ONLINE CHAT
Udělali se mi pupinky na mistech kde jsem se opalovala a svědí to myslite že je to alergie na sluníčko dřive jsem to neměla až tetka?děkuji za odpověd(simona)
Foto
Může to být alergie na slunce nebo reakce na nevhodný opalovací prostředek.
Dobrý den pane profesore mám mateřské známínko na hlavě dá se odstranit znamínko jsem rozškrábla hřebenem při česání a ze známínka se udělala bradavička která zavazí. (Lenka Šebestová)
Foto
Znaménko můžeme odstranit.
Dobrý den, mám univerzální vitiligo a ještě mám na těle zbývající pignentové plochy, které už nemizí. I při hodně chráněném pobyt venku mi zhnědnou, čím vznikne velký kontrast. Chtěla jsem se zeptat,zda je možnost vybělení zbývajících míst.(danube)
Foto
Vybělení je možné, podobně postupoval i Michael Jackson.
Dobrý den pane doktore. Dotaz se týká 3 leté dcery, má na pravé lopatce veliké ploché černé "něco"jako znaménko nebo pigmentovou skvrnu.Od narození je sledovaná, nic vážného to není, lékaři doporučují plastickou operaci jen kvůli vzhledu. Používám pro ni krém Daylong extreme 50+. Má speciálně upravené plavky, natírám ji i pod při koupání. Je tento krém dostačující když se mi sem tam jen namazaná proběhne po dvoře?Nebo ji nechám opláchnout se chviličku namazanou v bazénu bez lavek?(Hromčíková)
Foto
Postupujete naprosto správně, je to dostatečné.
Dobrý den, jsem schopný nějakými příznaky na kůži (např. svědění ... ) identifikovat podezření na rakovinu kůže a nebo je to čistě jen na doktorech?(Pavel Jirčák)
Foto
pokud svědění kůže nemá žádnou přímou příčinu, například nadměrně suchou kůži, je vhodné konzultovat lékaře.
V roce 2010 po odstranění znaménka mě diagnoza rakovinu kůže, chodím na kontrolu 1 za rok a červen jsem byla na odstranění pihy a výsledek dobrý. Mohu jet v září k moři nebyla jsem nikde 5 let díky.(Eva Folaufová)
Foto
Určitě jeďte k moři, zapomeňte na ležení na slunci a nezapomeňte na fotoprotekci.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak často se doporučuje chodit na vyšetření kůže/ znamének a zda toto vyšetření hradí pojišťovna. Děkuji(Svobodová)
Foto
U rizikových pacientů (podrobnosti najdete například na www.melanom.cz) doporučujeme kontroly na digitálním dermatoskopu jedenkrát ročně. Zdravotní pojišťovny mají pro každého pojištěnce k dispozici prostředky z fondu prevence, ze kterého můžete čerpat z roční stanovené částky peníze na preventivní vyšetření podle vašeho výběru.
Dobrý den, mám na krku hodně pih, které se utvořily až po padesátém roce. Nevím co s nimi. Jak často mám podstoupit prohlídku. Už mi je vyšetřovali na kožním a nic nezjistili.(Ludmila 28)
Foto
Nemusí se jednat o "pihy", ale o takzvane pendulující fbromy, což jsou zcela neškodné, ale kosmeticky rušivé vazivové výchlipky. Zajděte na kožní, tam by vám je měli odstranit.
Dobrý den, před pěti lety mi vyndali melanom na krku, breslow 1,8 mm, celou dobu všechny kontroly v pořádku, nyní v červenci metastáze v játrech. BRAF mutace mám negativní, chtěla bych slyšet více o imunoterapii Yervoy, jak velká je šance že se úplně vyléčím, od jater zatím žádné problémy nemám. A jaká je další možná léčba kdyby to nepomohlo. Děkuji za odpověď(Jana Štěpánová )
Foto
Moderní imunoterapie metastazujícího melanomu výrazně posunula naše léčebné možnosti i úspěšnost. Nejedná se jen o Yervoy, ale máme k dispozici i další generaci preparátů s ještě slibnějším efektem. Tyto léky jsou pro stádium vašeho onemocnění vhodné. Pokud splňujete všechna zdravotní kritéria, snažte se je dostat.
Dobrý den, chci se zeptat. Manžel je zedník a nyní celý den pracuje venku na stavbě hostivařského nádraží. Po práci je totálně vyčerpaní. Ríkám, že by se měl mazat, ale on tvrdí, že to nejde,. že by se na něj lepil prach a suť ze stavby. Jak by se tedy měl chránit? Mám o něj strach. I když je tmavší typ, mám pocit, že nyní má kůži fakt spálenou. (Radana)
Foto
Jako dermatologové se snažíme prosadit, aby rizikové profese, pracující v létě mimo budovy, dostávaly fotoprotekci od zaměstnavatelů jako jiné ochranné pracovní prostředky zdarma. S lepením špíny nemusí být problém, pokud se váš manžel natře ochranným prostředkem s vysokým faktorem s dostatečným obsahem vody (například pleťové mléko) cca 20 minut před zahájením práce.
Dobrý den, už jste letos hospitalizovali někoho, kdo byl hodně spálený od slunce? A pokud ano, jak ho léčíte? (Jana Bohatková)
Foto
Takoví pacienti bohužel nyní přicházení častěji. Spálení do puchýřů se standardně ošetřuje jako popálenina druhého stupně.
Pane doktore, v těhle dnech se slunci nevyhneme. Jak se v těchto tropech chránit a co děti? Musíme se mazat, i když s nimi jdeme jen nakoupit kousek do obchodu? (Gábina)
Foto
Krátkodobý pobyt není problém, ale dlouhodobější pohyb na slunci vyžaduje standardní fotoprotekci.
Dobrý den pane doktore, minulý týden jsme byli na vodě a i když jsem se mazala UV 30 a 40, udělala se mi příšerná sluneční vyrážka. Normálně na ni netrpím, opaluju se dobře. Ještě teď mě to hodně svědí. Co poradíte? Jak se jí příště vyhnout a co mám teď na ni natírat?(Iveta H.)
Foto
Bylo by vhodné v této fázi na svědící místa aplikovat antihistaminikum v gelu. Před příští sezónou se poraďte s kožním lékařem.
Je v těchto parných dnech slunce nebezpečnější, než když je venku například 25 stupnu?(Evelin)
Foto
Teplo nerozhoduje, významná je intenzita ultrafialového záření.
Pred rokem se mi zacala delat malicka piha nad hornim rtem. Muze jit o neco nebezpecneho, nebo se pihy tvori i v prubehu zivota? Jen predesilam ze je hezka, rada bych si ji nechala :)(Eva)
Foto
Pokud jste již v dospělém věku, moc nových mateřských znamének by se tvořit nemělo. Měla byste si ji nechat zkontrolovat dermatologem, který si ji lépe prohlédne dermatoskopem.
Dobrý den, říká se, že to opaluje i ve stínu. Jak to? (Kudlička)
Foto
Je to skutečně tak. UV záření se odráží i od okolních předmětů, písku, sněhu, vodní hladiny a je přitom neviditelné.
Pane profesore, jaké v těchto vedrech používat UV faktory? Ty nejvyšší? (Karla)
Foto
Vedro nerozhoduje, důležitá je intenzita ultrafialového záření (UV index) a tlušťka ozónu ve vysokých vrstvách atmosféry. Podle fototypu doporučujeme u vody alespoň faktor 30 a pri pobíhání po městských ulicích faktor 15.
Pěkný den, letos mi byl odstraněn bazaliom. Můžu ještě někdy jet v létě k moři a vyjít na pláž i jindy než o půlnoci? Děkuji.(Petr)
Foto
O půlnoci jsou v moři dravé ryby nejagresivnější, takže to také není moc bezpečné. K moři jeďte, aktivně se neopalujte, v poledne zajděte na skleničku do hotelu a používejte kvalitní fotoprotekci - faktor 50 , případně plážové oblečení.
Dobry den.Lze vůbec 100%ochranit kůži?.a hlavně jak.A jsou účinnā mléka a krēmy po opalování?děkuji velmi za odpověď.(Lucinka a amynka.)
Foto
Určitě docela dobře chrání skafandr kosmonautů. I nejkvalitnější fotoproteční krémy s faktorem 50 propouštějí kolem 2 procent ultrafialového záření. Prostředky po opalování se pouze různě úspěšně snaží omezit škody, které v kůži UV záření napáchalo nebo zlepšují komfort podrážděné kůže.
Je nebezpečné už zarudnutí kůže po opalování?(Martina)
Foto
Každé spálení kůže, především do puchýřů, zvláště v dětském věku, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže zhruba dvojnásobně.
Dobrý den, co na "akné z Malorky". Vždycky v létě se mi vytvoří kamedomyn na ramenou a nadloktí. Dá se tomu nějak zabránit?(Ilona)
Foto
Mallorca acne vzniká kombinací delšího působení ultrafialového záření, které nastartuje v kůži tvorbu ochranných mechanismů, z nichž jedním je ztluštění rohové vrstvy (a u disponovaných jedinců tím zároveň ucpání vývodů mazových žláz), a aplikace krémů s komedogenním efektem. Ochrana spočívá v kvalitní fotoprotekci (například certifikovaným plážovým oblečením nebo nekomedogenními zevními prostředky, například ve formě gelu).
Dobrý den, je mi 40 let a mám na tvářích růžovku už několik let. Navštívila jsem nekolik koznich, ale nic nepomaha. Jsem z toho uz docela v depresi. Musim i ve vedrech pouzivat hodne makeupu, ale ten se mi hned roztece a vypada to blbe. Stydim se bez makeupu, ale leaser mi hodne bolí a a je to pro me jako svobodnou matku dost fin.narocne. Je nejaka pomoc ? Chtěla jsem se i k Vám objednat, ale pry s manzelkou uz nové pacienty neberete? Děkuji Kateřina Týcová(Kateřina Týcová)
Foto
Růžovka se skutečně obtížně léčí, ale rádi se na vás na klinice podíváme. Objednejte se přes sekretariát naší kliniky ve FNKV.
Někteří v mém okolí chodí i po ulici namazáni SPF 50. Má význam to až takhle řešit? Já osobně se na ulici nemažu vůbec ničím, spálená nejsem... a SPF 50 bych nepoužila ani na pláži u moře (max. SPF 30). Je můj přístup už nezodpovědný a zaplatím minimálně rychlejším stárnutím kůže? (Dante)
Foto
Na ulici by měl stačit faktor 15, samozřejmě to záleží na fototypu konkrétního člověka. V Nigerii například krémy s ochranným faktorem nekoupíte, protože je místní obyvatelstvo, chráněné kvalitním pigmentem, nepotřebuje. Ochranný krém chrání bělocha nejen proti spálení, ale i proti vlnovým délkám z oblasti UVA, které v běžných dávkách nevyvolají zčervenání kůže, ale kromě vyvolání rakoviny (třeba za 20 let) poškozují vazivová vlákna a urychlují tvorbu vrásek. Proto doporučujeme fotoprotekci i u osob, které se takzvaně dobře opalují. Navíc bělocha chrání i "bronzové" opálení na konci léta maximálně jen jako faktor 6.
Dobry den, byl mi zjisten SSM melanom, breslow 1,3 mm, clark III, angioinvaze nezastizena, nehojna lymfocytarni celulizace, bez ulcerace, mitoticka aktivita 1/1mm2. Tyrosinasa s klesajici intenzitou v cele lezi, s100 silne pozitivni, proliferecni aktivita ki67 v junkci 30%, v derm.komponente 10%, s klesajici tendenci smerem ke spodine. Afekce je v excizi obsazena cela, nyni jsem na reexcizi-ochranny lem a byla mi odebrana sentinelova uzlina,pokud by byla uzlina negativni, je sance na uplne vyleceni? Je mi 27let, rada bych miminko, doporucuje se odklad otehotneni? Pihu(melanom) jsem mela na lytku. Mnohokrat dekuji za odpoved. M.(monika)
Foto
Nádor byl zachycen ještě relativně tenký (za statisticky bezpečnější jsou považovány melanomy do tloušťky 1 mm), takže šance na úplné vyléčení je při negativní sentinelové uzlině vysoká.V každém případě ale i tak musíte chodit na pravidelné kontroly. Výzkumy, které ale stále probíhají, zatím neprokázaly, že by těhotenství zvyšovalo riziko dalšího postupu nádoru. Pokud takzvaná stagingová vyšetření nenajdou vzdálená ložiska, můžete se na miminko těšit.
Dobrý den, pane profesore,jak je nebezpečné záření excimerovým laserem.? Podstupuji léčbu vitiliga,/asi 30 sezení/V září se chystáme k moři.,je dovolená reálná nebo by jste ji vůbec nedoporučil.Děkuji za odpověď.Jana(Jana)
Foto
Z čistě fyzikálního hlediska se jedná o ozařování ultrafialovým zářením oblasti B (UVB). Výhodou laseru je, že se ozařují pouze léčené plochy a ne zdraá okolní kůže. U vitiliga se využívá protizánětlivého a pigmentačního efektu záření. "Škodlivost" je stejná jako u slunečního záření, ale dobrou zprávou je, že laser vyzařuje jen tu část slunečního spektra, které potřebujeme k léčení. Na dovolenou v září samozřejmě s ochranným krémem (nemáte možnost měřit dávku záření) můžete.
Dobrý den, mám pihu po opalovani se zbarvi do cervena...mam vyhledat kožního nebo dermatologa? (katka)
Foto
Na kožní bych určitě zašel. Jinak pro všeobecnou informaci - kožní lékař a dermatolog jsou synonyma, tedy totéž.
Dobry den,znamena vyskyt melanomu v minulosti(pred 5 rokmi) vacsie riziko jeho vzniku v sucasnosti?samozrejme pri bezpecnejsom opalovani sa... Dakujem(Luba S)
Foto
Riziko takzvané duplicity je u pacientů. kteří již melanom měli, vyšší. Výhodou ale je, že jste zřejmě kvůli předchozímu nádoru již někde na kožním v pravidelném sledování, takže je šance, že se případný další nádorek zachytí včas.
Dobrý den, pane profesore, téměř před rokem jsem si dovolila zaslat Vám e-mail s prosbou o radu, příp. o objednání našeho syna na vyšetření u Vás, ale nedostala jsem žádnou odpověď. Prosím Vás, mohl byste mi sdělit e-adresu, prostřednictvím které bych Vás mohla kontaktovat. Předem Vám moc děkuji a přeji, ať se Vám daří jak v práci, tak v osobním životě. S pozdravem MG (739 929 941)(M.G.Malá)
Foto
Vážená paní Malá, pošlete prosím mail na mou sekretářku na dermasec@fnkv.cz nebo jí zavolejte na 267162340.
Dobrý den pane profesore, absolvovala jsem druhé PDT 3.8. 2015 až se mi to zahojí mohu vůbec jít ven samozřejmě s krémem 50? Již toužím jít k vodě, protože na prvním PDT jsem byla v červnu a od té doby jsem stále vevnitř, jen přejdu do práce...(ing. Hana Nesrovnalová)
Foto
Vážená paní inženýrko, kůže po fotodynamické terapii je v léčeném místě citlivější na UV záření, snadněji se spálí a více hnědné. Faktor 50 by ale měl ochránit.
Dobrý den, po cca 5 dnech opalování u moře se mi na těle objeví vodnaté pupínky- sluneční alergie( někdy ve výstřihu, letos na noze). Jak potom postupovat dále, přestat se slunit, mazat něčím? Co na to nejlépe účinkuje? Jednak před sluněním a pak při výskytu pupínku potom doma. Děkuji.(Kubištová)
Foto
Sluneční alergie může kazit dovolenou. Pokud tím trpíte opakovaně, vezměte si s sebou antihistaminikum v gelu neno v tabletách z lékárny. Při větších obtížích se poraďte na kožním - před dovolenou lze podstoupit "zvykací" kúru v ultrafialovém zářiči nebo si nechat předepsat kortikoidní krém. Někdy ale mohou vzniknout svědivé pupínky i při používání nevhodného opalovacího krému.