ONLINE CHAT
Dobrý den, prosím ještě o konkrétnější vysvětlení onoho rozšířeného styku. Co to znamená v praxi? Kolik dnů je standard a kolik pak rozšířený styk? Děkuji(Petra)
Foto
To nelze paušalizovat či průměrovat, záleží na konkrétních podmínkách. Rozhodně se to svým rozsahem blíží střídavé péči.
Jak je to pokud není biologickým otcem manžel , ale je zapsán v rodném listě? Ví o tom jelikož žiji se svým přítelem (otcem dítěte). Může žádat manžel střídavou péči?(Majka)
Foto
Střídavou péči může žádat ten muž, který je v matrice zapsán jako otec dítěte.
Dobrý den, musí bývalý partner u soudu, pokud podá žádost o sřídavou péči, prokazovat, že se bude starat sám, nebo že bude využívat dědečka, babičku, tetu, přítelkyni....? Není v současné době schopen časově pokrýt jejich rozvrh, vyzvedávání ve škole, kroužky a jiné....Děti mám nyní v péči já a on kvůli tomu, aby nemusel platit výživné, chce požádat o střídavou péči. Je možné že i tak by platil alimenty pokud má plat vyšší cca o 20 tis jak já? Děkuji (Eliška)
Foto
Samozřejmě, že těžistě střídavé péče spočívá v tom, aby dítě mělo styk s oba rodiči vyvážený a oba rodiče v zásadě dítě vychovávali. To ale na druhou stranu neznamená, že by nemohli při této výchově pomáhat i babička s dědečkem, nová přítelkyně otce a podobně, naopak je to žádoucí, neboť to vytváří silné rodinné vazby. Jinak by to bylo kdyby fakticky otec výchovu vůbec nezajišťoval a nechával to pouze na jiných osobách, v takovém případě by střídavá péče postrádala hlavní smysl. Důkaz o tom, by jste musela doložit vy. Pokud se domníváte, že hlavní motivací je neplacení alimentů, rozhodně na tuto skutečnost můžete poukázat, ale zase je důkaz na Vás. Jestliže má otec výrazně vyšší příjem než Vy, pak by i při SP mohl hradit k vašim rukám určitou částku na výživné, rozhodně by však byla nižší než když by dítě bylo pouze ve vaší péči.
Hezky den, s otcem dětí jsem již tři roky rozvedená. Důvodem bylo domací násilí. v té době bylo synovy pět a dceři půl roku, byla kojená. Na syna jsem pod velkym tlakem jeho rodiny a vyhrožování nakonec s SP souhlasila s tim že dcera bude v mé péči. Po dvou letech jsem ale podala na soud žádost aby byli obě děti svěřeny do mé péče s širokým stykem pro otce. Jenže pani soudkyně rozhodla pro střídavou péčí i pro čtyřletou dceru. Můj dotaz zní: Otec je vyšetřovan pro psychické a fyzikické týraní mé osoby můžu ještě v případě, že by byl za to odsouzen zvrátit tento rozsudek na SP. Proti rozsudku jsem se odvolala. Dceru měl vždy ob 14 na víkend. Děkuji(Denisa)
Foto
Bude záležet na tom, jak rozhodne odvolací soud. Násilí na Vás je sice odsouzení hodné, ale to ještě neznamená, že je špatným otcem. Rozhodně bych se snažil o to, aby odvolací soud vyčkal rozhodnutí v trestní věci a trval bych na tom, aby byl stanoven znalec v oblasti psychologie, který by posoudil nakolik násilnické a agresivní sklony otce mohou ohrazit děti či jejich výchovu a další vývoj.
Dobrý den, dítě (9 let) je třetím rokem ve střídavé péči po týdnu. Rodič zakazuje, neumožní a nedovolí kontakt telefonicky,ani přes soc.sítě s druhým rodičem a druhému rodiči s dítětem v době ,kdy je v jeho péči. Ani na přání dítěte o kontakt nedá. Je to tak správné,má dítě ztratit kontakt s druhým rodičem ? Jak se bránit ? Jak řešit ! Děkuji ! (Alena)
Foto
Není to tak správné a současná právní úprava umožňuje, aby soud závazně stanovil přesný rozsah a dobu elektronické komunikace s druhým rodičem v době, kdy se dítě nachází u jednoho z nich. Doporučuji neváhat a podat k soudu návrh, aby tento elektronický styk a jeho rozsah stanovil.
Jak bude nahlížet soud na to, že po 10 ti letech , velmi malého zájmu , se otec domáhá střídavé péče o syna v týdenním režimu. Díky za odpověď (Bergová)
Foto
Rozhodně bude soud zajímat nakolik je otec schopen řádnou východu a výživu zajistit, a to, že se doposud příliš nezajímal rozhodně nebude hrát v jeho prospěch.
Dobrý den, čtyři roky u nás fungovala střídavá výchova, v 16-ti letech se dcera rozhodla, že výchova matky je pro ní lepší a přestala, s podporou matky, dodržovat pravidla střídavé výchovy. Abych předešel soudním tahanicím souhlasil jsem se svěřením do výchovy matky. Vnitřně jsem přesvědčen, že je to špatně. Co vy na to? Děkuji za odpověď. (Petr Prokopius)
Foto
V tomto věku je obvyklé, že děti se začínají cítit dospěle, což samozřejmě vede k tomu, že změní své dosavadní postoje. Musíte se sám zamyslet nad tím, co dceru k tomuto rozhodnutí vedlo a hlavně s nadhledem posoudit, jestli se jedná o dočasnou změnu vyvolanou dospíváním či o něco jiného. Rozhodně neudělejte nic, aby se vaše vztahy s dcerou vážně poškodily neboť jsem přesvědčen o tom, že se jedná o vztah přechodný. Nezbývá Vám nyní než velkorysost a trpělivost. Určitě se to v budoucnu vyplatí.
Dobrý den. Chci sem zeptat na podmínky svereni dítěte do pėče otce např. rok po rozvodu . Třeba jestli musí být otec znovu ženatý apod. Děkuji za odpověď. (Marcela)
Foto
Otec znovu být ženatý nemusí, svěření dítěte do výhradní péče otce se provádí pouze tehdy pokud matka není schopna řádnou východu zajistit. Pokud jsou oba rodiče schopni zajistit výchovu stejně kvalitně, přichází v úvahu právě ona střídavá péče, o níž se teď tolik diskutuje.
Dobrý den, před rozvodem jsem se s manželem dohodla na tom, že dítě bude v mojí péči, otec jej má vždy ob víkend a jeden celý všední den (přes noc), toto sám manžel navrhnul tvrdíc, že vzhledem k náročné práci by to ani jinak být nemohlo. O střídavé péči hovoří tehdy, pokud vyhrožuje. Nicméně, měl by naději na úspěch, když se u něj žádná změna poměrů nekoná? Mmch, co znamená onen rozšířený styk? Děkuji(Petra)
Foto
Pokud by požádal o střídavou péči, posoudily by se aktuální možnosti výchovy na obou stranách a zejména to co je pro děti nejvhodnější. Rozšířená péče znamená (mimochodem) že styk rodičů s dětmi je v rozsáhlejším čase.
Dobrý den pane doktore , jsem z Třeboně a pracuji v letectví a zastávám názor , že každé mé dítě by mělo mít ten luxus, že bude mít vlastní matku . Problém ale je, že se mi při střídavé péči se sejdou všechny děti najednou. Myslíte si, že je vhodné na střídavou péči si najmout 20 letou pečovatelku a nemohou matky protestovat ? Děkuji za Váš erudovaný odborný názor . Petr (Petr Hajný )
Foto
Zda si najmete nebo nenajmete pečovatelku je zcela vaše věc a soud to neurčuje. Musíte sám posoudit nakolik jste schopen a jakými prostředky řádnou péči o děti zajistit. Skutečně netuším, jak budou vaše partnertky s argumentem případné pečovatelky pracovat, to záleží na jejich postoji.
Dobrý den, manžel mé dcery má z předchozího vztahu dvě dcery 5 a 7 let. Chtěl by děti do střídavé péče. Děti má u sebe během měsíce cca 14 dní, je to po dohodě se svojí bývalou partnerkou, ale nikde to nemá dané písemně. Jakou má šanci na střídavou péči, když by bývalá partnerka se střídavkou nesouhlasila. Bydlí ve stejném městě.(Miroslava)
Foto
Šanci má velkou, protože de facto styk již je v rozsahu střídavé péči tedy časově půl na půl.
Dobrý den, jsem stále vdaná,ale s nežiji s ním už 3 roky. Se svým manželem mám 2 dcery (18 a 14) a s novým přítelem 2 letého syna. Jelikož manžel se otcovství nechce vzdát jak to bude v případě rozvodu s péčí?(Michaela)
Foto
U plnoletých je to zcela na nich a soud styk s rodiči u plnoletých neurčuje. Pokud jde o 14ti letou dceru, bude asi rozhodující její názor, proto navrhněte, aby dcera své stanovisko soudu sdělila.
Dobrý den, rozvádíme se a já žiji s dětmi v Praze půl roku a otec žije v Teplicích. Dohodli jsme se, že děti budou u mě a on je bude mít jednou za 14 dní na víkend + měsíc prázdniny.A teď se bojím, aby nám nenařídil soud střídavou péči. Děti tam moc být nechtějí, otec žije s přítelkyní, kterou znají od malička, hrála si na mou kamarádku. Ona má také 2 skoro stejně staré děti. Po víkendu u nich se děti vrací rozhozené a ještě, aby tam museli být delší dobu. Děkuji za odpověď.(Hanka)
Foto
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že soud nerozhoduje o střídavé péči sám od sebe ale pouze tehdy, jestliže to některý z rodičů navrhne. Budete-li záležet na tom, zda otec návrh na změnu péče v péči střídavou podá a soud pak bude posuzovat, zda tady jsou důvody pro to, aby došlo ke změně či zda je v zájmu dětí střídavou péči neurčovat. Nepíšete jaký je věk dětí, ale od cca 10 let se soud ptá na názor i dětí, obvykle formou pohovoru u dětského psychologa, kterého soud určí.
Dobrý den, mohl byste prosím poradit, jak mají otcové postupovat, pokud mají zájem o střídavou péči, aby jejich šance uspět u soudu byla co největší? Bohužel soudy jsou opravdu zaměřené jednostranně.... Kamil(Kamil)
Foto
Jedinou cestu je podat návrh k soudu na stavovení střídavé péče a prokázat, že otec je schopen jí plnohodnotně zajistit a je to v zájmu dítěte.
Dobrý den pane doktore, partner má dcerku 4,5 roku z předchozího vztahu. Ted v prosinci se mu podařilo, aby soud stanovil dny, které má být dítě u otce. Předtím byly návštěvy dle dohody rodičů, ale matka odmítala dítě otci předávat, stávalo se, že otec dítě neviděl i více jak půl roku. Nové ustanovení relativně funguje, nicméně partner by se rád více podílel na výchově své dcery. Proto již delší dobu uvažuje o podání návrhu na střídavou péči. Matce dítěte to navrhl, ona s tím nesouhlasila. Na OSPOD mu bylo řečeno, že se střídavou péčí nemá šanci uspět, neboť vzdálenost mezi rodiči je cca 60 km, poté co se matka s dítětem odstěhovala. Víme o případech, kdy dítě je ve střídavé péči rodičů i přes větší vzdálenost mezi nimi. Mohl byste nám prosím poradit, jak postupovat, případně jakou šanci má partner u soudu uspět? (Iveta)
Foto
Váš partner je případem, kterému rozhodně nové rozhodnutí ÚS nahrává. Doporučuji, aby podal návrh na změnu stávájící péče a požadoval péči střídavou. Je na něm, aby prokázal, že je schopen jí plnohodnotně zajistit po všech stránkách a pak má rozhodně velkou naději na úspěch. Informace OSPODu je zastaralá a děsivá a rozhodně ať se nenechá odradit.
Je pravda, že když budu mít děti ve střídavé péči, nebudu muset manželce na ně platit alimenty?(Vláďa)
Foto
Pokud jsou vaše ekonomické poměry zhruba srovnatelné, tak je to pravda.
Dobrý den, Bydlíme ve vesnici kousek za Prahou, dcera (13) tu chodí do školy, syn (16) dojíždí do Prahy, bývalý manžel se odstěhoval k Budějicím. Jak by ty děti mohli z Budějic jezdit do škol? Na to soud asi nemyslí!(Pavlína)
Foto
Chodili by do dvou různých škol, to je v Praze i v Českých Budějovicích, osobně se ale domnívám, že soud by ve vašem případě zejména přihlédl k názoru dětí jakož i stanovisku jejich dosavadní školy, které požadujte a případně soudu předložte.
S manželkou se rozvádíme a já si chci vzít dceru do střídavé péče. Žijeme v Praze, ale manželka se po rozvodu chce odstěhovat k rodičům na Moravu. Nemám čas tam jezdit, abych si dceru vyzvedával (sama ještě nemůže nikam jet, je jí 5 let). Můžu nějak manželce zarazit, aby se odstěhovala tak daleko?(David)
Foto
Nemůžete manželce zarazit odstěhování, je to však dobrý argument pro to, aby střídavá péče byla určena to v delším periodách tzn. například po měsíci nebo čtvrtletí. Dnes zákon umožňuje určit v době pobytu u jednoho z rodičů závazný styk i elektronickou formou např. telefonáty nebo komunikací po skypu v přesně stanovenou dobu.
Dobrý den, jsem těhotná a s otcem nežijí ani nebudeme. Bude mít nárok na střídavou péči? Děkuji (Klára)
Foto
To záleží na tom, jestli bude zapsán v matrice jako otec, pokud ano, může samozřejmě o střídavou péči projevit zájem ale je na soudu aby určil nakolik je to reálné s ohledem na zájem vašeho dítěte.
Rozvádíme se a manžel (jen aby mě naštval) stále mluví o střídavé péči. Přitom se o syna téměř nezajímá. Syn je silný alergik a astmatik, který má občas záchvaty, kdy se dusí. Mám strach, aby si v případě střídavé péče jeho zdravotní stav ještě nezhoršil. Je možné něco dělat už před rozvodem? Nebo lze po rozvodu, v případě zhoršení synova stavu, žádat o případné zrušení střídavé péče?(Klára)
Foto
V souvislosti s rozvodem musí být rozhodnuto o tom, kterému z rodičů se dítě svěřuje do péče či zda se určuje péče střídavá a při tomto řízení musíte přednést všechny argumenty, které podle Vás střídavou péči vylučují a nebyla by ve prospěch vašeho dítěte.
Když chci střídavou péči, je na to nějaký formulář? A kolik mně to bude stát?(Karel Dán)
Foto
Ne žádný formulář na to není, můžete to napsat svými slovy do návrhu, který podáte k soudu, ale doporučuji Vám tento krok raději konzultovat s právníkem, který Vám pomůže posoudit vaše konkrétní vyhlídky a doporučují nejlepší cestu.
Dobrý den, s manželkou jsme se rozvedli před čtyřmi lety, vycházíme spolu jakž takž především kvůli dětem. Jde si zažádat nyní o střídavou éči, i když jsme rozvedeni už tak dlouho? Nebo se to týká jen nových případů rozvodu? Díky (Martin)
Foto
O změnu určené péče soudem lze zažádat kdykoliv, pokud vzniknou nové podmínky, které změnu odůvodní. Dosažení jiného věku dítěte rozhodně takovým důvodem být může, ale může to být i změna ve vašich rodinných poměrech apod. O zněnu péče lze tedy zažádat v zásadě kdykoliv.
Dobrý den, můžete popsat hierarchii soudů v případĕ rodinných sporů. Od nejnižšího soudu až k ustavnímu soudu. A také ve stručnosti popsat odvolávací proces a průmĕrný časový odhad. Alespon dle vašich zkušeností. Dĕkuji za odpovĕd(Vít Novotný)
Foto
Vámi požadovaná odpověď by vydala na poměrně slušný článek. Proto jen velmi stručně. V prvém stupni rozhodují okresní, respektive obvodní soudy, odvolacími soudy jsou soudy krajské, případně městské. Je také možné podat dovolání k Vrchnímu soudu a nebo ústavní stížnost k soudu ústavnímu. Dovolání a ústavní stížnost nejsou řádné opravné prostředky, takže obecně je ve věci konečným rozhodnutím, rozhodnutí odvolacího soudu (krajské nebo městské soudy). Nejsem přívržencem jakéhokoliv průměrování, neboť podmínky v jednotlivých krajích jsou diametrálně odlišné a doby řízení závistí na tom, jak jsou soudy vytíženy, ale i na tom, jak účastníci k soudnímu řízení přistupují.
Není mi jasné, jak to soudy můžou řešit například u kojenců? To má matka přestat kojit, aby mohl mít otec dítě ve střídavé péči? (Bohuna)
Foto
U kojenců samozřejmě střídavá péče po dobu kojení nepřichází v úvahu.
Dobrý den, v současnosti o střídavé výchově pojednává paragraf 26 odstavec (2) zákona č. 94/1963 Sb., ve znění zákona č. 91/1998 Sb. (Zákon o rodině) takto: "Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby." Tedy zákon střídavou péči zajištuje i nyni. Vĕtšinou oba rodiče mĕli o dítĕ zájem a byli způsobilí. Ale okresní soudy často "zájem dítĕte" podminovali souhlasem matky, vzdáleností a podobnĕ. A to i přes to, že ustavní soud v minulosti nĕkolikrát rozhodl ve prospĕch střídavé péče. Moje otázka zní. 1. Zda se mĕní zákon resp. jeho výklad. 2. Zda má dnešní rozhodnutí ustavního soudu skutečný dopad na rozhodování okresních soudů. Především v otázce nesouhlasu matky. Dĕkuji za odpovĕd(Aleš Novotný)
Foto
V prvé řadě se mýlíte, pokud uvádíte právní předpisy, které upravují střídavou péči. Od 1.1.2014 upravuje střídavou péči NOZ v paragrafu 907. Pokud jde o posuzování vhodnosti střídavé péče, zůstala kritéria zachována, ÚS pouze klade zvýšený důraz na to, věnovat se při posuzování možnosti střídavé péče více, než tomu bylo doposud.
Dobrý den pane doktore, než rozhodl soud o dětech žili kluci u mě a ke své matce chodili jednou za 14 dní na víkend.Po 3 letech rozhodl, že matka má lepší výchovné předpoklady a děti mě vzali.Matka tvrdila, že u možní široký styk.De facto dnes kluci žijí ve střídavé péči.Týden u mě a týden u ní.Ovšem musím platit vysoké výživné i když jsou u mě 14 dní v měsící.Mám obavy že když požádám o střídavku tak podle toho jak se chova OS proPrahu 8 a její právníčka mohl bych přijít o těch 14 dní v měsíci a děti viděl jen o víkendech2x měsíce.Co mám udělat, popřípadě nechtěl by jste mě zastupovat? Děkuji za odpověd(David Slezák)
Foto
Obraťte se s návrhem na střídavku na soud klidně. Pokud to již fakticky funguje a děti jsou spokojené, soud nemá důvod to zásadně změnit. Ve vašem dotazu mě překvapuje, že ačkoliv fakticky máte děti oba po stejnou dobu v měsíci, vy platíte vysoké alimenty, neboť u střídavky naopak obvykle alimentační povinnost rodičům ukládána není s ohledem na to, že zajišťují zhruba stejný rozsah výživy a péče o děti. Jediné čím si to v tuto chvíli mohu vysvětlit je, že Váš ekonomický příjem je výrazně vyšší. Také mě poněkud zaráží, co vedlo k tomu, že soud posoudil výchovné předpoklady matky jako lepší než vaše. Myslím si, že jste jeden z mála případů, kterému současné rozhodnutí ÚS velmi nahrává, bude také hodně záležet na tom, co vypoví vaši synové ať již před soudem či před dětským psychologem (záleží na jejich věku). Právně Vás samozřejmě zastupovat můžeme, pokud budete zájem navštivte právní poradnu v OC Letňany, Praha 8 - PRÁVNÍ POHOTOVOST, kterýkoliv den vč. sobot a nedělí od 10 do 20 hodin bez nutnosti předchozího objednání, kde obdržíte všechny potřebné informace.
Dobrý den, momentálně řeším tuto situaci u naší 13 měsíční dcerky, s otcem jsme se domluvili na střídavé péči po týdnu od jejího nástupu do školky. Nyní budeme praktikovat střídání v týdnu v mé péči s tím, že tatínek bude dvakrát v týdnu dcerku navštěvovat nebo si ji brát na odpoledne. A víkendy bude v péči tatínka. Jelikož já chodím o víkendy do práce. Chci se zeptat, zda nemůže toto střídání dcerky nějak psychicky špatně ovlivnit. ? zda nebude mít v hlavičce guláš. Podotýkám že je na tátu velice citově fixovaná a zvyklá. Víkendy je zvyklá, že byla s tatínkem doma. Můžete nám poradit zda by třeba nebylo vhodnějšího něco jiného ? Děkuji (Kateřina )
Foto
Na to se musíte zeptat dětského psychologa, to není právní problematika.
Dobrý den, chci se zeptat, jestli by mělo vůbec nějaký význam podávat nový návrh k soudu, když již dva roky máme s manželem dítě (5let)ve střídavé péči. S manželem nejsme rozvedeni, ale žijeme odděleně. Myslím, že by dceři bylo lépe u mě, aby měla jeden domov, v rozšířeném styku bych nebránila, což jsem také u soudu uváděla, ale stejně nic platné. Děkuji.(Jana N.)
Foto
Pokud současná střídavá péče funguje dobře ve prospěch dítěte pak těžko můžete očekávat změnu. Jiná by byla situace pokud by se prokázalo, že střídavá péče nefunguje, respektive že není ve prospěch vašeho dítěte. Důkazy o tom, že to není ve prospěch dítěte či to nefunguje musíte soudu předložit vy.
Dobry den, mam problém zdánlivě vyřešený. Otec mého dítěte se se mnou rozvedl ještě v těhotenství. Mela jsem pak náhradního muže, který o nás stál. Do půl roku dítěte se otec zřekl otcovství. Souhlasnym prohlášením byl zapsán nový otec do rod.listu. Z dobré vůle jsem výjimečně dítě půjčila. Výživa ani výchova nefungovala. Nyni v pubertě si vzpomněl, že by si ji bral na vikendy. Co se dá dělat? Dítě má potřebu biol.otce ale neví o něm. Právně se to řeší jak? Děkuji pěkně. (Marie)
Foto
Vzhledem k tomu, že v matrice je uveden jiný muž, nemá biologický otec právo požadovat styk s dcerou a je tedy zcela na Vás jak se k věci chcete postavit. V případě soudu by neuspěl.
Jsem rozvedena, syna mam od 2 let ve sve peci. Nyni je synovi 7 let, otec chce stridavou peci. Ma šanci, kdyz ja nesouhlasim a syn je zvykly zit se mnou?(Dana N.)
Foto
Samozřejmě šanci máte. Bude záležet na tom jak otec odůvodní to, že nyní požaduje střídavou péči. Trvejte na tom, aby prokázal velmi přesvědčivě, že je schopen řádnou péči a výchovu dítěte zajistit jak po stránce ekonomické tak časové i svého přístupu k výchově. Pokud řádně neplatí alimenty, rozhodně tuto skutečnost zdůrazněte.
Dobrý den, mají například městské soudy nějaku povinnost se nálezem Ústavního soudu týkajícího se střídavé péče řídit nebo k němu při svém rozhodování nějak přihlížet? Je to vůbec v reálné praxi nějaká změna nebo je to jen rozhodnutí, které nebude v praxi aplikované pokud soudce nebude jen trochu chtít? Děkuji.(Karla)
Foto
Samozřejmě rozhodnutí ÚS jsou judikační a zavazují soudy pohybovat se v určitém právním rámci. Nic to ale nemění na tom, že každý případ musí soud posoudit individuálně jako tomu bylo dosud. Jde o tedy spíše o to, aby soudy více zkoumaly, zda je alternativa střídavé péče možná.
Dobrý den, bude mi 17 le t a naši se rozvádí. Týkala by se střídavá péče i mně? Já totiž žádnu nechci. Chci být s mámu, protože tam chodím do školy, mám kamarády, zájmy. Bude se mně soud ptát? K tátovi nechci, našel si novou ženu. Děkuju za odpověď(Jakub)
Foto
Je otázka jestli již jsou rozvedeni, respektive jestli už bylo rozhodnuto o vaši péči. Pokud vaše maminka bude řízení poněkud protahovat a vy mezitím nabydete plnoletosti, pak se styk již neřeší a je to zcela na Vás. Ale i kdyby to bylo dříve, pak rozhodně soud bude zajímat Váš názor, který bude respektovat. Musíte tedy být maminkou navržena k podání výpovědi u soudu ve věci vašeho postoje.
Zdravím, jak bude vypadat střídavka u dětí školou povinných, když každý z rodič bydlí jinde? Díky(Honza K.)
Foto
Pokud v různých městech, budou chodit do dvou různých škol, z nichž jedna je hlavní z hlediska předávání vysvědčení apod. Školy se mezi sebou domluví, zákon na takovou situaci pamatuje. Je vhodné, aby perioda střídání nebyla kratší než jeden měsíc.
Jak se mohu bránit střídavé péči? Syn je introvert, dost bázlivý a exmanžel se rozhodl vychovat z něj chalpa. Mám hrůzu z toho, že by ho dostal do péče. Byly by to muka pro syna i pro mně! Prostě to odmítám, soud nezná zázemí té které rodiny a nemůže všechno šmahem rozhodnout na střídavou péči. Já to nechci! Co mám dělat, jaké mám přinést potvrzení, posudky...? Děkuji(Jana Z.)
Foto
Váš kategoricky negativní přístup Vám v průběhu řízení příliš nepomůže. Naopak, snažte se, zejména zaměřit na to, aby exmanžel prokazoval, že je schopen střídavou péči dobře zvládnout. Pokud jde o vašeho syna, rozhodně trvejte na tom, aby byl vyšetřen dětským psychologem a jedna z hlavních otázek by byla nakolik by sám syn chce či nechce být u některého z rodičů.
Dobrý den, mám takový probém. Máme tři děti - 5,7 a 11 let. Nejmladší a nejstarší jsou holky, prostřední je kluk. S manželem se rozvádíme a manžel chce do střídavé péče jen syna. Jde to, aby chtěl jen jedno dítě? Jak to mám vysvětlit dcerám? Vztah spolu nemají špatný, ale se synem jezdí po fotbalech a tak. Byla bych pro střídavou péči všech dětí nebo žádného. Jde to? Děkuji za odpověď(petra k.)
Foto
Ano, samozřejmě to jde. Váš manžel bude muset u soudu vysvětlit důvody, kterého ho vedou k tomutu specifickému požadavku, dá se očekávat, že jeho hlavním argumentem bude pohlaví dítěte, kdy se bude odkazovat na to, že péče o děvčata je pro muže, který je sám v mnoha směrech komplikovanější, zvláště pak u té starší, která již přichází do puberty. Musíte argumentovat tím, že by tato rozdílná úprava styku mohla vést k narušení sourozeneckých vztahů.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš osobní názor, proč si myslíte, že ústavní soud takto rozhodl? Že chce upřednostńvat střídavou péči? Díky (Danina)
Foto
Je otázkou, jak se ono tolik diskutované rozhodnutí ÚS vyloží. Samozřejmě, tím ÚS dal najevo, že by dítě mělo pokud možno, mít vyrovnaný styk s oběma rodiči, ale to vůbec neznamená, že se změnila základní priorita, kterou je zájem dítěte. Spíše šlo o to, donutit soudy, aby nerozhodovali příliš mechanicky ale více se zamyslely nad reálnou situací obou rodičů a určitě se více bude přihlížet i k názoru dětí. Další věcí kterou toto rozhodnutí vyvolá, bude jistě mnohem častější zapojení odborných dětských psychologů a jejich posudků do celého řízení, jakož i to, jak otec či matka jsou schopni plnit své rodičovské povinnosti. Povede to k delším soudním řízením, ale výsledky by měly být méně konfliktní.
Co když dítě do střídavky nechce? Soud ho bude nutit?(pilot)
Foto
Záleží na věku dítěte a jeho psychické vyspělosti, jakož i na tom proč do střídavé péče nechce. To posoudí soud, obvykle ve spolupráci s dětským psychologem u kterého zadá odborný posudek.
Dobrý den, jsem z Plzeňska a bývalý manžel se odstěhoval kvůli práci do Prahy. Chce naše dvě děti (8 a 13 let) do střídavé péče. Ne, že bych mu úplně bránila, ale děti chodí do školy na Plzeňsku, jak by je mohl mít v Praze? To budou mít dvě školy? děkuji za odpověď(Mirka)
Foto
Ano, v případě střídavé péče v rozdílných městech, navštěvuje dítě dvě školy. Zákon upravující školství na takovou situaci dnes již pamatuje. Rozhodně je ale lepší, aby časové úseky byly delší, např. měsíc nebo čtvrtletí.
Rozvádíme se s manželem a chceme se domluvit na jeho rozšířeném styku případně na střídavce u našich pětiletých dvojčat. Musí to jít k soudu? Nebo stačí oznámit, že jsme se dohodli?(Karolína K.)
Foto
Oznámit nestačí, avšak pokud u soudu uzavřete tuto dohodu, soud Vám dohodu schválí. Druhou možností je, že soud pouze rozhodne, že rozsah styku s dětmi ponechává na dohodě rodičů a nebude určovat, zda se jedná o střídavku či nějaký závazný rozsah styku.
Mám soudem určeno, že si dceru (10 let) mohu brát 1 x za dva týdny. Ona by chtěla být u mě, protože matka pracuje na směny a ona je často sama. Mám v plánu si o střídavou péči zažádat u soudu, protože s exmanželkou se na tom nedomluvím. Bude brát soud v úvahu, že dcera chce být u mě?(zdeněk)
Foto
Ano, vzhledem k jejímu věku již přihlédne k jejímu názoru, avšak bude i zkoumat, co tento její názor přivodilo a jestli jí nezískáváte na svojí stranu pouze tím, že jí dáváte dárky, má u vás volnější řežim apod. Na to si musíte dát pozor.
Mám zájem o střídavou péči, ale otec dítěte se o dítě starat v rámci střídavé péče nechce, a chce, abych se starala já. Mám však náročnou práci a budu to zvládat jen velmi složitě. Dá se vysoudit střídavá péče i když se na ní jeden nechce podílet?(Vernerka, Brno)
Foto
Velmi obtížně. Záleží také na tom, jaké jsou důvody na obou stranách, stejně tak i na názoru dítěte, pokud již dosáhlo věku alespoň deseti let. Rozhodně se nebojte Váš požadavek uplatnit cestou soudu.
Jsem rozvedená dva roky a manžel si děti bere jen občas. nechodí na třídní schůzky, ani na synovi zápasy. Prostě se o ně moc nezajímá. Alimenty platí taky nepravidelně a daleko míň, než má určeno. A teď má přítelkyni a řekl mi, že bude chtít děti do střídavé péče, protože ona se o ně bude starat. Myslíte pane doktore, že má šanci uspět? (Hanka)
Foto
Pokusit se rozhodně může, naději na úspěch nebude mít, pokud věc podá tak, že se o děti může starat jeho nová partnerka. Střídavá péče je tu pro to, aby se o děti mohli starat oba rodiče. Nikoliv jiné osoby, hlavní péče má spočívat na rodičích.
Mohu se střídavé péči nějak bránit? Otec se o dítě nikdy víc nezajímal, a po rozchodu se odstěhoval z Prahy do Příbrami. Nedovedu si představit, jak by střídavá péče u školního dítěte fungovala.(Květa, Praha)
Foto
Je špatné přistupovat k problému jako k "bránění se". Rozhodující je, aby celá záležitost byla prospěšná pro dítě. Rozhodně tedy chtějte, aby vhodnost střídavé péče posoudil dětský psycholog, kterého určí soud a rovněž trvejte na tom, aby otec prokázal, že má dostatečné ekonomické, časové i prostorové možnosti řádnou střídavou péči zajistit. Dalším argumentem který do jisté míry vylučuje střídavou péči je pokud otec neplatí alimenty řádně a včas.