Pondělí 15. srpna 2022
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym
Oblačno, déšť 26°C

Ceny bytů dál porostou, tvrdí ekonom. A rýpl si do politiků: „Jsou žábou na prameni“

Ekonom Kovanda o cenách bytů ve velkých městech
Ekonom Kovanda o cenách bytů ve velkých městech  (Autor: blesk.cz)
Autor: mav - 
13. srpna 2019
05:20

Zájem o bydlení v Praze, ale i v Brně je obrovský a podle ekonoma Lukáše Kovandy se rozhodně nebude v dalších letech snižovat. Čekání na pokles cen nemovitostí, obzvlášť v těchto městech, je bláhové, řekl v pořadu Blesku Epicentrum. Situaci by výrazně řešila vyšší výstavba bytů, tu ale podle Kovandy politici záměrně brzdí. 

„Pokud dojde k nějakému poklesu cen nemovitostí , pak bude krátkodechý. Dlouhodobě ceny ve velkých městech porostou,“ komentuje situaci Kovanda a nevylučuje ani to, že do roku 2030 by se mohly zvýšit ještě na dvojnásobek. Praha by se tak mohla stát dalším Londýnem, tedy městem, jehož centrum je k bydlení pro běžného smrtelníka absolutně nedostupné.

Video  „Ceny nemovitostí dál porostou. Žábou na prameni jsou politici,“ říká ekonom.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Z dlouhodobého hlediska jsou byty jak v Praze, tak v Brně výbornou investicí. „Obzvlášť pokud jde o lukrativní lokality. Například Vinohrady, tam bych se skutečně nebál investovat.“ Méně jistá je situace tam, kde se nabídka bydlení bude rozšiřovat, tedy na okrajích měst.

Zájem bydlet v Praze nebo Brně je obrovský a zdaleka ne jen mezi Čechy. Přibývá Rusů, Číňanů, ale i Němců nebo Nizozemců. Řešením je podle Kovandy jednoznačně navýšení výstavby bytů: „V současné době je potřeba stavět zhruba šest tisíc bytů ročně. V posledních letech se ale stavělo okolo třech a půl tisíc. Žábou na prameni jsou politici, oni tu výstavbu zpomalují.“

Ti podle ekonoma mnohdy používají jako jakousi zástěrku dopad sdílené ekonomiky a současnou situaci tak svádějí na služby jako Airbnb. Ten se prý ale přeceňuje, protože například v Praze jde zhruba o jedno až dvě procenta nemovitostí.  

prudentiacz ( 13. srpna 2019 08:53 )

Dalším Londýnem? I se čtvrtěmi muslimů a prázdnými dovolenkovými byty asiatů? Mladej měl asi ve škole učebnice Frause.

Elssa ( 13. srpna 2019 08:11 )

Dosáhnou pouze toho že v Praze Čech nebude moct bydlet. Nevím proč se městské byty prodali nebo prodávají a dal se uvažuje o výstavbě. V zahraničí každý kdo staví byty má povinnost několik bytu dát městu k pronájmu. A nevím proč zkrátka stát byty nepostaví. To radši za úplatu developer um nechají pozemky a povolení a lidi si to všechno nechaj libit
Za to že platíme daně pro nás už stát nedělá vůbec nic
.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa