Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Konec EET i otcovské dovolené. Snížíme vám daně, slibuje ODS a Zbyněk Stanjura

Video se připravuje ...
Autor: zst - 
8. září 2017
17:00

Exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) dobře ví, kolik mu každý měsíc odchází z výplaty na zdravotní pojištění, na nemocenské snad prý ale nikdy nebyl. Lídr ODS v Moravskoslezském kraji byl hostem Blesk volebního souboje 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny, která se týkala sociální oblasti.

Zrušíme EET i otcovskou dovolenou, tak by hlasovala ODS, kdyby se její návrhy po volbách ocitly na stolech v Poslanecké sněmovně. Strana by naopak nepodpořila jednotné DPH ve výši 18 %. Co se týká navyšování důchodů formou jednorázového příspěvku, zdržela by se. I to vyplynulo z hlasování, které se odehrálo během debaty Blesku s názvem Peněženka.

Kolik Vám zmizí z výplaty na zdravotní pojištění, víte to?

„Vím to přesně, platím 4,5 %, pokud to není za zaměstnavatele, takže to bude kolem tří tisíc dvě stě, tří a půl tisíc měsíčně.“

Odvody na sociální pojištění nejsou spořením na penzi

Podle předsedy poslanců ODS je důležité vyvést lidi z omylu, že odvody na sociální pojištění jsou vlastně spořením na důchod. „Musí být dlouhodobá příprava na penzi. Navrhujeme, aby každý, kdo pracuje a platí sociální pojištění, mohl jedno procento sociálního pojištění poslat přímo svému rodiči nebo prarodiči, pokud je v penzi. Je to podpora tradiční rodiny a mezigenerační solidarita. Lidé si myslí, že si spoří na důchod, když každý měsíc něco platí, ale to není pravda,“ zdůraznil Stanjura.

Seniorům na hranici chudoby by měla prý pomáhat rodina nebo sociální síť tvořená třeba i neziskovými organizacemi.

Zrušme minimální mzdu

Minimální mzdu by ODS zrušila, přestože podle vlády pomáhá k dalšímu navyšování platů i jinde. Třetině lidí by podle průzkumu pro Blesk nevadilo za aktuálně 11 tisíc hrubého měsíčně do práce nastoupit. Ale každý druhý by to neudělal, nebo by se velmi rozmýšlel. Podle Stanjury tak odpověděli lidé, kteří dnes pobírají daleko vyšší mzdy, proto by se jim za tyto peníze nastoupit do jiného zaměstnání nechtělo.

„Nám na tom vadí jedna věc, to se týká jednoho procenta zaměstnanců. Vláda se stará ještě o státní zaměstnance, to je dalších deset procent, ale úplně opomíjí těch zbylých 89. Měli bychom se starat o všechny. My navrhujeme snížit razantně daně ze závislé činnosti, to jsou daně pro zaměstnance, to by znamenalo pro všechny v zásadě zvýšení čistých příjmů o sedm procent,“ řekl v debatě Blesku. Institut minimální mzdy označil za zbytečný a odmítl také další návrh sociální demokracie – progresivní zdanění. Tedy aby více vydělávající lidé platili více na daních.

„Řešením je spravedlivá jednoduchá daň. Podněcuje to aktivitu. Nechceme trestat ty, kteří si třeba vezmou dva úvazky, aby odváděli víc než ostatní. Nestavme ty lidi proti sobě,“ vyzval.

Video  Volební souboj Blesku: O daních, důchodech a minimální mzdě  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
kuromrd ( 11. září 2017 12:52 )

 takhle lhali za nečase, pak kalous poručil zdražit všecko a vybírali sme popelnice, ODS už nikdy pane Staňuro!!!!!

salto ( 11. září 2017 08:52 )

V životě jsem si nemyslel, že to řeknu, ale to už mi připadají důvěryhodnější komouši (a to byli nějací lotři)

salto ( 11. září 2017 08:48 )

Jestli tomu tak je doopravdy, tak to ODS provedla obrat o 180 stupňů. Zatím to bylo naopak - chráněni byli tuneláři, zloději, podvodníci atd., atd.

Nezadat ( 8. září 2017 20:39 )

Zrušení EET je přesně podle nepsaného kodexu ODS.Ukradni co se dá.

maruch ( 8. září 2017 20:37 )

Všichni tady Ti megazloději měli dávno viset. Rozkradený všechno co se dalo i nedalo. Kde jsou důchodový fondy, kde jsou fabriky které prosperovaly, průmysl,zemědělství?????? V P.R.D.E.L.I !!! A Vy nám chcete něco slibovat????? Jeden větší H.A.J.Z.L jak druhej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa