Neplatili jste si nemocenskou? Rodičovský příspěvek budete mít pevně daný

Autor: ula, ČTK, Radka Růžičková - 
8. 9. 2016
06:15

Rodičovskou dovolenou si může někdo splést s mateřskou, ale jedná se o rozdílné příspěvky. Rodičovská na mateřskou navazuje. A zatímco peníze na mateřskou se vypočítávají z předchozího příjmu rodiče, rodičovská je pro všechny stejná. 220 tisíc korun. Záleží jen na tom, jak dlouhou rodičovskou si matka či otec zvolí. Ne každý ale takovou možnost má.

Ať je rodič doma s dítětem dva nebo čtyři roky, částka, kterou dostane, je vždy stejná: 220 tisíc korun.

Na rodičovskou má nárok rodič, který osobně a celodenně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Může si zvolit výši částky i počet měsíců, po které chtějí rodičovskou brát.

Měsíčně můžete brát maximálně 11 500 korun. Tato suma ale není pro každého, jen pro toho, kdo před mateřskou hodně vydělával a má vysoký vyměřovací základ pro výpočet dávky.

Výši příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce a požádat o změnu může ten rodič, který žádost o dávku podal.

Na rodičovské si můžete přivydělat. Musíte ale zajistit péči o své dítě jinou dospělou osobou v době své výdělečné činnosti.

Výplata příspěvku skončí buď vyčerpáním celkové částky na jedno dítě, nebo dovršením čtvrtého roku dítěte. Možnost vybrat si délku rodičovského příspěvku platí, i pokud maminka plynule naváže na rodičovskou dovolenou s dalším potomkem. Podmínkou ale je, že jí před první rodičovskou vznikl nárok na mateřskou.

Maximální měsíční rodičovská dovolená je 11 500 Kč, celková délka u této varianty je 19 měsíců. Minimální měsíční rodičovská je 7 600 prvních 9 měsíců a 3 800 korun do 4 let věku dítěte. Celková délka této varianty je 48 měsíců.

Kdo si vybrat nemůže?

Pokud si ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění a nesplnil podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (nezaměstnaní, studenti, podnikatelé neplatící nemocenské pojištění), nemůže si výši a délku čerpání rodičovského příspěvku zvolit. Rodičovský příspěvek budou brát v pevných částkách: 7 600 korun do 9. měsíce věku dítěte, poté 3800 Kč do 4 let věku dítěte.

Můžete si přivydělat

„Při rodičovském příspěvku si mohu vydělávat jakkoliv. Mohu dokonce vykonávat stejnou práci jako před porodem. Jenom musím zajistit péči o dítě. To může být například babička. Mohu využít i jesle či školku, ale nesmím do 2 let věku dítěte překročit 46 hodin za měsíc,“ říká Jiří Kubík, finanční poradce Partners. 

Kam si zajít pro příspěvek?

O příspěvek si musíte vždy zažádat. Na rozdíl od peněžité podpory v mateřství vyplácí rodičovský příspěvek úřady práce. Potřebujete k tomu rodný list dítěte, průkazy totožnosti obou rodičů. Pokud matka nežije s otcem dítěte ve společné domácnosti po dobu delší než 3 měsíce nebo bude mít rozsudek od soudu, bude posuzována bez otce dítěte. Dále budete potřebovat potvrzení od sociální správy o nároku na dávku.

Zrychlená rodičovská: Více peněz za kratší dobu

Vláda schválila v červnu návrh novely, která by počítala s vyšší rodičovskou a také s rychlejším návratem rodičů do práce.

Nejvyšší možná měsíční dávka rodičovské by nově měla činit 33 096 korun. Měli by na ni nárok rodiče, kteří vydělávají nad 81 000 korun. Do zaměstnání by se vraceli kolem jednoho roku dítěte.

Zákon by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měl upravit i rodičovskou při střídavé péči, profesionálním pěstounům ji už nepřiznává.

Nově by se rodičovská mohla rovnat 70 procentům vyměřovacího základu příjmu, tedy mateřské. Matky či otcové s výdělkem 20 tisíc korun hrubého by tak mohli dostávat až 13 800 korun. Pobírali by je do zhruba dvou let potomka. U výdělku 30 tisíc korun by rodičovská mohla činit 20 040 korun a trvala by 11 měsíců. Celkem i s mateřskou by tak matka či otec měli nastoupit zpět do práce, když by dítěti bylo 17 měsíců. 

Nejvyšší možná měsíční dávka rodičovské by nově měla činit 33 096 korun. Měli by na ni nárok rodiče, kteří vydělávají nad 81 000 korun. Do zaměstnání by se vraceli kolem jednoho roku dítěte.

O schválení novely, kterou nyní posoudí Sněmovna, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj chce umožnit dřívější návrat rodičů do práce. Autoři návrhu míní, že opatření uvítají firmy, které budou mít své pracovníky dřív zpět. Stát by další výdaje mít neměl. Celková částka rodičovské se nemění, jen se má jinak rozložit.

Navýšit a zkrátit rodičovskou? Experti: Jsme pro, Češky ale do práce nepůjdou
Navýšit a zkrátit rodičovskou? Experti: Ano. Češky ale stejně do práce nepůjdou.
Komentáře (7) Fotografie (10)
Zákon by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měl upravit i rodičovskou při střídavé péči, profesionálním pěstounům ji už nepřiznává.

Na rodičovských příspěvcích dostává nyní rodič celkem 220 000 korun. Při čtyřletém rodičovském volnu je to 3800 korun měsíčně, při tříletém 7600 korun. Maximální měsíční částka nyní dosahuje 11 500 korun, vybrání celé sumy tedy trvá 19 měsíců a i s mateřskou rodič doma s dítětem zůstává zhruba dva roky. Podle podkladů pro vládu loni pobíralo rodičovskou 200 788 osob. Částku 11 500 korun si zvolilo 30 547 lidí, tedy 15 procent rodičů. Na maximální dávku dosáhnou lidé s výdělkem nad zhruba 16 430 korun.

Nově by se rodičovská mohla rovnat 70 procentům vyměřovacího základu příjmu, tedy mateřské. Matky či otcové s výdělkem 20 000 korun hrubého by tak mohli dostávat až 13 800 korun. Pobírali by je do zhruba dvou let potomka. U výdělku 30 000 korun by rodičovská mohla činit 20 040 korun a trvala by 11 měsíců. Celkem i s mateřskou by tak matka či otec měli nastoupit zpět do práce, když by dítěti bylo 17 měsíců.

Méně času s dítětem, vyšší rodičovská: Ministerstvo nabídne až 33 tisíc měsíčně
Rodičovská by mohla být od ledna příštího roku vyšší, mohla by dokonce dorovnat mateřskou.(Ilustrace)
Komentáře (8) Fotografie (5)

U platu 40 000 by rodičovská mohla činit 24 150 korun, stát by ji vyplácel devět měsíců. I s mateřskou by peníze plynuly do doby, než by dítěti byl rok a čtvrt.

Vyšší mateřskou pro matky s vyšším výdělkem se chystá navrhnout místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Adamová. Podle ní by se ženám základ příjmu pro výpočet mateřské neměl krátit, ale měl by se zahrnovat celý.
Autor: Mii, ČTK
Mince Alenka v říši divůStříbrná a zlatá investiční mince. Pouze v omezeném množství. Kupujte!
Zhubněte v PrazeUnikátní metoda hubnutí. Dnes akce. Objednejte se na konzultaci zde!
Seznam.cz reklama
facebook share
0
Témata

rodičovská dovolená, zákon, novela, michaela marksová
Máte k článku podnět nebo připomínku?
Související články
Rovnost platů? Klacky pod nohy jí hází podle Marksové i samy ženy
Českým tátům se blíží placené otcovské volno. Odborníci návrh…
Vláda zmodrala: Kampaň za práva duhových rodin podpořilo už sedm …
Články odjinud
Vědci zpochybňují vyšetřování pádu dvojčat v New Yorku (Deník)
Může za smrt chlapce špatný stav libereckého bazénu? (Deník)
Bolavé soukromí Kašparovské: Partner v nesnázích! (Aha)
Exkluzívně pro Reflex: Jsem HIV pozitivní a virus… (Reflex)
VIDEO: Na silnici vběhl kůň! V ranní špičce způsobil… (TN.cz)
ČEZ koupil jedničku ve vzduchotechnice, za akvizice… (E15)


Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/402585/vetsi-porce-penez-a-driv-do-prace-zrychlena-rodicovska-uspela-jde-do-snemovny.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa