Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno 0°C

Úředníci v klidu, zvířata dál trpí. U tyranky z Číčovic zůstali koně, pes je zpět

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
10. července 2019
05:10

Jen kozy odebrali úředníci z domu ve středočeských Číčovicích, kde je na balkoně v patře držela Marie Vránková (59). Ostatní zvířata, včetně koní, jí ponechali, a nařízení o jejich odběru teď dokonce zrušili. A to přesto, že podle veterinářů byla zvířata týrána, protože žila v nevyhovujících podmínkách a nebyla kvalitně krmena.

Úředníci z odboru životního prostředí Městského úřadu v Černošících, pod nějž Číčovice spadají, se sice koně pokusili odebrat, nepřipravená skupina záchranářů je ale nedokázala naložit do aut a odvézt. Koně, kteří nejsou zvyklí na kontakt s lidmi, proto ponechali na pozemku.

Úředníci nezvládli koně odebrat, a tak je na odpadky a harampádím zaneřáděném pozemku Marie Vránkové ponechali Úředníci nezvládli koně odebrat, a tak je na odpadky a harampádím zaneřáděném pozemku Marie Vránkové ponechali | Jana Ulrichová

Úředníci odběr nezvládli

Úředníci nakonec konstatovali, že jejich opakovaný odběr by byl problematický, dokonce zdraví a život ohrožující, a protože jsou dobře živeni a napájeni, mohou u Marie Vránkové zůstat.

„Zdejší úřad shledal, že by k odběru koní nemělo dojít v rámci předběžného opatření, ale případně až při vydání rozhodnutí o nařízení řádného zvláštního opatření náhradní péče,“ uvedl pracovník odboru životního prostředí Radek Haugvic.

Tím se vlastně odbor životního prostředí zbavil odpovědnosti, kterou přehodil na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Blesk tlapky už dříve na postup úředníků podaly stížnost na krajský úřad.

Koně se nakonec odebrat nepodařilo Koně se nakonec odebrat nepodařilo | Alexandr Malachovský

Pes i kočky jsou zpět

Zpátky v domě jsou i původně odebrané kočky a pes. Marie Vránková totiž úředníků předložila smlouvy, podle kterých je ještě před odebráním darovala, psa sousedce z Číčovic, kočky ženě z Meziboří. Teď už jsou ale všichni zpátky na zaneřáděném pozemku tyranky. Kočky, které byly v útulku Na Bouchalce údajně vykastrovány, se opět množí, reportérky jich u domu napočítaly více než desítku včetně koťat.

Zpátky je i pes. „On má mě rád, běhá sem za mnou,“ vysvětlila chovatelka, kterou Blesk tlapky na pozemku zastihly. O tom, že jde o podvod, kterému úředníci zřejmě ochotně uvěřili, se bavit nechtěla. Blesk tlapkám tvrdila, že svá zvířata miluje a dává jim to nejlepší.

Marie Vránková reportérky obvinila, že jí ukradly kozy a kradou i koně, a prohlásila, že je chce zpátky. Jejich odebrání označila za spiknutí nepřejících sousedů, krajské veterinární správy i úředníků.

Porušila zákon

Podle středočeské Krajské veterinární správy Marie Vránková svá zvířata týrala, proto už loni na podzim navrhli jejich odebrání. „Vzhledem k tomu, že chovatelka nepředchází poškození zdraví zvířat, omezuje výživu zvířat podáváním nevhodného krmiva, omezuje napájení zvířat a zvířata chová v nevhodných podmínkách, byl stav vyhodnocen jako porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Otto Vraný.

Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Černošicích je ale nechali živořit v domě hrůzy celou zimu. Nakonec odebrali jen 49 koz, a to až letos v květnu.

Marie Vránková tvrdí, že svá zvířata miluje. To, že je chová v domě, jí připadá v pořádku a úředníkům zjevně také Marie Vránková tvrdí, že svá zvířata miluje. To, že je chová v domě, jí připadá v pořádku a úředníkům zjevně také | Jana Ulrichová

Kdo za to může?

Markéta Fialová, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Černošicích

Hana Haugvic, vedoucí oddělení, odbor životního prostředí Městského úřadu v Černošicích, která měla kauzu na starost

Radek Haugvic, vedoucí správního odboru Městského úřadu v Černošicích, který jako oprávněná úřední osoba vydal rozhodnutí o částečném zrušení předběžné náhradní péče

 

Mnau1 ( 11. července 2019 00:47 )

Proc Blesk neda diskusi k clankum z ciganskych osad ze Slovenska?Vzdycky daji clanek ,kdy treba 7lety cigan umlatil psa zeleznou tyci a hodne podobne clanky a komentar schvalne nedaji.Pisi, ze se tam mnozi zbytecne psi, kteri ziji v otresnych podminkach a se strasnym zachazenim, ale proc se tam mnozi zbytecni lide bez vzdelani, bez navyku,ti haranti nechodi do skoly a vsechno jim prochazi?

amdepchamp ( 10. července 2019 11:52 )

Přejít na Badoo.red - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Tele_vize ( 10. července 2019 10:01 )

Bože kde to žijeme když strpime tyrani zvířat už i úředně?

Elssa ( 10. července 2019 05:58 )

Ty koně se mi týrání nedají. Tyrane zvíře vypadá jinak. Pes taky. Zase nějaký aktivní dement.

Zobrazit celou diskusi
Další videa