Šéfka ERÚ: Obávané tarify elektřiny přijdou. Ale až v roce 2019 a v nové podobě

Autor: ČTK, ula - 
3. března 2016
13:11

Minulý týden předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková rozpustila tým, který  připravoval nové tarify na výpočet plateb za elektřinu. Návrh, který spustil lavinu kritiky, tak nebude platit od příštího roku, ale zřejmě od roku 2019.

Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

"Jako Energetický regulační úřad mohu vyhlásit, že novou tarifní strukturu můžeme vydat až v roce 2019, protože do té doby jsme zajistili pro regulované subjekty vše pro to, aby mohly bezpečně dodávat elektrickou energii ke konečnému spotřebiteli," uvedla dnes Vitásková.

Nový návrh? Až se vyjádří lidé

Doplnila, že jde například o financování distribučních společností. Kdy přesně úřad představí nový návrh tarifů, zatím podle ní nelze specifikovat, záleží totiž na tom, jak dopadnou konzultace s občany. K plánovaným novým tarifům se lidé mohou na stránkách úřadu vyjádřit od ledna. Ve čtvrtek Vitásková oznámila, že od příštího týdne budou navíc zástupci ERÚ objíždět republiku a diskutovat s občany napřímo. Veřejný konzultační proces má skončit 30. června. 

Původní návrh stavěl na jističích

Návrh od začátku čelil velké kritice, jak od odborníků a ekologů, tak od veřejnosti. Nejčastěji bylo zmiňováno, že na nových tarifech vydělají hlavně velké firmy a tratit budou domácnosti, které se snaží elektřinou šetřit.

Plánované změny tarifní struktury se týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Původně navrhovaný tarifní systém měl mimo jiné motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe totiž mají hlavní vliv na náklady za distribuci. Vitásková ve čtvrtek uvedla, že Česko změnu tarifů zavádí jako první ze zemí Visegrádu. 

Vitáskové hrozilo, že v čele ERÚ skončí kvůli služebnímu zákonu, protože čelí obžalobě za zneužití pravomoci, za které byla nepravomocně odsouzena. Že zůstane ve funkci, rozhodla vláda.

villi ( 3. března 2016 19:38 )

SVOBODNÁ A DEMOKRATICKÁ,MOCICHTIVÁ ČESKÁ MAFIE !!

tomik007 ( 3. března 2016 15:02 )

 PROGRESIVNI TARIF VE SVETE EXISTUJE - cim vice elektriny spotrebujete - tim vic zaplatite za kilowatu. !!!

istyl ( 3. března 2016 14:30 )

Ne, paní Vitásková neee, rozhodne plýtvat se nevyplati a to ani s vasimi jistici, i bez nich...vim, ze vy si se spotřebou energie nedelate hlavu, ale beznym lidem to vadi...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud