Vysíláme: České přechylování, je -ová přežitek nebo nutnost?

Pavel Štěpán z ÚJČ v Epicentru Blesku
Autor: mav - 
17. 9. 2019
14:50

Měly by mít ženy právo svobodně se rozhodnout, zda jejich příjmení bude mít přechýlenou podobu? Téma, které se řeší pravidelně a v posledních týdnech díky návrhu zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, opět vyvolalo bouři. Skutečně přináší ženské příjmení bez koncovky -ová tolik komplikací? Sledujte Epicentrum Blesku s Pavlem Štěpánem z Ústavu pro jazyk český od 15:00.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

JesseJames ( 17. září 2019 23:06 )

Emma Smetana má výjimku, proto se jí také říká Husa na Smetaně.

lahny ( 17. září 2019 15:23 )

Má zeťáka jménem Ashley.Jenže v západních zemích mají toto jméno i ženy.Jak pak mám poznat v textu, když to není přechýlené, jestli se jedná o muže či ženu?Anglicky sice neumím, ale občas sleduji titulky na konci filmu (někdy bývají i na začátku) a jak mám z těch titulků poznat zdali se jedná o muže či ženu?

bre-burda ( 17. září 2019 15:10 )

Ženské, především, nemají mít žádná práva! Jak nějaká mají, je to vždycky průkak. Diskuze o nějakém přechylování se pak stává zbytečnou!

anonym01 ( 17. září 2019 15:02 )

U TECH KTERI SE PROVDALY ZA CIZINCE BY SI ČEŠI MOHLI TO UCHYLNE PRECHYLOVANI ODPUSTIT. U NOVAKOVE TO JE JEDNO. TAM BYCH TO NECHALA BYT.

jardawork ( 17. září 2019 15:00 )

Hlavně že máme Evu Smetanu - to je v pohodě, ale Martinu Higgins klidně přejmenujeme na Martinu Higginsovou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa