Hádky o peníze i třívrstvý „toaleťák“: Kdy si Češi vjedou doma do vlasů?
Na rodinné finance a nakládání s nimi má řada Čechů a Češek rozdílný názor než jejich protějšek. Pětina tuzemských párů přiznává, že hovory o penězích u nich pokaždé končí hádkou. A to nejen ve finančně napjatém předvánočním období. Někteří to řeší oddělenými účty a stále častěji také sepisují předmanželské smlouvy, zmiňuje průzkum.
Manželský slib začíná pokulhávat v momentě, kdy dojde na ono „v bohatství i v chudobě“. Ukázal to průzkum STEM/Mark. Přestože se ve dvou třetinách domácností partneři „skládají“ na výdaje a rozhodují o nich společně, vlastní účet je základ.
59 procent dotázaných uvedlo, že si finance vedou s partnerem každý zvlášť. Společný účet má 41 procent dvojic, přičemž 14 procent z nich má navíc i svůj soukromý účet.
Partneři chtějí mít finanční nezávislost
Jako důvod lidé uvádějí, že si chtějí zachovat soukromí. Často ale prý mají i rozdílné názory na některé výdaje. A když pak padne kosa na kámen, dokážou se „poštěkat“ třeba o to, zda kupovat dvouvrstvý, nebo třívrstvý toaleťák.
„Společný účet je vhodný v případech, kdy například jen jeden z partnerů vydělává a ten druhý je na rodičovské dovolené. Je možné ho také využívat vyloženě pro společné výdaje, kdy každý posílá pouze část svých prostředků, a díky tomu mají partneři přehled o společných útratách. Z psychologického hlediska by však každý měl mít svůj účet pro soukromé výdaje, do nichž mu nikdo nevidí,“ myslí si Daniel Horňák, produktový specialista portálu ChytryHonza.cz.
Faktem nicméně podle Petry Kopecké z Raiffeisenbank zůstává, že jen minimum bank nabízí účet, k němuž by oba partneři mohli mít stejná práva. Většinou lze jen k účtu přidat tzv. disponenta s omezenými pravomocemi a mohou tam být i dodatečné poplatky třeba za druhou kartu.
„Navíc existuje riziko, že na majitele společného účtu bude podána exekuce, která se bude týkat i prostředků partnera. Nabízí se možnost na společný účet posílat jen část příjmů a využívat ho na výdaje, jako je nákup potravin nebo dovolená,“ varuje Kopecká.
Strach o finanční gramotnost partnera
Podle průzkumu se společně o výdaje stará 62 procent Čechů. Ale v případě, že finance spravuje pouze jeden z dvojice, bývá to ten, který má vyšší plat. Ve 20 procentech řeší otázku peněz muži, v 18 procentech sdílených domácností hlídají rozpočet ženy. Peníze jsou v mnoha domácnostech tak ožehavým tématem, že se o nich nerady baví tři z deseti párů.
Hádky o finance totiž pětina z nich zažívá relativně často. Jen tři z deseti lidí mají přitom plnou důvěru ve schopnosti svého partnera řešit hospodaření domácnosti. Skoro polovina si pak není úplně jistá, jestli je jejich protějšek finančně gramotný.