Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Chataři a chalupáři, ušetřete za energie. Víme, jak si nenechat zruinovat účet

 • Autor: ula - 
  19. 4. 2019
  06:15

  S pěkným počasím dorazilo i období, kdy tisíce Čechů vyrážejí každý víkend na chatu nebo chalupu. Jde prakticky o národní tradici, víkendovou nemovitost totiž vlastní více než pětina Čechů. Ve většině chat a chalup běží vše na elektřinu, protože tam není přípojka na plyn. Platí, že čím více spotřebičů máte, o to vyšší bude jejich celková energetická náročnost. Poradíme vám, co si ohlídat, aby vás příští vyúčtování za elektřinu na chatě nevyděsilo.

 • 1.Sazbu vybírejte podle spotřeby a času

  Nejprve si položte otázku, kdy a jak často chatu využíváte, podle toho pak určíte typ sazby. V úvahu připadají dvě - standardní jednotarifní sazba D01d a dvoutarifní sazba D61d.

  • Pokud na chatu jezdíte pouze o víkendu, pak je pro vás výhodná speciální sazba pro chataře a chalupáře D61d. Nabízí levnější nízký tarif právě o víkendech v době od pátečních 12 hodin až do nedělních 22 hodin. Abyste ji získali, nemusíte splnit žádné speciální podmínky. Postupujte však uvážlivě, protože sazbu můžete změnit jen jednou za 12 měsíců.
  • Pobýváte-li na chatě občas i mimo víkendy, bude pro vás chatařská sazba D61d také výhodnější, protože váš odběr elektřiny se rozdělí zhruba půl na půl mezi víkendy v nízkém tarifu a všední dny, kdy je tarif vyšší.  
  • Naopak pokud na chalupu jezdíte prakticky celoročně, ať je víkend nebo ne, je pro vás rozhodně lepší jednotarifní sazba D01d, u které platí stejná cena v jakoukoli denní či noční dobu bez ohledu na den v týdnu. Vyplatí se pro nižší spotřebu do 700 kWh ročně.

  „Zvolením správné sazby můžete na chatě opravdu hodně ušetřit. Běžně se stává, že lidé, kteří mají běžnou sazbu D01d, a přesto jezdí na chatu jen na víkendy, zbytečně přeplácí třeba i 1500 Kč. Lidé, co jsou na chatě často i ve všední dny, a přitom mají víkendovou sazbu D61d, zase naopak několik set korun prodělají,“ říká Markéta Witoszová, odbornice na energetiku z portálu Ušetřeno.cz.

  I na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbuI na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbu | Profimedia

 • 2.Vyberte si vhodného dodavatele

  Možná si myslíte, že řešit dodavatele elektřiny nemá u chaty nebo chalupy žádný smysl. Opak je pravdou. Na rozdíl od distributora si svého dodavatele vybrat můžete, což je jedině dobře. Změnou dodavatele a optimálně zvolenou sazbou můžete na chatě za rok ušetřit i 2000 korun - to může být i třetina celkových nákladů na elektřinu na vaší chatě. Na internetu najdete celou řadu kalkulaček, kde si můžete zdarma porovnat dodavatele energií jako například www.eru.cz nebo www.usetreno.cz.

  I na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbuI na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbu | Profimedia

 • 3.Spotřebiče a elektroniku používejte chytře

  Většina z nás má spotřebiče, jako je televizor, audio přehrávač nebo notebook, zapnuté v tzv. stand-by (pohotovostním) či spánkovém režimu, který odebírá elektřinu. Pokud jsou nové, jejich odběr je v tomto režimu minimální, jenže na chatě obvykle míváme starší modely a jejich odběr v pohotovostním režimu už tak zanedbatelný není.

  Markéta Witoszová z Ušetřeno.cz dodává: „Starý televizor s CRT obrazovkou vás ve stand-by režimu vyjde ročně zhruba na 1000 korun, naprosto zbytečně. Proto když z chaty odjíždíte, veškeré přístroje vypojte ze zásuvek a vypněte i jistič. Stejně tak můžete ušetřit, když všechny staré žárovky vyměníte za ty moderní úsporné.“ 

  I na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbuI na chatě můžete ušetřit za elektřinu, stačí vybrat správného dodavatele a sazbu | profimedia

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud