Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Cestovní kancelář, nebo agentura? Výlet „na vlastní pěst“ nemusí vždy vyjít levněji

 • Autor: ula - 
  18. 7. 2020
  05:00

  Státy uvolňují přísná opatření i své hranice, proto se řada Čechů chystá dříve či později odcestovat na dovolenou. Letos ovšem bude jiná. Turisté se musí připravit na určitá omezení a větší hygienická opatření. Plánování dovolené ale přináší také otázku, zda využít služeb cestovních kanceláří a agentur, nebo jestli cestovat na vlastní pěst. Před finálním rozhodnutím je nutné zvážit všechna pro a proti. Na co je potřeba dát si při výběru pozor, abyste si dovolenou užili bez komplikací?

 • 1.Semafor bezpečných zemí

  Než se pustíte do objednávání dovolené, podívejte se nejdříve na tzv. Semafor bezpečných zemí. Jde o mapu, která ukazuje míru rizika v Evropě v souvislosti s koronavirem. Zelené jsou bezpečné země, oranžové ty se středním rizikem – do obou typů můžete volně cestovat, aniž byste museli při návratu do Česka podstoupit test na COVID-19. Jen u červeně označených zemí už test mít musíte. Mapa se pravidelně aktualizuje každé pondělí, jelikož situace se týden od týdne mění.

  Pláže na Kypru během koronakrize Pláže na Kypru během koronakrize | Reuters

 • 2.Cestovat na vlastní pěst nemusí být levnější

  Ve snaze ušetřit dávají někteří cestovatelé přednost samostatnosti před předem připraveným balíčkem služeb. Ne vždy je ale taková představa správná. Dovolená, u které si sami zajistíte letenky, hotel i transport, nemusí vždy v souhrnu vyjít levněji než zájezd sestavený cestovní kanceláří.

  „Hotel má totiž při komunikaci s každým jednotlivým klientem vyšší náklady, než když pronajme část své kapacity jinému podnikateli. Podobně budou místa v plně obsazeném charterovém letu zřejmě levnější než při individuální rezervaci letenek krátce před odletem,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Na druhou stranu v nabídkách poskytovatelů dílčích služeb se dají najít výhodné promo akce a speciální ceny.“

  Hotely na řeckém ostrově Korfu před příjezdem turistů, který byl oddálen kvůli koronakrizi Hotely na řeckém ostrově Korfu před příjezdem turistů, který byl oddálen kvůli koronakrizi | Reuters

 • 3.Porovnejte nabídky online

  Pokud chcete zažít opravdu levnou dovolenou, inspirujte se na cestovatelských webech a sledujte letenky či jízdenky v akci. Možná budete muset v rámci šetření zvolit vzdálenější letovisko nebo větší množství přestupů. Podaří-li se vám ukořistit letenky a jízdenky za výhodnou cenu, máte z poloviny vyhráno.

  Nyní je na řadě ubytování. Za účelem porovnání ceny můžete využít internetové služby cenových srovnávačů hotelů, Airbnb nebo třeba couchsurfing, a najít tak co nejvýhodnější ubytování nebo výsledek použít pro vyjednání lepších podmínek přímo s ubytovatelem. Jen pozor, v současné době jsou některé z těchto služeb (třeba Airbnb) v jednotlivých zemích různě omezené opatřeními proti šíření onemocnění covid-19. Vždy si také nejprve pozorně přečtěte recenze.

  Španělé připravují hotely a restaurace na dovolenkovou sezónu (1. 7. 2020) Španělé připravují hotely a restaurace na dovolenkovou sezónu (1. 7. 2020) | Reuters

 • 4.Co je smlouva o zájezdu?

  Nejširší právní ochranu spotřebitelům zaručuje smlouva o zájezdu. „Aby byl zájezd zájezdem ve smyslu práva, musí se jednat o soubor alespoň dvou služeb cestovního ruchu, který trvá nejméně 24 hodin a obsahuje alespoň dvě z těchto plnění: dopravu, ubytování, nájem motorového vozidla či jinou službu, jež není doplňkem ubytování nebo dopravy a tvoří významnou část souboru služeb,“ uvádí Hekšová a dodává: „Objednáte-li si delší než jednodenní cestu například po německých hradech s průvodcem a zajištěnými vstupy, jedete na zájezd, i když budete přespávat jen za jízdy v autobuse.“

  Dovolená na Sicílii v době koronaviru (2. 6. 2020) Dovolená na Sicílii v době koronaviru (2. 6. 2020) | Reuters

 • 5.Cestovní kancelář nebo agentura?

  Profesionálně sestavený balíček služeb si může spotřebitel vybrat buď v cestovní kanceláři, nebo cestovní agentuře. Rozdíl mezi nimi nespočívá jen v názvu, ale i ve způsobu, jak podnikají a jak jsou kontrolovány. Sestavovat a vlastním jménem prodávat zájezdy smí jen koncesovaná cestovní kancelář. Aby získala oprávnění, musí doložit platné pojištění proti úpadku nebo bankovní záruku a podrobný podnikatelský záměr. Seznam cestovních kanceláří a přehled jejich pojistek vede Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Než si zájezd objednáte, zkontrolujte si pojištění kanceláře, se kterou uzavíráte smlouvu.

  Oproti tomu provozování cestovní agentury je živností volnou. Podnikateli stačí ohlásit živnostenskému úřadu, že chce podnikat. Nikdy ale nesmí zájezdy sám organizovat a prodávat zákazníkům, nemá to povolené, a hlavně není pojištěn.

  „Cestovní agentury běžně zprostředkovávají zájezdy jiných cestovních kanceláří. Nakupujete-li zájezd v agentuře, vždy si zjistěte, která cestovní kancelář zájezd pořádá. Známé jméno cestovní agentury není zárukou kvality,“ varuje Hekšová.

  Italové se pečlivě připravují na letní sezónu, na pláží se budou dodržovat rozestupy. Italové se pečlivě připravují na letní sezónu, na pláží se budou dodržovat rozestupy. | Reuters

 • 6.Zjistěte si podmínky vstupu do země

  Pokud chcete dovolenou, která bude přesně kopírovat vaše individuální potřeby, budete si muset vše obstarat na vlastní pěst. Začít byste měli u zjišťování toho, jaké jsou podmínky pro vstup do země, kam se chcete vydat, a to nejen v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Dále si budete muset zajistit dopravu, ubytování, jídlo, pojištění, víza, povinná očkování, a především podrobně naplánovat program. Po ruce vám totiž nebude delegát, na kterého byste se v nouzi mohli obrátit. Můžete si ale stáhnout do mobilu chytré aplikace, které vám pomohou s plánováním i samotným pobytem.

  Video  Cestovky bojují o přežití, varuje expert. Zmínil „zavření v kleci“ a přidal bezpečné ráje Čechů  - Bohuslav Štěpánek, Jan Jedlička, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 7.Registrujte se do DROZDu

  Nejen v současné době využívejte webovou aplikaci „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“, která funguje na dobrovolném poskytování informací o plánovaném pobytu v zahraničí. „Získané informace slouží konzulární službě, aby vám mohla poskytovat pomoc při mimořádných událostech (přírodních katastrofách, sociálních nepokojích) či dostanete-li se do jiné nouze. Aplikaci naleznete na drozd.mzv.cz,“ uvádí Hekšová.

  Letos je přihlášení obzvlášť důležité, pokud by daná země vyhlásila karanténu.

  V případě nouze můžete požádat o pomoc příslušný zastupitelský úřad České republiky. Také je možné obrátit se na Konzulární informační centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR na telefonním čísle +420 224 183 200.

  Egypt po koronakrizi otevřel brány turistům (1.7.2020) Egypt po koronakrizi otevřel brány turistům (1.7.2020) | Reuters

 • 8.Zkontrolujte si nejen cestovní doklady

  Vedle Semaforu je nutné zkontrolovat si také cestovní doklady. Do zemí evropského kontinentu vám postačí platný občanský průkaz. Na Ukrajinu, do Běloruska, Ruska nebo Turecka už cestovní pas mít musíte. Cestujete-li s dětmi, nezapomeňte, že každé z nich musí mít vlastní cestovní doklad, i když jde třeba o novorozence. Dnes už nestačí, že je máte uvedené ve své občance.

  Cestovní pas musí mít dítě všude tam, kam ho musíte mít i vy, do evropských zemí mu stačí dětská občanka. Pasy běžně vydávají obecní úřady, městské části nebo ve zkrácené lhůtě i Ministerstvo vnitra. Pokud se po Evropě vydáte autem, ověřte si, že máte platný řidičák, malý technický průkaz a tzv. zelenou kartu. Je-li auto půjčené, doporučuje Ministerstvo zahraničí mít při sobě písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla.

  Italové se vrací na pláže a gondoliéři v Benátkách opět pracují (30. 5. 2020) Italové se vrací na pláže a gondoliéři v Benátkách opět pracují (30. 5. 2020) | Reuters

 • 9.Na pojištění nezapomínejte!

  „Bez cestovního pojištění se do zahraničí nikdy nevydávejte,“ radí Daniel Gorol, finanční analytik portálu Ušetřeno.cz, a dodává: „Nečekané zdravotní problémy, nehoda či úraz vás mohou potkat v tu nejnevhodnější dobu a bez pojištění riskujete, že za ně dáte všechny peníze, co máte na účtu, a někdy ani ty nemusí stačit. Je to dáno tím, že cena za ošetření je za hranicemi mnohonásobně vyšší než v Česku.“ Běžné cestovko pro jednu osobu přitom seženete už od 20 korun na den. Nejpohodlnější je sjednat si ho a zaplatit online. Pokud využijete služeb některého z bezplatných srovnávačů pojištění, zabere vám celý proces jen několik minut.

  Video  Dostálová promluvila o voucherech a dovolené v Česku. Řekla i zásadní životní novinu  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

arne1 ( 18. července 2020 14:36 )

Jen pro úplnost - ten Ryanair uvažujete se zavazadly nebo bez ?

9Mahe ( 18. července 2020 05:44 )

Jedině "na vlastní pěst". Když si s hledáním pohrajete, ušetříte peníze, které by jinak schlamstla cestovka. Například Mallorca v září pro dva s českou cestovkou 36-47 tisíc. V tom samém termínu, ten samý hotel s Ryanair+španělská CK: 28 tisíc.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa