistěte se, že si heslo skutečně dobře zapamatujete.

salto ( 28. dubna 2019 20:02 )

HESLO:hounosesneslo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud