Maláčová chce vrátit jesle, Česko je na chvostu EU. Expert varuje před koncem dětských skupin

24. 9. 2019
05:20

Přejmenovat dětské skupiny na jesle a nemít vyřešené všechny nejasnosti týkající se financování, postrádá smysl. Myslí si to Jan Schneider z Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Podle něj to bude stát zbytečné peníze a s blížícím se koncem dotačního titulu EU to nesouvisí, řekl v pořadu Blesku Epicentrum. Expert mluvil také o mnoha nejasnostech ministerského návrhu a úzkém spektru možností pro mladé rodiče.

Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) podle Schneidera ohrozí fungování mnoha takových zařízení, protože se má snížit objem poskytovaných prostředků. Z eurofondů to bylo zhruba až 8000 korun na dítě, ale nově by to mělo být maximálně 5000 korun. Navíc bude zastropovaná i maximální spoluúčast rodičů.

Jan Schneider z Asociace poskytovatelů sociálních služeb byl hostem pořadu Epicentrum 23. 9. 2019.Jan Schneider z Asociace poskytovatelů sociálních služeb byl hostem pořadu Epicentrum 23. 9. 2019. | Blesk:TONDA TRAN

„Můžou maximálně přispívat ve výši třetiny minimální mzdy, což je dneska nějakých 4500 korun měsíčně. Dohromady je to 9500 měsíčně a za to se to kvalitně provozovat nedá,“ vysvětlil Jan Schneider s tím, že je problém, odkud půjde to další financování. „Pokud stát nepřidá, nebo neumožní vybrat více od rodičů, tak tam musí být nějaký třetí zdroj financování,“ dodal. Takový model podle něj vyřadí například neziskovky.

Je nejvyšší čas

V současnosti fungují v Česku pro děti mladší tří let buď dětské skupiny s kapacitou do 24 dětí, nebo mikrojesle pro nejvýše čtyři děti. Evropský dotační titul pro ně skončí v polovině roku 2022. Podle Jana Schneidera už je nejvyšší čas ujasnit si jejich financování na následující období. 

Děti v Praze 2 budou mít možnost navštěvovat nové jesle. (Ilustrační foto)Děti v Praze 2 budou mít možnost navštěvovat nové jesle. (Ilustrační foto) | Tomáš Vrbenský

Schneider vidí v Česku málo možností kombinovat rodinný a pracovní život. „Na západě různé modely fungují. Například maminka se vrací do práce na půl úvazku a na tu druhou půlku dostává rodičovský příspěvek,“ upřesnil expert. 

Jsme na chvostě

Podle evropské zprávy o rozvoji zařízení péče o děti je Česko druhou nejhorší unijní zemí v nabídce jeslí a školek. Místo v nich mělo necelých pět procent dětí do tří let. Schneider ale připomněl, že situace kolem služeb pro rodiny s dětmi do tří let se v poslední době hodně zlepšila. „Za poslední roky tady vzniklo přes 1000 dětských skupin. Ta kapacita oproti tomu, co bylo v době, kdy se rušily jesle, je více než desetinásobná,“ upřesnil.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

dostojevskij ( 24. září 2019 10:19 )

Na co vám budou tituly, když si nekoupíte zdravé potraviny. Zdravé zemědělství není potupa, ale již sedláci měli lepší mozky, než vy, co urážíte!!!!!Dnes vidíte, kam dospěl svět!!! Oceány zaneřáděné - od sedmdesátých let tam vozili ze západu odpady, u nás byly neřízené skládky a dopad.......Vidíte všichni!!!! Neurážejte zemědělce!!! Jsou potřeba, ale chybí lékaři, učitelé, sestřičky, řidiči, řemeslníci, jen těch úředníků a poslanců, senátorů je nadbytek... Ti by měli zvednout ŘIŤ a jít alespoň sázet stromky...., ať jsou alespoň k něčemu.... Největší průšvih demokracie - nenarodilo se milion dětí - pro základ státu neudělali nic, jen rozházeli sociální dávky těm, kteří nechtějí a ani dělat nebudou!!! Tam je problém!!!!

1pravda1 ( 24. září 2019 10:19 )

Generace před námi bojovali proti jeslím, kde se ráno v 6 hodin tahaly v zimě, v létě rozespalé maličké děti, které chytly všechny nemoci. Až ve třech letech je dítě zralé na kolektiv - na školku, i tak tam některé děti tráví i 9 hodin denně s cizími lidmi každý den. Ale pro děti do dvou let je máma prostě nepostradatelná. K tomu chce Maláčová udělat v jeslích pokusy, vychovávat děti bezpohlavně dle vzoru některých skupin v EU.

tomik007 ( 24. září 2019 09:46 )

VRATTE JESLE, dalnice, byty pro lidi, vodarny, metro, elektrarny atd., SUDRUHOVIA !!!

vaber ( 24. září 2019 09:12 )

kdysi po r. 89 nový mladý nastupující kapitalismus s velkou slávou zlikvidova jesle, jako strašlivou zrůdnost socialismu

ad-ga ( 24. září 2019 08:40 )

Velké podniky a továrny si zřizovaly školky a jesle samy , hodně školek se stavělo v akci "Z", na což si už dnes málokdo vzpomene !

Zobrazit celou diskusi
Další videa