Sobotka o nehorázných maržích dodavatelů plynu: Měl by přijít návrh na změnu zákona!

Autor: Tomáš Koníček - 
16. 3. 2016
05:01

Dodavatelé plynu nehorázně odírají zákazníky o peníze a přeprodávají plyn třeba i se 160% marží. O výbušném tématu promluvil i premiér Bohuslav Sobotka (44) při návštěvě v redakci Blesku!

Podle Sobotky je na pořadu dne změna zákona. Na to Blesk upozorňuje už od ledna. Od doby, kdy je v Česku deregulovaný trh, si totiž dodavatelé plynu dělají, co chtějí. Ač cena plynu na trhu dlouhodobě klesá, oni ho prodávají zákazníkům pořád za stejnou cenu.

A tím se jim stále zvyšují marže! Blesk se pustil do rozkrývání drzých praktik dodavatelů plynu, které i prezident Miloš Zeman označil jako lichvu. K tomu se přidala šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (59),která podle informací Blesku podala podnět k antimonopolnímu úřadu, zdali nejde o dohodu mezi dodavateli.

A včera ji v tomto kroku podpořil i premiér. „Pokud bude potřeba upravit legislativu, jsme připraveni k diskusi,“ slíbil Sobotka, podle něhož je nutné rychle jednat.

Zaznamenal jste aktivitu Blesku, který už od ledna tepe do dodavatelů plynu? Velcí hráči na trhu mají neuvěřitelné marže. Občas to dělá 100 procent, někdy i 160 procent. Co tomu říkáte?

„Aktivitu jsem zaznamenal. Myslím, že to je namístě, že se o tomto píše a že i pro spotřebitele se poskytnou důležité informace. U nás byly ceny plynu a energie a dalších komodit deregulovány. Když se deregulace dělala, byla obhajována tím, že konkurence přinese zákazníkovi výhody a sníží ceny. Bohužel v reálném životě to takto ideálně nechodí a myslím, že je důležité, aby tady fungovaly mechanismy, které stát má, a ty aby stály na straně spotřebitele.“

Hodlá se k tomu tedy stát nějakým způsobem postavit, ať už regulací cen nebo marží?

„Máme tady dvě instituce, které by problém měly řešit. Je to Energetický regulační úřad v čele s paní Vitáskovou a ten má možnost zasahovat tam, kde mu to zákon umožňuje. Pak tady máme úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který by měl hlídat, jestli se tady nevytváří nepovolené kartely. To znamená nějaké dohody mezi těmi, kdo lidem nabízí dodávky plynu, a jestli tady skutečně funguje to, co se nám slibovalo, když se zaváděla deregulace, že bude fungovat cenová konkurence. Takže musí fungovat ERÚ a musí fungovat ÚOHS.“

Podporujete činnost ERÚ, který podal podnět k antimonopolnímu úřadu?

„Určitě je dobře, pokud byl takovýto podnět podán. Je důležité, aby ta věc byla rychle vyřízena, ale myslím si, že by to ze strany ERÚ nemělo skončit tím, že podá podnět k jinému úřadu… Je potřeba prozkoumat, jestli se dodavatelé plynu nedomlouvají. Od toho je tady ÚOHS. Ale současně by se měl ERÚ podívat na své možnosti, které má, a eventuálně pokud bude potřeba upravit legislativu, tak by měl přijít s návrhy na změny příslušné legislativy. Já mohu za vládu říci, že my jsme samozřejmě připraveni k diskusi. Pokud bude potřeba upravit rámec pro fungování ERÚ, jsme připraveni o tom debatovat.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa