Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Oblačno 3°C

Zavřená divadla a další zrušené kulturní akce: Kdo má nárok na okamžité vrácení peněz?

Autor: ula, ČTK - 
6. listopadu 2020
05:30

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu jarního zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviruna oblast kulturních akcí. Pořadatelé zrušených kulturních akcí dostanou právo vrátit již uhrazené vstupné až na podzim roku 2022. Lidé navíc budou moci dál žádat organizátory o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Co všechno novela mění a co zůstává při starém?

Na jaře letošního roku byl v rámci balíčku krizových zákonů, které upravovaly mnohá mimořádná opatření v souvislosti s epidemií koronaviru, přijat také zákon týkající se divadelních a filmových představení, koncertů, pohybové a taneční produkce, kulturních festivalů či přehlídek. Jeho cílem bylo zmírnění dopadů krize na kulturu a zabránění případných krachů pořadatelů nejrůznějších akcí.

„Tento právní předpis obsahuje takzvanou ochrannou dobu, během které je odložena povinnost pořadatele vrátit uhrazené vstupné za zrušenou akci. Pokud se tedy pořadatel rozhodne vystavovat poukazy, nemůže zákazník žádat okamžité vrácení vstupného,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Poukazy jsou platné po dobu trvání ochranné doby a musejí být minimálně v hodnotě uhrazeného vstupného.“

Odložení vrácení vstupného do října 2022

Zákon se však v závěru října dočkal změny. Parlament ve stavu legislativní nouze rozhodl, že pořadatelé zrušených kulturních akcí mohou odložit vrácení vstupného až do podzimu roku 2022. Došlo tedy k podstatnému prodloužení původní ochranné doby z konce října 2021 o jeden rok.

Novelizován je rovněž časový rozsah akcí, na něž se zákon vztahuje. Nově se týká všech kulturních akcí, které se měly či mají konat až do konce září 2021.

„Zákazníci, kteří si tedy zakoupili vstupenky na kulturní akce s původním termínem konání do 30. září 2021, mohou pořadatele těchto akcí požádat až do 31. prosince 2021 o vydání poukazu na jinou kulturní akci. Uplatnit poukaz pak mohou na akce s termínem konání do 31. října 2022. Pokud toho nevyužijí, mají následně nárok na vrácení peněz, a to do 14 dnů od skončení ochranné doby,“ vysvětluje Hekšová.

Kdo má nárok na okamžité vrácení peněz?

V případě nečinnosti pořadatele zákon umožňuje i dřívější skončení ochranné doby. K tomu může dojít tehdy, když pořadatel nevydá zákazníkovi poukaz do jednoho měsíce od požádání či mu nenabídne vstupenky na náhradní akci do šesti měsíců od vydání poukazu. V případě nečinnosti pořadatele tak ochranná doba skončí dříve a pořadatel bude povinen vrátit zákazníkovi peníze do 14 dnů od jejího skončení.

V určitých případech však nadále zůstává možnost okamžitého vrácení peněz. „Zvláště zranitelné skupiny zákazníků mohou poukaz odmítnout a požádat pořadatele o vrácení uhrazeného vstupného. Mezi tyto skupiny patří zdravotně postižení lidé, nezaměstnaní, těhotné ženy, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé starší 65 let a samoživitelky nebo samoživitelé,“ vyjmenovává Eduarda Hekšová.  

Pořadatelé kulturních akcí mají podle zákona také povinnost informovat vás jasným, srozumitelným a zřetelným způsobem o právech, která vám v této souvislosti náleží.

Zaorálek: Divadla se do konce roku zřejmě neotevřou

Jak uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (za ČSSD) pro Lidové noviny, divadla zůstanou do konce tohoto roku zavřená. Rád by ovšem prosadil otevření muzeí, galeií a knihkupectví. 

Video „Horší než na jaře." Zaorálek promluvil o zablokované kultuře i „zatraceně vážné bitvě" - Blesk

kalina107 ( 6. listopadu 2020 11:17 )

souhlas. V ČR policie a zákony postihují pouze to bahno jak psal jakýsi parazit z filmového byznysu .

Michal Snobl ( 6. listopadu 2020 09:44 )

Mě by zajímalo jestli ti provozovatelé restaurací co radostně hostili tu vládní j-elitu, už radostně zaplatili ty pokuty😂
Kdyby tam seděli obyčejní lidé tak Hambačkem už posílá na ně policejní komando který je fackuje.

kalina107 ( 6. listopadu 2020 07:49 )

Nevíte někdo , kde jsou ty stovky a tisíce článků o ožralém Kalouskovi v hospodě ? Kde je odsouzení od politiků a všelijakých šíbrů , kteří se mohli zbláznit , když Prymula udělal tři kroky bez roušky ? Kde je zděšená Mirka ? Kde se rozčiluje předseda ODS ? Kde tepe Kalouska vyvalený Rakušan nebo ten Hurvínek z Horní Dolní ? Kde jsou Piráti ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud