Chcete mít doma rozpočet v plusu? Necpěte peníze do matrace, investujte

 • Autor: ula - 
  9. 3. 2016
  06:30

  Spočítali jste si příjmy a výdaje domácnosti, rozhodli jste se šetřit a nyní jste konečně v plusu. Teď se zamyslete, jak s přebývajícími penězi naložíte. Není moudré vše nechávat doma „pod polštářem“. Nabízíme vám tipy, kam peníze investovat.

 • 1.Běžný účet?

  Máte všechny peníze na běžném účtu? Chyba. Tím rozhodně nevyděláte a budete jen tratit. Zkuste ušetřené peníze investovat. Projděte si nabídku bank, zkuste internetové srovnávače bankovních produktů. Blesk.cz vám přináší možnosti, jak svoje úspory zhodnotit.

  Běžný účet?Běžný účet? | Profimedia

 • 2.Spořicí účet

  Spořicí účet je nejjednodušší řešení pro ty, kterým měsíčně zbyde nějaká ta koruna, ale nemají zatím chuť nebo čas dělat s úsporami cokoli jiného. Spořicí účet nabízí mnoho společností zdarma k běžnému účtu a můžete ho používat jako místo, kam prostě odkládáte vše, co vám zbyde.

   

  „Výhodou je především snadná manipulace s penězi a možnost úspory kdykoli bezplatně vybrat nebo naopak vložit. Pozor si ale dejte na výši limitu naspořené částky, po jehož dosažení se obvykle snižuje úroková sazba. Limit je často stanoven na 200 či 300 tisíc korun,“ vysvětluje finanční specialistka z portálu Ušetřeno.cz Pavla Rýznarová.

  Spořicí účetSpořicí účet | Profimedia

 • 3.Termínovaný vklad

  Hlavní rozdíl mezi termínovaným vkladem a spořicím účtem je možnost nakládání s uloženými penězi. Zatímco na spořicím účtu můžete peníze libovolně vkládat a vybírat, na termínovaném vkladu se vám vložená suma na několik let dopředu „zmrazí“ a vy ji nebudete moci po předem stanovenou dobu využít. Stejně tak je často možné pouze jednorázové uložení peněz bez dalších vkladů.

   

  „Kompenzací k omezené možnosti s financemi manipulovat by měl být vyšší úrok, nicméně na českém trhu to platí především při delší době spoření. Pokud mluvíme o horizontu jednoho až dvou let, tak podobného zhodnocení mohou lidé dosáhnout i na spořicích účtech,“ vysvětluje Rýznarová.

  Termínovaný vkladTermínovaný vklad | Profimedia

 • 4.Stavební spoření

  Stavební spoření je pořád oblíbeným místem, kam ukládat své úspory. Jeho hlavní výhodou je státní podpora, která může být maximálně 2 000 korun za rok. Abyste na tuto podporu dosáhli, musíte na spoření za rok uložit minimálně 20 000 korun. Spořit ale musíte minimálně 6 let, jinak na státní podporu ztrácíte nárok. Stavební spoření je tedy ideální pro dlouhodobé spoření.

  Stavební spořeníStavební spoření | Profimedia

 • 5.Investiční životní pojištění

  Jedná se o produkt, který zahrnuje pojistnou ochranu pro případ úmrtí i možnost investování. „Je to produkt, který přináší výsledky až po několika letech, takže se vyplatí jen z dlouhodobého hlediska. Doporučuje se proto uzavírat smlouvu alespoň na 10 let,“ říká Rýznarová.

   

  Před zřízením je však potřeba si uvědomit, že k penězům máte minimální přístup a jsou vám vyplaceny až v případě dožití nebo vašim blízkým v případě vašeho úmrtí. Na druhou stranu je velkou výhodou fakt, že díky investičnímu pojištění můžete při dodržení určitých podmínek dosáhnout na daňové úlevy až 12 000 korun za rok.

  Investiční životní pojištěníInvestiční životní pojištění | Profimedia

 • 6.Rozšíření pojistek

  Peníze navíc v rozpočtu můžete „investovat“ také do pojistek, které vás ochrání v případě potíží. Zvážit byste měli pojistku domácnosti, havarijní pojištění (v případě, že máte auto v nezanedbatelné hodnotě), penzijní připojištění i rizikové životní pojištění.

  Rozšíření pojistekRozšíření pojistek | profimedia.cz

 • 7.Rizikové životní pojištění

  Jeho hlavní smysl je ochrana vašich blízkých v případě vaší smrti. Pojištění sice neobsahuje investiční ani spořicí část, takže při zániku a ukončení pojištění se nevyplácí žádná částka, ale k vyplacení peněz dojde v případě úmrtí nebo zdravotní újmy pojištěného. Zvážit byste ho měli obzvlášť v případě, že je na vašem příjmu závislá celá domácnost.

  Rizikové životní pojištěníRizikové životní pojištění | Profimedia

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud