Kroužkování politiků: Jak zaškrtávat, aby váš hlas zůstal platný?

Autor: Jakub Veinlich - 
20. 10. 2017
11:39

Předložené kandidátní listiny nadiktované jednotlivými stranami nebo hnutími je jedna věc, druhá věc ale je, jak s tím naloží voliči u volebních uren. V minulosti už se několikrát ukázalo, že dávno neplatí pravidlo, podle kterého je kandidát na posledním místě odepsaný k neúspěchu. Své o tom ví například volební matador – poslanec Marek Benda z ODS a o titul „volebního skokana“ bojuje také jeden z nejmladších kandidátů na poslance – Dominik Feri z TOP 09. Víte ale, jak správně používat kroužkování? 

„Je to relativně jednoduché a přehledné. Mám jako volič celkem čtyři možnosti, mohu tedy použít kroužek u čtyř kandidátů na jedné kandidátce,“ dává rady v rozhovoru pro Blesk.cz politolog Jan Kubáček.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Kroužek i pro lídra

Svým preferenčním hlasem – tedy kroužkem, tak každý volič může posunout svého kandidáta na výši kandidátní listiny a tím mu tedy přiblížit vchodové dveře do Poslanecké sněmovny. Ale pozor, pokud chcete nechat na prvním místě lídra dané kandidátky a změnit pořadí za ním, musíte zakroužkovat i číslo jedna. „Mnozí mají stále za to, že se kroužkuje až od nižších čísel, tedy od kandidáta číslo dva, tím byste ale předřadili zakroužkované kandidáty i před lídra,“ upozorňuje na záludnosti při udělování preferenčních hlasů Kubáček.

Video Jan Kubáček – kampaně a tzv. kroužkování - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Udělením preferenčních hlasů tedy volíte danou stranu nebo hnutí a zároveň posouváte na vyšší pozice i vámi preferovaného uchazeče o post poslance. „Obecně platí, že čím je kandidát v závěrečnější části té kandidátky, tím více je potřeba podpory od voličů, a tedy více kroužků,“ upozorňuje politolog. Tedy pokud budete volit někoho z konce některé kandidátky, musí se najít víc takových „odvážlivců“, aby taková volba měla smysl.

Kroužkování je fenoménem až od voleb z roku 2010. Kdy vznikla například iniciativa Defenestrade 2010, která nabádala ke kroužkování kandidátů na spodních příčkách kandidátky.

Nezmar Benda

Své o fenoménu kroužkování ví také poslanec ODS Marek Benda. V roce 2010 kandidoval až ze 17. místa, ale dostal 8 424 preferenčních hlasů a posunul se tak na 6. příčku. Podobně dopadl i při předčasných volbách v roce 2013 po pádu vlády Petra Nečase. Před 4 lety kandidoval z 10. příčky a do Poslanecké sněmovny ho nakonec vyneslo 5336 preferenčních hlasů.

V letošních volbách Benda zkouší štěstí a chce se stát poslancem na desáté volební období z 6. místa pražské kandidátky ODS. A i tentokrát na to jde „formou kroužkovací“ kampaně. Nechal si dokonce natočit i klip o svém životním příběhu.

„To video je jen jedna z forem prezentace na sociálních sítích, jinak první šestka má vždy k dispozici své osobní materiály, já třeba posílám všem svým kontaktům MMS zprávu, kde žádám o hlas pro ODS i pro sebe,“ řekl k trochu odlišnému stylu osobní kampaně v rozhovoru pro Blesk.cz politický matador Marek Benda.

Ani v ODS, stejně jako v ostatních „zaběhlých“ stranách, ale nebyla vždy kroužkovací kampaň vítána. Nakonec ale mají kandidáti volné ruce. Nesmí ale hanit své stranické konkurenty.

„V ODS jsme si dlouhodobě řekli, že shánět hlasy formou – dejte mi kroužek v parlamentních volbách, není špatně. V tu chvíli totiž, pokud člověk nepomlouvá ostatní a říká jen ‚přijďte mě volit‘, tak přináší hlas i té straně, na rozdíl od komunálních voleb, kde je to obráceně,“ popsal dohodnutá pravidla Benda.

Všude samý Feri

Na preferenční hlasy spoléhá také například TOP 09 a snad nejmladší kandidát na poslance Dominik Feri, který řadu voličů nezaujal jen nízkým věkem – je mu teprve 21, a tedy teprve v červenci dosáhl práva být volen – ale v české politice také neobvyklým vzhledem. V Praze kandiduje ze samého „dna kandidátky“, tedy z 36. místa.

„Spolustraníci s tím vlastně asi i počítali ve chvíli, kdy se sestavovala kandidátka, že kroužkovací kampaň povedu. Takže žádné rozkoly nevnímám,“ řekl Feri Blesk.cz na dotaz, zda s kroužkovací kampaní nemá ve straně Miroslava Kalouska problém.

Svými spoty a vtipnými fotografiemi doslova zahltil sociální sítě. I on tuto kampaň vnímá tak, že pomáhá nejen sobě, ale také celé straně. Od TOP 09 byl tento tah – tedy dát Feriho až na poslední místo, podle politologů hodně taktické gesto, které může v Praze zabrat.

Video Superdebata Blesku: 7 hlavních lídrů se grilovalo navzájem. - Blesk Zprávy

Celou kampaň si Feri podle svých slov vymýšlí sám na koleni, popřípadě připojí svou kreativitu některý z kamarádů. Student právnické fakulty dostal od strany jen jednoho člověka, který mu pomáhá především s videi The politik life. „Dostal jsem svého asistenta, lomeno kameramana, lomeno pomocného kreativce, se kterým točím už několik měsíců soubor videí, ale na vlastní kroužkovací kampaň není možné, aby stana něco přidala,“ prozradil něco málo z předvolební kuchyně TOP 09 Feri.

Teď před volbami každý den vysílá navíc živě streamy na sociální síti, kde odpovídá na dotazy fanoušků. V kampani rozdává také především mladým lidem knihu a potkává se s lidmi. Sociální sítě a internet jsou prý pro něj ale stěžejní. Každý den tak na internetu odpočítává, kolik dní do voleb zbývá.

„Ve streamech je budoucnost – to odpočítávání je motivační i pro lidi, kteří mohou sledovat, že se volby blíží a že už skutečně o něco jde,“ prozradil svou taktiku Feri, který chce v případě volebního úspěchu k lidem z internetu promlouvat i nadále a vysvětlovat mladým třeba účel a fungování politiky.

Platné jsou jen kroužky

Jak funguje rozdělování preferenčních hlasů, už jsme si vysvětlili. Ale pozor na značky, které použijete. Přípustný je podle politologa Jana Kubáčka pouze kroužek. Přesněji řečeno – zakroužkovaná číslice, která u jednotlivého kandidáta určuje jeho pořadí na natištěné kandidátce. Nekroužkuje se tedy jméno a nepřípustné jsou i jiné značky.

Video Takhle se tisknou volební lístky: Padne na ně 600 tun papíru. - Jiří Nováček

„Takový lístek je sice platný, ale nefunguje ten fenomén kroužkování. Pokud jméno nebo číslo zafajfkujete, zakřížkujete, dáte do trojúhelníčku nebo něco podobného, tak toto není platné. A platí pouze vaše preference celé straně, nebo hnutí, jehož kandidátku do urny vhodíte,“ upozornil na záludnosti politolog Jan Kubáček.

Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Pružné výsledky voleb i aktuální komentáře a vstupy reportérů Blesku z jednotlivých volebních štábů můžete sledovat celé sobotní odpoledne na Blesk.cz.

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
agfor ( 20. října 2017 17:51 )

A kdo volí, tak taky. V tomhle nedemokratickém banánistánu si nevybereš.

agfor ( 20. října 2017 17:47 )

Pro politický ksindl existuje jenom jeden kroužek - popravčí smyčka na šibenici.

coki ( 20. října 2017 14:40 )

Marek Benda by měl jít pracovat,jako jiní. To by koukal, to by nešlo jako v Plzni mít nastaveno jiné řádkování na svém závěrečném projektu jeho "vystudované " vysoké školy. 25 let se živí politikou a co dokázal? jenom to, že má dobré příjmy a chudák vadí mu jít v obleku. Vezmi si monterky a jdi už konečně pracovat, jako většina z nás.

zwil ( 20. října 2017 13:54 )

Tak já jen doufám, že ta špína, Mareček Bendů, už jednou provždy skončí...proboha, možná bych dal i na modlení...

zdenek43 ( 20. října 2017 12:14 )

VELKÉ SROVNÁNÍ PLATŮ: Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít brečet! Většina profesí v České republice bere jen čtvrtinu toho, co lidé za stejnou profesi v Německu. Většina Čechů si myslí, že je to tím, že v Německu jsou vyšší životní náklady...... neeee neni. P o t r a v i n y //a kvalitnejsi/ nebo kosmetika jsou totiž mnohem levnější než v Česku. Nájmy se tam také moc neliší, průměrný nájem v 30 let starém bytě v Berlíně 200 korun za metr čtvereční. Nejlevnější nájmy v Praze jsou na Praze 9, kde stojí metr čtvereční 216 korun....... Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč.Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč. Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč.Zdravotní laborant bere v Německu 84 186 Kč. V Česku bere jen 22 977 Kč. Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč.Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Redaktor bere v Německu 116 667 Kč. V Česku bere jen 28 378 Kč. Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč. Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč. Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč. Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč. Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč. Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč. Kuchař bere v Německu 50 652 Kč. V Česku bere jen 12 512 Kč.Pekař bere v Německu 54 459 Kč. V Česku bere jen 15 484 Kč. Tiskař bere v Německu 81 594 Kč. V Česku bere jen 23 065 Kč. Malíř-lakýrník bere v Německu 67 311 Kč. V Česku bere jen 19 344 Kč. Truhlář bere v Německu 67 014 Kč. V Česku bere jen 19 558 Kč. Soustružník bere v Německu 78 101 Kč. V Česku bere jen 25 842 Kč........ TAKZE V O L T E -

Zobrazit celou diskusi
Další videa