Čech z Brna natočil útok na Dvojčata
Pavel Hlava (45) z Brna natočil před 7 lety unikátní záběry útoku na newyorská Dvojčata. Dva roky ležel záznam u něj doma, než se mu ozval deník New York Times.
A hned po něm i vyšetřovatelé z FBI. Jeho videozáznam se stal důležitým důkazem při vyšetřování. "FBI mi pak dala knihu, která se nikde neprodávala a podrobně útok teroristů dokumentuje," říká Pavel Hlava.
Po sedmi letech od tragédie, při níž zahynulo 2749 lidí, získal exkluzivní záznam i Nedělní Blesk.
"V New Yorku jsem byl čtyři roky. Pracoval jsem jako údržbář v továrně, která vyráběla jídlo pro školy a letecké společnosti. Firma měla sídlo právě v New Yorku a pobočky na východě USA," začíná vyprávění rodák ze severní Moravy, který nyní pracuje v Brně jako řidič poštovního vozu.
"Osudné ráno v úterý 11. září 2001 jsme jeli na dva týdny do pobočky v Pensylvánii. Původně jsme měli jet už v pondělí 10. září, ale šéf to kvůli vyřizování v New Yorku posunul na úterý."
Pikantní je, že záznam nejhoršího teroristického činu pořídil na kameru Sony, kterou si za 517 dolarů pořídil pouhý týden před útokem na Dvojčata!
Než tehdy stačili vjet do Battery tunelu z Brooklynu na Manhattan, stihl ještě natočit oba mrakodrapy pár minut před útokem. A těsně před nájezdem do tunelu zaznamenal v 8.46 hodin newyorského času náraz prvního letadla, uneseného teroristy Al-Kajdy.
"V půlce tunelu jsme z rádia zaslechli informaci o nárazu letadla do první věže. A můj šéf Michael ještě říkal, že první letadlo trefi lo jen anténu první budovy," říká bývalý newyorský údržbář.
Mikrofon nevydržel
Druhé letadlo vletělo do druhé budovy v 9.03. To už bylo auto s kameramanem-amatérem Pavlem Hlavou na palubě venku z tunelu. Vystoupil z vozu a pořád snímal šokující divadlo.
Z mrakodrapu se valil hustý černý dým. A kolem bylo na jinak rušné ulici děsivé ticho. Všichni totiž sledovali hrůzu, kterou měli přímo před očima! A z dálky zněly první sirény hasičů.
"Natáčel jsem první zasažený mrakodrap, který hořel. Kameru jsem držel v ruce, kterou jsem měl zdviženou nahoře před sebou. A najednou jsem uslyšel druhé letadlo. Otočil jsem se. Nešlo přehlédnout. Letělo nakloněné na bok mezi dalšími věžáky na Manhattanu. Kameru jsem pořád pevně držel, když letoun narazil šikmo do budovy! Rána byla tak ohlušující, že vyřadila z provozu mikrofon na kameře, který pak dlouho drnčel," popisuje muž pořízení exkluzivních záběrů.
Promyšlený zásah
Druhý unesený letoun se podle Hlavy co nejvíc naklonil tak, aby oběma křídly plnými paliva zasáhl co nejvíc pater!
"Tenhle stroj měl bohužel i tu výhodu, že letěl z druhé strany od moře a mohl provést patřičný manévr, aby dosáhl co nejhoršího účinku," vysvětluje autor záznamu.
I proto se podle něj druhé Dvojče zřítilo rychleji než to první. "Druhá budova se zřítila hodinu po nárazu, tedy v 10.03 hodin, zatímco ta první až po hodině a tři čtvrtě v půl jedenácté dopoledne," vypočítává Pavel Hlava.
Z místa, kde natáčel, je brzy vytlačili policisté. Strach však při natáčení neměl. "Všechno jsem si uvědomil až později. Z internetu jsem se dověděl, že arabští teroristé chtěli do letadel ještě nacpat smrticí antrax, aby zkáza byla ještě horší!" zdůraznil muž.
A kdyby podle něj atentátníci udeřili až kolem 11. hodiny, byly by následky útoku mnohem strašnější, protože v mrakodrapech WTC pracovalo asi 50 tisíc lidí. První dva a půl tisíce z nich však chodili do práce právě kolem deváté hodiny, kdy se útok Al-Kajdy odehrál.
Za záznam hudební klub
"Záběry jsem dával kamarádům. Ti je rozšiřovali mezi sebou. Až po dvou letech se přes učitelku angličtiny dostaly k fotografovi Walteru Carlingovi. Ten je nabídl deníku New York Times, který se mnou udělal článek. Vyšel v neděli 7. září 2003," vzpomíná na zveřejnění záběrů Pavel Hlava, který se 8. prosince téhož roku vrátil do ČR.
Za peníze, které mu televize ABC zaplatila za odvysílání záznamu, si Hlava koupil v Brně byt a zařídil hudební klub. Ten ale po čtyřech letech zavřel a dnes pracuje jako řidič České pošty.
Na závěr vyprávění přidává Pavel Hlava možnost, proč arabští fanatici zaútočili právě 11. září. "Vybrali si to datum záměrně, protože v Americe se píše datum ve tvaru měsíc - den - rok. To znamená 9 - 11 - 2001. A 911 je v Americe číslo tísňové linky," nabízí ironicky kruté vysvětlení historicky největšího teroristického útoku Pavel Hlava.