Chcete ušetřit? Máme pro vás tipy, jak zkrotit rodinný rozpočet

 • Autor: ula - 
  18. 4. 2016
  06:29

  Téměř 70 procent Čechů s penězi vychází jen tak tak. Přitom stačí pečlivost, základní znalost matematiky a hlavně schopnost být upřímní sami k sobě. Podle finančních specialistů si sice spousta lidí zaznamenává příjmy a výdaje, ale mají tendence je „přikrášlovat“.  Poradíme vám, jak si vést rodinný rozpočet a jak ušetřit.

 • 1.Sepište si všechny příjmy  Sepište si do sloupečku seznam všech finančních prostředků, které vám každý měsíc přibydou do rodinného rozpočtu. Zaznamenávejte si příjmy tak, jak vám to vyhovuje, klidně tužkou na papír, ale elektronická podoba vám ulehčí práci. „Do příjmů patří všechny výplaty, mateřská, výdělky z brigád, případné sociální dávky, důchody a proplacené faktury. Samozřejmě pokud člen domácnosti například dostává pravidelné odměny dvakrát do roka, i ty je potřeba započítat. V takovém případě se částka rozpočítá na měsíce,“ vysvětluje specialistka Pavla Rýznarová z portálu Ušetřeno.cz.

  Sepište si všechny příjmy.Sepište si všechny příjmy. | Shutterstock


 • 2.Sepište si všechny výdaje  Do druhého sloupečku začněte sepisovat jasné výdajové částky, jako jsou všechny pravidelné platby – nájem, splátky půjček či hypotéky, pojistky, školní obědy, měsíční jízdenky apod. Dále přidejte náklady na jídlo, oblečení, drogerii. Doplňte také částky za kulturu, sport a volný čas. Že ani o jednom nemáte představu? Tak si jeden měsíc vše poctivě zapisujte, projděte si staré účtenky za oblečení a elektroniku a tu představu si udělejte.  

  Hlavně nelžete sami sobě. Všechno si poctivě zaznamenejte, nic nevynechávejte.

  Sepište si všechny výdaje.Sepište si všechny výdaje. | Shutterstock


 • 3.Příjmy vs. výdaje  Teď hodnoty v obou sloupečcích sečtěte a pak od příjmů odečtěte výdaje. Jste v minusu? Pak musíte nutně začít šetřit a zavést změny. Jste na nule? Pak byste měli výdaje také snížit, abyste měli možnost začít vytvářet finanční rezervu. Jste naopak v plusu? Gratulujeme, vás bude čekat jen zamyšlení nad tím, jestli své přebytky dobře ukládáte.

  Příjmy vs. výdajePříjmy vs. výdaje | Shutterstock.com • 4.Kde uspořit?  Když znáte výsledek, nastane ta asi úplně nejtěžší fáze a to je zavedení změn. Největší změny samozřejmě čekají rodiny, kde rozpočet vyšel v minusu, případně na nule. „Tam bych velmi doporučovala přísnou revizi každé položky v sloupečku výdajů a zamyšlení se nad tím, zda je to položka nezbytná a zda je možné ji snížit či případně úplně odstranit,“ doporučuje Rýznarová. Například náklady za cigarety, alkohol či večeře v restauraci jsou výdaje, bez kterých se můžete obejít.

  Kde uspořit?Kde uspořit? | Shutterstock.com


 • 5.Kde ušetřit: Náklady za energie  Máme pouze dvě možnosti, jak uspořit za elektřinu a plyn. Jednak přechodem k pro nás nejlevnějšímu dodavateli a jednak snížením spotřeby. U snížení spotřeby jde především o správnou regulaci vytápění, úsporné spotřebiče a žárovky. Například každý stupeň Celsia navíc, na který doma vytápíme, znamená u plynu zvýšení spotřeby asi o 6 %.

  Kde ušetřit: Náklady za energieKde ušetřit: Náklady za energie | Profimedia


 • 6.Kde ušetřit: Náklady za služby  Na službách můžeme ušetřit výrazně, protože ty spadají do čistě komerční oblasti, a nabídek je tedy na trhu celá řada. Udělejte následující: zkontrolujte si poplatky u bankovního účtu a všech svých finančních produktů. Zjistěte si, zda si například hypotéku nebo úvěr nemůžete zlevnit refinancováním či konsolidací. Stejně tak si porovnejte nabídky na povinné ručení, všechny pojistky a také platby mobilním operátorům.

  Kde ušetřit: Náklady za službyKde ušetřit: Náklady za služby | Profimedia.cz • 7.Kde ušetřit: Náklady za vodu  S cenou vody nic neuděláme, protože ta je stanovena podle regionu. Podle Tomáše Suchého z Ušetřeno.cz je tedy jedinou cestou k úspoře snížení spotřeby vody. Například mytím nádobí v myčce místo ve dřezu ušetříte vodu i energii na ohřev vody. Stejně tak sprchováním namísto napouštěním plné vany ušetříte za rok za vodu téměř 1500 Kč.

  Kde ušetřit: Náklady za voduKde ušetřit: Náklady za vodu | Profimedia


 • 8.Kde ušetřit: Náklady za jídlo  Nezanedbatelná položka v každém rozpočtu. Nakupujte méně a častěji, budete méně vyhazovat a plýtvat. Do zásoby v akci nakupujte jen potraviny s opravdu dlouhou trvanlivostí. Nikdy nenakupujte hladoví, ušetříte za hlouposti. Kupujte sezonní produkty, protože rajčata v zimě stojí logicky více než v létě.

  Kde ušetřit: Náklady za jídloKde ušetřit: Náklady za jídlo | Shutterstock.com

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud