Pozor na podomní prodejce energií. Víme, jaká slova na vás budou zkoušet

  • Autor: Ušetřeno.cz,ula - 
    8. 3. 2016
    06:15

    Zazvoní u vás a nabízí vám změnu dodavatele energie. Vypadají důvěryhodně, zahrnou vás slovy a také spoustou neznámých pojmů. Vy jste v úzkých, protože polovina pojmů vám nic neříká. Máme pro vás vysvětlení slov, která používají. Nedejte šanci podomním prodejcům vás zneužít. 

  • 1.Dodavatel

    Společnost, která vám prodává elektřinu či plyn na základě uzavřené smlouvy o dodávce energií. V současné době existují desítky dodavatelů energií. Komoditu nakupují na energetických burzách a poté ji na základě cenového rozhodnutí prodávají konečným spotřebitelům z řad firemních zákazníků či domácností.

    Dodavatel Dodavatel | Profimedia

  • 2.Distributor

    Společnost, která provozuje vedení elektrické sítě či plynovodu a zajišťuje distribuci energií až do domácností. Na území ČR v současné době působí tři distributoři elektřiny (ČEZ, E.ON, PRE) a tři distributoři plynu (ČEZ, E.ON, Pražská plynárenská). Člení se na základě územní příslušnosti. Distributora energií nemůžete změnit, na rozdíl od dodavatele elektřiny. Je totiž vlastníkem elektrického vedení či plynovodu, který vám dodává energii.

    Distributor Distributor | Shutterstock.com

  • 3.Změna dodavatele

    Díky liberalizaci (otevření) trhu s energiemi mají české domácnosti i firmy už několik let možnost bezplatně změnit dodavatele elektřiny či plynu. Hlavním důvodem je úspora peněz, která obvykle šplhá do tisíců korun ročně. Změna je pouze „papírová“ a projeví se na hlavičce faktury a konečné částky k úhradě, nedochází ke změně elektroměrů či plynoměrů.

    Změna dodavatele Změna dodavatele | Profimedia

  • 4.Výpověď smlouvy

    Jedna z variant ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny či plynu. K výpovědi smlouvy dochází nejčastěji právě při změně dodavatele energií, ukončení odběru či změně majitele odběrného místa.

    Výpověď smlouvy Výpověď smlouvy | profimedia.cz

  • 5.Výpovědní lhůta

    Udává období od chvíle, kdy podáte výpověď u stávajícího dodavatele, až po odběr energií u nového dodavatele energií. Začíná nabíhat prvním dnem následujícího měsíce.

    Délka výpovědní lhůty závisí na smlouvě. V případě smlouvy na dobu neurčitou trvá obvykle tři měsíce. U smlouvy na dobu určitou záleží na obchodních podmínkách dodavatele. Konkrétní informace najdete vždy v obchodních podmínkách.

    Výpovědní lhůta Výpovědní lhůta | Profimedia.cz

  • 6.Sankční poplatek

    Také znám jako deaktivační poplatek či poplatek za odstoupení. Poplatek, který si někteří dodavatelé energií účtují v případě odstoupení od smlouvy na dobu určitou před jejím ukončením. Bývá uveden v ceníku či v obchodních podmínkách dodavatele energií.

    Sankční poplatek Sankční poplatek | Profimedia

  • 7.Aktivační poplatek

    Též nazýván jako registrační poplatek. Poplatek, který účtují někteří dodavatelé energie novým zákazníkům. Informace o něm najdete většinou v cenících, někdy ale jen v obchodních podmínkách

    Často se s ním můžete setkat u podomních prodejců, kteří ho budou chtít uhradit ihned při sjednání smlouvy u vás doma. Může se stát, že bez úhrady tohoto poplatku vám dodavatel neposkytne dodávky energie.

    Aktivační poplatek Aktivační poplatek | Profimedia

  • 8.Smlouva na dobu určitou

    U podomních prodejců se nejčastěji setkáte se smlouvou na dobu určitou. Díky ní sice budete mít jistotu výhodné ceny po určitou dobu. Nicméně představuje závazek většinou na rok až dva (ale někdy i na deset let), při kterém není možné jednoduše odejít k jinému dodavateli elektřiny či plynu. Pokud byste se přece jen rozhodli, budete pravděpodobně platit sankční poplatek.

    Smlouva na dobu určitou Smlouva na dobu určitou | Profimedia

  • 9.Distribuční sazba (sazba elektřiny)

    Distribuční sazby elektřiny závisí na způsobu využití elektřiny v domácnosti a udává cenu dodávky energie. Správnou volbou sazby můžete ušetřit až pětinu původních nákladů.

    Distribuční sazba se dělí na jednotarifní a dvoutarifní sazbu. U té první platíte za dodávku energie stále stejnou částku. Ve dvoutarifní sazbě je dodávka energie rozdělena na vysoký tarif, kdy je cena dodávky vyšší, a nízký (noční) tarif, ve kterém odebíráte levnější elektřinu. Tento tarif je určen zejména pro ty, kteří elektřinou topí či ohřívají vodu.

    Distribuční sazba (sazba elektřiny) Distribuční sazba (sazba elektřiny) | profimedia.cz

  • 10.Tarif elektřiny či plynu

    Představuje konkrétní nabídku dodavatele v rámci dané sazby. Dodavatelé často nabízí v rámci jedné sazby i několik různých tarifů. Ty se mezi sebou liší cenou, výší měsíčních poplatků, případnou garancí ceny či speciálními bonusy.

    Tarif elektřiny či plynu Tarif elektřiny či plynu | profimedia.cz

  • 11.Doba fixace

    Doba, po kterou zůstane cena energií nezměněna. Spotřebitel se tímto krokem může pojistit proti případnému zdražení elektřiny. Na druhou stranu ale přichází o možnost úspory v případě, že tržní cena elektřiny či plynu výrazně klesne. S fixací je prakticky vždy spojena smlouva na dobu určitou – tedy jakási záruka pro dodavatele, že mu zůstaneme věrní.

    Doba fixace Doba fixace | scom

  • 12.Odběrné místo

    Místo, které zásobováno elektřinou či plynem. Může se jednat o rodinný dům, byt, halu či obchod. Samotný odběr je měřen jedním zařízením – elektroměrem či plynoměrem.

    Odběrné místo Odběrné místo | Jindřich Mynařík

  • 13.Dodavatel poslední instance

    Dodavatel, který má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat elektřinu či plyn, pokud vám přestane váš stávající dodavatel z jakýchkoliv důvodů (například proto, že zkrachoval) dodávat energii. Ceny podléhají regulaci Energetického regulačního úřadu.

    Dodavatel poslední instance Dodavatel poslední instance | Profimedia

Martina159 ( 16. března 2016 23:05 )

Krásný večer přeji! Udělejte dobrý skutek a vyplňte studentce dotazník zaměřený na chování spotřebitele na trhu bankovních služeb. Dotazník se vztahuje POUZE na domácnosti s čistým příjmem na osobu nižším než 10 000 Kč. Výsledky budou sloužit jako podklad pro tvorbu doporučení pro tento typ domácností. Děkuji mockrát všem za ochotu a pomoc! http://umbrela.mendelu.cz/vyzkumy/vyzkum?id=1373

lalia ( 16. března 2016 08:23 )

Je vidět,že je zbytečně mnoho provozovatelů dodávek energií.To vede k nepřehlednosti,lidé neví kam se přihlásit a komu mají věřit.Stačili by tři a větší kontrola na ně.

cantre ( 8. března 2016 20:02 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace : http://dampres.blogspot.cz/

kapka6 ( 8. března 2016 07:28 )

u nás je podomní prodej zakazat městem,tedy i prodej levného plynu a elektřiny. Můžete dotčného nahlásit rovnou na Městskou Polici!

Zobrazit celou diskusi