Živý pes není plyšák! Kelly měla být dárek, ale odkopli ji po dvou dnech kvůli loužičkám

Autor: Jana Ulrichová - 
21. prosince 2018
06:00

Opakuje se to každý rok, dítě zatouží po živém dárku k Vánocům. Když rodiče podlehnou, aniž by předem zvážili své možnosti, je malér na světě. Živé dárky pak často plní útulky nebo dokonce končí vyhozené na ulici.

Koupit zvíře dětem, když rodiče už předem ví, že oni sami na něj nebudou mít čas, je špatné rozhodnutí. Obvykle totiž živý dárek přestane děti po čase bavit a starat se pak o něj musí dospělí. Pokud děti najdou pod stromkem rybičku nebo křečka, není péče o ně příliš náročná. Pejsek nebo kočička už ale vyžadují pozornost, kvalitní krmení, veterinární péči, u psa navíc zabere spoustu času venčení a další aktivity. Je třeba si také uvědomit, že pořízení zvířete je dlouhodobý závazek, pes i kočka se mohou dožít až 15 let.

Čas i peníze

„Zvířecí parťák je velká radost, ale také velký závazek na mnoho dalších let,“ řekla chovatelka a canisterapeutka Lucie Kout. Všichni, kdo se pro pořízení živého dárku rozhodnou, by podle ní měli zvážit, zda jsou schopni a ochotni se mu každý den věnovat, zda jsou schopni ho venčit i v nepříznivém počasí a zajistit mu veterinární péči, když se objeví obtíže? „I naši chlupatí přátelé jednou zestárnou a přijdou problémy, je jen otázkou, kdy. Ani na výchovu a výcvik bychom neměli zapomínat. Nikdo nechce, aby jeho pes utíkal, obtěžoval nebo napadal ostatní,“ uvedla Lucie Kout.

Video Pejsek jako nevhodný vánoční dárek - Jak se tomu vyhnout? - Blesk Tlapky

Není to plyšák

Pokud už se pro nákup zvířete rodiče přece jen rozhodnou, musí si být také jisti, že se jejich dítě umí k zvířátku správně chovat. Musí vědět, že zvíře není plyšová hračka, ale živý tvor, který se umí radovat i smutnit, ale především cítí bolest. „Je to vždycky jen o lidech a jejich zodpovědnosti. Zvíře je třeba vychovat a socializovat, pak s ním není žádný problém,“ řekla Šárka Kolaříková z útulku Čápka v Kroměříži. Podle Lucie Kout i v tomto platí, že investovaný čas je jednou z hlavních veličin. „Jak již napsal Exupéry, jsme zodpovědní za ty, které jsme k sobě připoutali. Každá květina, kterou nezaléváme a nestaráme se o ni, uvadne,“ dodala.

Kelly, nevhodný Mikulášský dárek

Když všechno toto lidé dostatečně neuváží, stane se to, co malé křížence jorkšíra Kelly. Roztomilé černé štěňátko bylo živým Mikulášským dárkem. Rodinu ale těšilo pouhé dva dny. Tak dlouho totiž trvalo, než se jej vzdala. Důvod? Dělalo loužičky po bytě.

Štěně mělo ale nakonec štěstí v neštěstí. Původní rodina ho předala spolku SOS for Pets, kde mu obratem našli nový domov. Jak se Blesk Tlapky přesvědčily, okamžitě tam zapadla a je tam šťastná. V nové rodině to totiž se zvířátky umí dospělí i děti. Má psího kamaráda, se kterým lumpačí, přátelí se i s kočkami. „Je naprosto bezproblémová, nevím, co se v té původní rodině stalo, že ji už nechtěli. My jsme rádi, že ji máme,“ řekla její nová majitelka Ludmila Bílková ze Žandova na Kutnohorsku.

 

bilakonvalinka ( 21. prosince 2018 06:58 )

Jak může být někdo tak necitelný a nezodpovědný !!!! Nikdy to nepochopím. Je to závazné rozhodnutí - pořídit si pejska.

zapletalikovi ( 21. prosince 2018 06:23 )

Taky máme psa, kterého někdo po Vánocích vyhodil.Našel se ten první týden, kdy se po Vánocích šlo do školy. Asi na něj nikdo neměl čas, nebo přestal děti bavit. Už ho máme deset let a myslím, že si na změnu nestěžuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud